Czy potrzebuję pozwolenia na budowę, gdy chcę przebudować ścianę zewnętrzną mojego domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Czy potrzebuję pozwolenia na budowę, gdy chcę przebudować ścianę zewnętrzną mojego domu?

Mieszkam w domu jednorodzinnym. Chciałbym dokonać przebudowy jego zewnętrznej ściany, czy potrzebuję do tego pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

aktualizacja: 2017-08-08 06:03:04

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami "przebudowa przegród zewnętrznych" nie wymaga pozwolenia na budowę. Ściany zewnętrzne budynku jak najbardziej stanowią jego przegrody zewnętrzne. Gdyby podczas robót miały ulec zmianie takie charakterystyczne parametry istniejącego budynku jak np. kubatura czy powierzchnia zabudowy (co przy przebudowie tego typu może się zdarzyć), to wówczas będziemy mieli do czynienia z rozbudową budynku – pozwolenie na budowę może okazać się konieczne.

 

Kolejnym warunkiem realizacji przedsięwzięcia w trybie zgłoszenia jest to, aby inwestycja nie spowodowała zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku, co z kolei przy przebudowie będzie występować raczej rzadko, chyba że np. planowane jest wybicie otworów okiennych w ścianie bez okien, zlokalizowanej blisko granicy działki.

Aleksandra Korczak
fot. bykst / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Beneficjent

11 Wrz 2017, 12:00

żona bardzo chciała wprowadzić zmianę w mieszkaniu, wyburzyć ścianę. stanąłem przed wyzwaniem. Czy o nie złamie warunków programu Mieszkanie dla Młodych? Podobno tylko przy domu podobno nie ma różnicy. Nie chce stracić głupio pieniędzy, a to rzeczywiście jest zmiana użytkowej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny