Zapotrzebowanie energii do ogrzewania w odniesieniu do powierzchni użytkowej budynku pasywnego jest na poziomie 15 kWh/m2rok, natomiast budynku energooszczędnego 45 kWh/m2rok. Różnica w zapotrzebowaniu na energię wynika przede wszystkim z zastosowania materiałów izolacyjnych o innych parametrach przewodzenia ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych, które w efekcie końcowym minimalizują zużycie energii.
Niewątpliwie koszt budowy domu pasywnego w porównaniu do energooszczędnego jest wyższy, ale nieznacznie. Na podstawie naszych doświadczeń, kompleksowa budowa domu pasywnego a energooszczędnego to różnica w kosztach rzędu 10%.
Warto wymienić kilka czynników, które mają wpływ na ostateczny rachunek. Stolarka okienna - różnica kosztów pomiędzy oknami w wersji pasywnej a energooszczędnej wynosi około 20%. Różnice technologiczne i idące za tym użycie innych materiałów termoizolacyjnych, paroprzepuszczalnych, paroizolacyjnych wpływających ostatecznie na przenikalność przegród budowlanych wynoszą sumarycznie około 20-25%.
Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że koszty inwestycji rekompensowane są poprzez koszty eksploatacyjne.
inż. Adam Kresa
DOMY I DOMKI
Summarum
fot. Domy i Domki Summarum