Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwubiegowe schody użytkują od 2011 r.

Parametry domu: murowany, pow. 143 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 2,85 m.

Schody:

 • O szer. 101 cm, dwubiegowe ze spocznikiem na wys. 2/3 kondygnacji. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 11+6 szt. o wys. 17,5 cm, gł. 30 cm. Wykończone klejonym warstwowo drewnem merbau. 
 • Spocznik - o wym. 103 x 195 cm. 
 • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
 • Oświetlenie - 2 kinkiety oraz taśmy LED. 
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Mała wnęka pod schodami
Właściciele zabudowali przestrzeń pod schodami, pozostawili tylko wnękę na wąską szafkę

Decyzja: Łukasz - choć w projekcie gotowym architekci narysowali schody ażurowe, woleliśmy oprzeć je na tradycyjnej formie z żelbetu. Nasi murarze sami dobrze ustalili wszelkie wymiary lanej konstrukcji. Później parkieciarz wykończył ją klejonym drewnem merbau, wycinając stopnice z... blatów kuchennych. To jego prosty pomysł! Blaty kupiliśmy w tym samym sklepie z drewnem egzotycznym, co parkiet merbau.

Podstopnice wykończyłem sam, przykleiłem resztki płyt gresu, którym wykończyliśmy część posadzek na parterze. Pod względem materiałów, schody są kontynuacją wystroju strefy dziennej. Nie chcieliśmy mieć w salonie, pod biegiem, wolnej przestrzeni, bo taka zawsze wygląda dziwnie, nie wiadomo jak ją wykończyć i tylko zbiera kurz. Zamknęliśmy ją ścianką, pozostawiając wąską wnękę na szafkę. Wykorzystaliśmy natomiast wyższą wnękę pod spocznikiem i urządziliśmy w niej spiżarnię z wejściem od strony aneksu gospodarczego przy garażu.

Dwa lata mieszkaliśmy bez balustrady, ale biegi są szerokie, więc czuliśmy się bezpiecznie - córka miała już wtedy 11 lat. Klejoną ramę balustrady stolarz również wykonał z drewna egzotycznego. Drewno zabejcował na odpowiedni kolor. Balustrada ma poprzeczki ze stali nierdzewnej, wygląda lekko. Nie widać na niej elementów montażu do schodów, ściany i stropu. Taśmy LED przykleiłem pod co drugą stopnicą. Dobrze oświetlają trakt góra- dół, zapalamy je łącznikiem schodowym.

Drewno na schodach
Drewno merbau ułożyli w salonie i na stopnicach, płyty gresu w holu i kuchni oraz na podstopnicach
Spocznik
Spocznik o wym. 103 x 195 cm jest wygodny w przenoszeniu sprzętu i mebli

Dwubiegowe schody - rady i przestrogi:

 • Monika: poprosiliśmy parkieciarza, żeby parkiet i stopnice z blatów kuchennych pomalował matowym dwuskładnikowym lakierem, bo takie zabezpieczenie drewna jest najwygodniejsze w późniejszym użytkowaniu. Nie chcieliśmy bawić się w olejowanie, woskowanie. Lakier jest twardy i wytrzymały, nie rysuje się. Myjemy go ciepłą wodą z delikatnym płynem. Po 7 latach na drewnie brak śladów zniszczenia, chociaż mamy psa i kota.

  Listwy, obrysowujące stopnie, stanowią skuteczną ochronę przed ochlapywaniem ścian podczas mycia schodów. Warto je mieć! Same schody są wygodne. Spocznik jest obszerny, a przestrzeń nad nim wysoka, więc możemy swobodnie obrócić na nim długie przedmioty i meble, na strychu przechowujemy np. meble ogrodowe i parasol.

 • Łukasz: z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały. Klejąc podstopnice, musiałem nanosić coraz grubszą warstwę kleju, niwelując zbyt dużą głębokość. W tych na poddaszu nawet podkładałem kawałek płyty g-k. Wykańczanie schodów nie było drogą przez mękę!

Dwubiegowe schody - koszty:

 • Schody 8500 zł, 
 • Balustrada 3500 zł.
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Balustrada
Widok na schody

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje