Koszt budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Koszt budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej

Przedstawiamy przykładową wycenę budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmę Max-Drew Centrum Drewna.

aktualizacja: 2019-11-15 11:40:07

Schody drewniane zwykle powstają z drewna rodzimych drzew liściastych: klonu, buku, brzozy, dębu, jesionu, wiśni, orzecha oraz z gatunków egzotycznych. Te ostatnie są niestety kilkadziesiąt procent droższe. Rzadko wykorzystywane jest drewno iglaste, zwykle sosnowe.

Drewno przeznaczone na stopnie powinno odpowiadać co najmniej II klasie jakości - używa się tutaj drewna litego, bądź klejonego warstwowo. Z kolei wszystkie elementy nośne schodów należy wykonywać tylko z drewna drzew liściastych I klasy. Materiał powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje, musi być suchy (wilgotność około 10%) oraz bez sęków i innych wad.

Podstawowe konstrukcje schodów drewnianych to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte.

Schody drabiniaste to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych, do których mocuje się stopnice. Służą zwykle jako pomocnicze: np. prowadzące do piwnicy czy na strych. Zwykle mają duży kąt nachylenia dochodzący do 60°. Dostępne są też w wersji składanej - po złożeniu mieszczą się w skrzynce chowanej w suficie.

Dużo wygodniejszym rodzajem schodów drewnianych są schody policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm, wysokość zależnie od wymiarów stopni, ale zwykle ok. 30 cm.

Stopnie mają grubość 4-6 cm, a podstopnice 2-3 cm. W takich schodach, stopnie i podstopnie najczęściej wsuwa się w wyfrezowane w belkach otwory, choć stopnie też mogą być nakładane na belki policzkowe.

Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Ten typ schodów zwykle montuje się tam, gdzie na duże wygodne schody nie ma miejsca, bo nie zostało ono przewidziane w projekcie, np. schody prowadzące na zaadaptowany strych. Również w dwupoziomowych mieszkaniach w blokach schody kręte mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie że mieszkania takie mają zwykle około 65 m2 powierzchni.

Ważne jest więc, by schody zajęły jej jak najmniej. Jeśli założymy minimalną wymaganą długość stopnia 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m. Typowa postać tych schodów to stalowy, aluminiowy lub drewniany słup nośny, dołem i górą przymocowany do stropów. Wokół niego wachlarzowo rozmieszcza się stopnie. Niestety takie schody nie są zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu. Poza tym utrudniają znacznie wniesienie na górną kondygnację dużych elementów, np. mebli.

Schody drewniane zabiegowe są bardzo popularne, szczególnie w wersji z wykończeniem wangowym, czyli takim, gdzie belki policzkowe są wysokie i stanowią jednocześnie podparcie dla elementów balustrady (w tym przypadku tralek) (fot. po lewej: Schody Prudlik). Schody spiralne (fot. po prawej: Schody Beldowicz) zajmują niewiele miejsca, ale korzystanie z nich nie jest wygodne.

Dwa ostatnie rodzaje z opisanych schodów drewnianych zawsze wykonywane są na zamówienie, można tutaj puścić wodze fantazji i samemu zaproponować ich kształt oraz wzór balustrady. Gdy jednak brakuje nam pomysłu, producenci dysponują katalogami z przykładowymi modelami i realizacjami.

Schody drewniane o konstrukcji policzkowej. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmę Max-Drew Centrum Drewna (www.maxdrew.pl)

Rodzaj materiału Koszt
Schody z drewna dębowego 1 klasy na konstrukcji drewnianej:
Materiał:
- wangi nośne dębowe
- stopnie dębowe ażurowe,
- cokolik dębowy wykończeniowy,
- nosek dębowy (tzw. ostatni stopień).
10 000 zł netto
Montaż:
- robocizna,
- lakier/olej,
- kołki montażowe.
5000 zł netto
Łączny koszt - materiały i robocizna 15 000 zł netto

Schody wewnętrzne, bez względu na ich rodzaj, są wyceniane indywidualnie w odpowiedzi na dane zapytanie. Ceny podane przez nas są orientacyjnymi wartościami i nie stanowią oferty handlowej. Należy doliczyć do nich 8% VAT. Pamiętajmy, że o koszcie schodów w domu decydują przede wszystkim nasze oczekiwania względem nich oraz inwencja podczas prac projektowych, czyli ich konstrukcja i materiał wykończenia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Monika Dąbrowska
fot. otwierające: Domański

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!