CEMEX: Udany debiut "zielonego" konkursu dla studentów i absolwentów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
CEMEX: Udany debiut "zielonego" konkursu dla studentów i absolwentów

Zakończył się pierwszy etap konkursu pt. "Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX". Spośród blisko 40 zgłoszonych prac dyplomowych i podyplomowych Jury wyłoniło te, które będą rywalizować o zwycięstwo w finale. Organizatorem konkursu promującego innowacyjne, "zielone" rozwiązania dla branży cementowej, betonowej i kruszywowej, jest CEMEX Polska. Konkurs wpisuje się w realizację strategii "Future in Action", której celem jest redukcja emisji CO2 w zakładach CEMEX.

aktualizacja: 2022-04-11 06:11:17

Konkurs pt. "Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX" to nowa inicjatywa firmy skierowana do środowiska akademickiego. O miano najlepszej rywalizują prace inżynierskie, licencjackie, magisterskie i podyplomowe z zakresu szeroko pojętej ekologii, dotyczące obszarów tj.: zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej, gospodarki o obiegu zamkniętym, działania w celu redukcji CO2 w łańcuchu wartości 5C (klinkier, cement, beton, budownictwo, rekarbonatyzacja), ekologiczne i innowacyjne rozwiązania materiałowe ograniczające wykorzystanie zasobów naturalnych oraz optymalizacja i poprawa efektywności procesów produkcyjnych oraz produktów.

Zgłoszenia konkursowe przesłało 39 studentów i absolwentów, reprezentujących przede wszystkim uczelnie techniczne. W pierwszym etapie prace ocenione zostały przez Jury Konkursu złożone z ekspertów CEMEX pod kierownictwem Piotra Góraka, Menedżera Działu Doradztwa Technicznego w CEMEX Polska. Na podstawie nadesłanych streszczeń Jury określiło innowacyjność i oryginalność tematów oraz poprawność merytoryczną i zgodność prac z tematyką konkursu.

Do drugiego etapu wyłoniono dziesięć prac, które zyskały największe uznanie w oczach ekspertów i zostały zakwalifikowane do etapu finałowego. Prace finałowe zostaną następnie ocenione m.in. pod kątem ich poprawności merytorycznej, oryginalności oraz możliwości zastosowania opisanych rozwiązań przez CEMEX. W uzgodnionym terminie finaliści wygłoszą ponadto prezentacje podczas przesłuchania przed Kapitułą Konkursu i członkami Jury. Zwycięzców konkursu poznamy na przełomie maja i czerwca 2022 r.

- Cieszymy się, że konkurs "Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX" spotkał się z tak dużym zainteresowaniem studentów i ich promotorów. Świadczy to o tym, że tematyka jest aktualna i potrzebna. Na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku od ponad 30 lat zajmujemy się recyklingiem i wykorzystaniem materiałów odpadowych: budowlanych, przemysłowych, rolno-spożywczych a nawet leśnych. Z sukcesami tworzymy nowe technologie recyklingu, patentujemy i współpracujemy z firmami branżowymi w tym zakresie - mówi prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

- Nasze badania i propozycje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i problemom współczesnego przemysłu, co przekłada się na wiele wspólnie zrealizowanych projektów badawczo-rozwojowych. Bardzo ważne jest, aby biznes i nauka działały w synergii, tworząc innowacje zgodne z poszanowaniem środowiska naturalnego. To właśnie takie działania są przyszłością gospodarki - dodaje.

- Pierwsza edycja konkursu spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w środowisku akademickim. Doceniono zwłaszcza fakt, że CEMEX jest otwarty na szerokie spektrum pomysłów i koncepcji proekologicznych. Współpraca z uczelniami w tym zakresie to ważny krok w kierunku naszej wspólnej, zielonej przyszłości - współdziałanie świata nauki z przemysłem otwiera bowiem przed nami nowe, nieznane wcześniej możliwości działania w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem - mówi Piotr Górak, który przewodniczy pracom Jury konkursu.

O konkursie

Pierwsza edycja konkursu pt. "Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX" została ogłoszona w grudniu 2021 r. Laureaci zostaną wyłonieni przez Jury i Kapitułę, w skład których wchodzą eksperci CEMEX Polska i przedstawiciele świata nauki. Pracom Jury przewodniczy Piotr Górak, Menadżer Działu Doradztwa Technicznego w CEMEX Polska, a Przewodniczącym Kapituły został Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego w CEMEX Polska. 

Na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Laureaci miejsc I-III otrzymają (odpowiednio): 6 tys. zł, 4 tys. zł i 2 tys. zł. Dodatkowo, zwycięzca konkursu może liczyć na wsparcie promocyjne, a promotorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody odpowiednio w wysokości z 3 tys. zł, 1,5 tys. zł i 1 tys. zł.

CEMEX: Strategia Future in Action

Konkurs pt. "Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX" to jeden z przykładów działań zmierzających do realizacji ambitnej strategii firmy pt. "Future in Action". W jej ramach CEMEX zamierza do 2030 roku zredukować emisję CO2 w swoich zakładach w Europie o co najmniej 55%.

Firma powiązana:
CEMEX Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje