Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2016-09-29 10:16:41
Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Chciałabym wybudować dom na działce oddalonej od wodociągu. Słyszałam, że zaopatrzenie w wodę jest zadaniem gminy. Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Odpowiedź eksperta: Niestety, mimo iż zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowi zadanie własne gminy, sądy przyjmują, że budowa urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych – nie jest to jednak obowiązek gminy o charakterze bezwzględnym, lecz warunkowym.

 

Budowa wodociągów stanowi bowiem jedynie środek do realizacji zadań polegających na zaopatrzeniu w wodę, zaś gmina wykonuje swoje zadania w ramach posiadanych środków i możliwości. Nie ma ona zatem obowiązku budować urządzeń na każdej nieruchomości, na której planowane są inwestycje mieszkaniowe.

 

Ponadto, zgodnie z prawem, realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Redakcja BD
fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość wieśniak

08 Sty 2016, 14:44

Zaraz. Gmina nie ma obowiązku budować, ale jak się zdecyduje to mieszkańcy mają obowiązek się podłączać czy chcą czy nie? Pod kara grzywny? Czegoś tu nie rozumiem. Może mi ktoś to podeprzeć przepisami i logiką?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny