Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2015-06-11 09:59:51
Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Jestem w tracie budowy domu. Moją działkę i działkę sąsiada dzieli ogrodzenie z siatki. Sąsiad chce zmienić je na nowe i domaga się ode mnie zwrotu połowy kosztów. Czy ma on rację i muszę partycypować w tych kosztach?


Odpowiedź eksperta: Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Granice powinności sąsiedzkiej, w ramach omawianego przepisu, wyznacza bowiem cel w postaci utrzymania urządzenia w istniejącym, nie pogorszonym stanie, w którym spełnia ono i zachowuje funkcję, jaką jest możliwość korzystania z niego przez sąsiadów.

 

Obowiązek ten dotyczy urządzeń już istniejących i nie obejmuje kosztów ich wykonania. Ponadto, co istotne, nawet jeśli sąsiad wzniesie już nowe ogrodzenie bez Pana zgody, to i tak nie ma prawa wymagać od Pana jego współfinansowania.

 

Jest Pan natomiast zobowiązany – oczywiście razem z sąsiadem – do bieżącej konserwacji ogrodzenia i utrzymywania go w należytym niepogorszonym stanie.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość TANI DRAŃ

29 Paź 2015, 08:29

a CO W PRZYPADKU BUDOWY NOEGO OGRODZENIA A NIE NAPRAWY JUŻ ISTNIEJĄCEGO.

time image

18 Cze 2015, 08:05

Cytat Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa? A po co? Moja sąsiadka zabroniła wejścia na swoją strone, przy czym stała ...

time image

Gość Toni

18 Cze 2015, 07:43

Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa?

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny