Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Dokonałam zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Rozumiem, że w przypadku sprzeciwu, starosta w ciągu 30 dni wyda taką decyzję i mi ją doręczy? Jak zatem obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę?

aktualizacja: 2017-11-15 11:21:30

Odpowiedź eksperta: Obecnie organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Termin ten liczymy od dnia następującego po dniu dokonania zgłoszenia (zgodnie z ogólnymi zasadami, pierwszego dnia nie liczymy).

Daty wniesienia przez organ sprzeciwu nie można jednak (mimo kontrowersji w tym zakresie) utożsamiać z datą odbioru sprzeciwu przez inwestora. Datą wniesienia sprzeciwu będzie data nadania go przez organ w placówce pocztowej, nie później niż 21 dnia od dnia następnego od złożenia przez Panią dokumentów. Organ może też, przed upływem tego terminu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie takiego zaświadczenia wyklucza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Po upywie 21 dni warto jednak skontaktować się z organem, np. za pomocą poczty e-mail z zapytaniem czy organ wniósł sprzeciw do zgłoszenia. Najbezpieczniej jednak odczekać jeszcze kilka dni (czas na dostarczenie listu przez pocztę) i upewnić się, że sprzeciw nie został wniesiony.

Aleksandra Korczak
fot. AlexanderStein / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny