Jasna łazienka - inspiracje i porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jasna łazienka - inspiracje i porady

Łazienka jest często małym pomieszczeniem, nie zawsze z dopływem promieni słonecznych. W związku z tym powszechne są triki projektowe i aranżacyjne, które mają na celu optyczne rozświetlenie wnętrza. Kluczową rolę odgrywa przy tym odpowiednia paleta barwna, stąd jasna łazienka stanowi atrakcyjne oraz popularne rozwiązanie. Co ważne, stwarza szerokie pole do kreatywności.

aktualizacja: 2023-04-14 06:49:18

Udana aranżacja łazienki to wypadkowa ergonomicznego rozmieszczenia sprzętów, wybranych materiałów wykończeniowych, a także umiejętnego zaplanowania oświetlenia. By wnętrze prezentowało się estetycznie, ład przestrzenny warto wzmocnić za pomocą jasnych kolorów.

Kolor biały i spółka

Biel nie bez powodu stanowi częsty wybór w projektach łazienek. Kolor ten powiększa wnętrze optycznie, dobrze odbija światło, wprowadza efekt aranżacyjnej harmonii. Niemniej jasna łazienka nie musi być monotonna kolorystycznie i ograniczona do bieli. Podobne właściwości mają bowiem chłodne odcienie pastelowe, czyli np. błękit, miętowa zieleń, pudrowy róż czy rozbielona szarość.

Inne ciekawe propozycje to stonowane cieplejsze barwy, takie jak kremy, beże, a także kolory drewna. Nawiązania do naturalnego surowca są zresztą coraz wyraźniejsze w trendach. Rysunek drewna łagodnie ożywia wystrój, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Kolejnym akcentem o naturalnym rodowodzie jest też kamień - w tym szczególnie chętnie wybierany do łazienek szlachetny wzór marmuru.

Ważna rola detali

Jasna łazienka zwraca uwagę lekkością optyczną, której nie powinny zaburzać poszczególne elementy wyposażenia. W przypadku ceramiki łazienkowej biel jest często podstawowym wyborem, a przez to aranżacyjnie bezpiecznym. Nie mniej istotna jest odpowiednio dobrana armatura. Warto postawić na minimalizm opierający się na łagodnych liniach. Doskonałym przykładem są baterie z kolekcji KLUDI LOUVA, które zwracają uwagę poziomymi płaszczyznami miękko przechodzącymi w organiczne zaokrąglenia. Co ważne, baterie oferowane są również w wariancie białym - doskonale sprawdzającym się w jasnej łazience.

Inną ciekawą propozycję stanowi armatura z linii KLUDI NOVA FONTE Pura, w której detale zostały ograniczone do niezbędnego minimum na rzecz delikatnych, prostych i eleganckich form. Dzięki temu spójnie wpisują się w wystrój na bazie jasnych kolorów, niemal wtapiając się w tło. Wszystko zaś idzie w parze z najlepszymi walorami funkcjonalnymi.

Armatura z linii KLUDI NOVA FONTE Pura
Armatura z linii KLUDI NOVA FONTE Pura

Jasna łazienka z ciemnymi akcentami

Minimalistyczne, stonowane kolorystycznie akcenty są zawsze bezpiecznym wyborem w przypadku jasnej łazienki. Niemniej istnieje też drugi scenariusz, a mianowicie zdynamizowanie wystroju poprzez kontrasty. Dotyczy to chociażby czarnych baterii, które cieszą się dużą popularnością na rynku i wprowadzają powiew świeżości do wnętrz. Na jasnym tle zyskują doskonałą ekspozycję, ciekawie komponując się zarówno z bielą, jak i pastelami, drewnem oraz marmurem.

Dobrym przykładem będą tu baterie z kolekcji KLUDI NOVA FONTE Pura lub LOUVA - powierzchnia czarny mat jest bardziej aksamitna i łagodna w wyrazie niż połysk, co szczególnie ciekawie prezentuje się w jasnych pomieszczeniach. Detale w takiej kolorystyce warto powtórzyć w akcesoriach łazienkowych czy ramach prysznicowych, tak by kontrasty barwne były jak najbardziej spójne.

Armatura z kolekcji KLUDI LOUVA w kolorze czarnym
Armatura z kolekcji KLUDI LOUVA w kolorze czarnym

Porada Kludi
Na zdjęciu otwierającym: armatura KLUDI AMEO

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image