Jak ukryć kable od telewizora?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak ukryć kable od telewizora?

Wiszący na ścianie telewizor bardzo efektownie się prezentuje i dodaje każdemu wnętrzu mnóstwo uroku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można też zaoszczędzić w pomieszczeniu sporo miejsca. Decydując się na powieszenie telewizora na ścianie, trzeba koniecznie zadbać o estetyczne zamaskowanie kabli. Jak to zrobić, aby całość prezentowała się ciekawie oraz elegancko?

Czy maskowanie kabli TV na ścianie jest potrzebne?

Każdy wiszący telewizor na ścianie prezentuje się dobrze wizualnie, ale tylko wtedy, gdy jego kable nie są widoczne gołym okiem. Ich zamaskowanie nie zaburza aranżacji wnętrza, w którym to znajduje się TV.

Co więcej jest ono konieczne z innych względów. Splątane przewody wiążą się bowiem z dużym ryzykiem zrzucenia sprzętu ze ściany. Przypadkowe zahaczenie kabla może też spowodować wyrwanie gniazdka elektrycznego, które to wówczas stanowi realne zagrożenie dla wszystkich domowników. Maskowanie kabli TV to ważna czynność, która wpływa na bezpieczeństwo oraz elegancki wystrój wnętrza.

W jaki sposób ukryć kable od TV?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają na skuteczne zamaskowanie zwisających kabli od telewizora.

Można je ukryć w wykutej w ścianie rynience, a później przykryć je sklejką i zagipsować na równi ze ścianą. Warto w tym celu zakupić szafkę RTV z panelem przysłaniającym mocowania telewizora do ściany.

Sprawdzonym pomysłem jest ukrycie kabli pod okładziną z MDF-u lub pod drewnianymi panelami. Ważne jest, aby pamiętać o zostawieniu na dole i na górze otworów wentylacyjnych.

Gdy telewizor sąsiaduje z innym pokojem, kable można poprowadzić przez ścianę do drugiego wnętrza i tam ukryć je w szafie lub za regałem. Można do tego celu użyć listwę maskującą, w dowolnym rozmiarze. Metoda ta sprawdza się doskonale w tych wnętrzach, w których nie ma możliwości wiercenia i wykonywania otworów w ścianach. Kable można przykryć opaskami zaciskającymi, zwanymi trytytkami. Są one bardzo łatwe w łączeniu, izolacji oraz mocowaniu.

Można zamontować na ścianie gotowy organizer, który rozdzieli przewody oraz poprowadzi je w schludny sposób do gniazdka elektrycznego.

Jak bezpiecznie ukryć kable od telewizora?

Bez względu na wybór sposobu zamaskowania przewodów trzeba zawsze pamiętać o tym, aby:

  • zabezpieczyć je właściwie przed wilgocią,
  • zapewnić w razie awarii łatwy dostęp do przewodów,
  • stosować materiały przeznaczone do instalacji elektrycznych.

Decydując się na ukrycie zwisających na ścianie kabli od telewizora trzeba także pamiętać o tym, aby zostawić wlot oraz wylot przewodów. W tym celu należy pozostawić w ścianie odpowiednie otwory. Wówczas to można w każdej chwili przeciągać kable. A gdy korytko do maskowania przewodów jest wystarczająco szerokie, to wówczas w razie potrzeby można dołożyć nowe przewody.

W celu wygodnego przeciągania kabli razem z wtyczkami, powinno ono mieć co najmniej 8 cm szerokości. Odpowiednie ukrycie kabli TV zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa domowników oraz zapewnia niezawodną eksploatację przewodów.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Forografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!