Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwubiegowe schody użytkują od 2011 r.

Parametry domu: murowany, pow. 143 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 2,85 m.

Schody:

 • O szer. 101 cm, dwubiegowe ze spocznikiem na wys. 2/3 kondygnacji. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 11+6 szt. o wys. 17,5 cm, gł. 30 cm. Wykończone klejonym warstwowo drewnem merbau. 
 • Spocznik - o wym. 103 x 195 cm. 
 • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
 • Oświetlenie - 2 kinkiety oraz taśmy LED. 
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Mała wnęka pod schodami
Właściciele zabudowali przestrzeń pod schodami, pozostawili tylko wnękę na wąską szafkę

Decyzja: Łukasz - choć w projekcie gotowym architekci narysowali schody ażurowe, woleliśmy oprzeć je na tradycyjnej formie z żelbetu. Nasi murarze sami dobrze ustalili wszelkie wymiary lanej konstrukcji. Później parkieciarz wykończył ją klejonym drewnem merbau, wycinając stopnice z... blatów kuchennych. To jego prosty pomysł! Blaty kupiliśmy w tym samym sklepie z drewnem egzotycznym, co parkiet merbau.

Podstopnice wykończyłem sam, przykleiłem resztki płyt gresu, którym wykończyliśmy część posadzek na parterze. Pod względem materiałów, schody są kontynuacją wystroju strefy dziennej. Nie chcieliśmy mieć w salonie, pod biegiem, wolnej przestrzeni, bo taka zawsze wygląda dziwnie, nie wiadomo jak ją wykończyć i tylko zbiera kurz. Zamknęliśmy ją ścianką, pozostawiając wąską wnękę na szafkę. Wykorzystaliśmy natomiast wyższą wnękę pod spocznikiem i urządziliśmy w niej spiżarnię z wejściem od strony aneksu gospodarczego przy garażu.

Dwa lata mieszkaliśmy bez balustrady, ale biegi są szerokie, więc czuliśmy się bezpiecznie - córka miała już wtedy 11 lat. Klejoną ramę balustrady stolarz również wykonał z drewna egzotycznego. Drewno zabejcował na odpowiedni kolor. Balustrada ma poprzeczki ze stali nierdzewnej, wygląda lekko. Nie widać na niej elementów montażu do schodów, ściany i stropu. Taśmy LED przykleiłem pod co drugą stopnicą. Dobrze oświetlają trakt góra- dół, zapalamy je łącznikiem schodowym.

Drewno na schodach
Drewno merbau ułożyli w salonie i na stopnicach, płyty gresu w holu i kuchni oraz na podstopnicach
Spocznik
Spocznik o wym. 103 x 195 cm jest wygodny w przenoszeniu sprzętu i mebli

Dwubiegowe schody - rady i przestrogi:

 • Monika: poprosiliśmy parkieciarza, żeby parkiet i stopnice z blatów kuchennych pomalował matowym dwuskładnikowym lakierem, bo takie zabezpieczenie drewna jest najwygodniejsze w późniejszym użytkowaniu. Nie chcieliśmy bawić się w olejowanie, woskowanie. Lakier jest twardy i wytrzymały, nie rysuje się. Myjemy go ciepłą wodą z delikatnym płynem. Po 7 latach na drewnie brak śladów zniszczenia, chociaż mamy psa i kota.

  Listwy, obrysowujące stopnie, stanowią skuteczną ochronę przed ochlapywaniem ścian podczas mycia schodów. Warto je mieć! Same schody są wygodne. Spocznik jest obszerny, a przestrzeń nad nim wysoka, więc możemy swobodnie obrócić na nim długie przedmioty i meble, na strychu przechowujemy np. meble ogrodowe i parasol.

 • Łukasz: z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały. Klejąc podstopnice, musiałem nanosić coraz grubszą warstwę kleju, niwelując zbyt dużą głębokość. W tych na poddaszu nawet podkładałem kawałek płyty g-k. Wykańczanie schodów nie było drogą przez mękę!

Dwubiegowe schody - koszty:

 • Schody 8500 zł, 
 • Balustrada 3500 zł.
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Balustrada
Widok na schody

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny