Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. Czy mam do tego podstawy?

aktualizacja: 2018-07-30 06:51:13

Odpowiedź eksperta: Pierwszym krokiem powinno być pisemne wezwanie sąsiada do zaniechania takich praktyk. Przed postępowaniem sądowym, warto zebrać wszelkie dowody i zastanowić się, kto może występować w charakterze świadka.

Jeżeli sąsiad narusza stosunki miejscowe, postępując niezgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i w sytuacji tej dochodzi dodatkowo do immisji w postaci zapachów (lub hałasów, wibracji, fal elektromagnetycznych) szkodliwych dla zdrowia, to zgodnie z przepisami przysługuje Panu roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Ma Pan więc podstawy prawne, by zwrócić się do sądu o nakazanie sąsiadowi zaniechania zatruwania Pana i środowiska. Ma tu zastosowanie Art. 144 k.c.: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Aleksandra Korczak
fot. Bru-nO/ pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Kwi 2018, 04:25

8 godzin temu, Gość masakra napisał:   I to na pewno wina tego sasiada ze wiatr niesie dym na wasza elewacje...  A w dodatku nie głosował w wyborach na patriotów.

time image

Gość masakra

09 Kwi 2018, 19:45

A siedzicie w jego piwnicy, ze wiecie iz pali smieci?? Szkoda ze jeszcze komina ma sobie nie wystawic piec mietrow ponad wasz dom... Szukacie dziury w calym. Czlowiek jak do drugiego czlowieka sie nie doczepi to nie ma jak zyc. I to na pewno wina tego sasiada ze wiatr niesie dym na wasza elewacje... ...

Zadzwoń do Gminy i naślij życzliwie kontrolę a raczej wywiad środowiskowy  - jeden funkcjonariusz w mundurze a drugi urzędnik z odpowiedniej, terenowej komórki "wywiadowczej".

time image

Gość cozrobic

07 Mar 2018, 07:46

Taki sąsiad to prawdziwy pech! Jasne,że masz prawo i trzeba to wykorzystać. Tacy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak zatruwają srodowisko i innych ludzi dookoła. No ale nie na wszystko ma się wpływ ;/

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny