Panele winylowe z mineralnym rdzeniem to doskonały sposób na nową podłogę

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Panele winylowe z mineralnym rdzeniem to doskonały sposób na nową podłogę

Jeśli myślisz o remoncie, ale przeraża Cię długi proces, bałagan i tygodnie wyrzeczeń warto rozważyć panele winylowe z mineralnym rdzeniem. W telewizyjnych programach wnętrzarskich remonty odbywają się w jeden, lub kilka dni, ale towarzyszy im wielka ekipa remontowa. Ale szybki remont i gruntowna zmiana jest możliwa nawet bez pomocy fachowców.

aktualizacja: 2021-03-17 11:58:44

Spektakularną, szybką metamorfozę zapewni nam przede wszystkim zmiana podłogi. Nic tak bowiem nie szpeci pomieszczenia jak stare popękane płytki, czy zaniedbane deski. Do szybkiej renowacji podłogi najlepiej sprawdzą się panele winylowe - dobrym wyborem będą winyle z mineralnym rdzeniem. Ich zaletą jest to, że można je układać bezpośrednio na starą posadzkę - płytki, lub deski. Piękne panele winylowe będą tłem dla wszystkich innych mebli i dodatków. Podłoga winylowa potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie.

Jeśli mamy w domu starą i zniszczoną podłogę wykonaną z płytek ceramicznych, albo podłogę drewnianą, która lata świetności ma już za sobą rozwiązaniem, które pozwoli w sposób szybki odmienić pomieszczenie jest ułożenie paneli winylowych bezpośrednio na starą posadzkę. Panele winylowe są bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Największą jednak zaletą podłóg winylowych jest to, że możemy je nie tylko układać na wylewce betonowej, ale także na już istniejącej podłodze. To znacznie skraca czas jaki jest potrzebny do przeprowadzenia remontu.

Dlaczego podłoga winylowa będzie najlepszą opcją, gdy chcesz przeprowadzić szybki remont?

Jest kilka powodów. Po pierwsze montaż paneli winylowych nie jest czasochłonny, a przynosi naprawdę znakomity efekt. Nie musimy zatrudniać fachowca, który skuje płytki, a następnie płacić za wywóz gruzu ponieważ podłogę winylową możemy położyć bezpośrednio na istniejącą posadzkę.

Panele winylowe są idealne do położenia na istniejącą posadzkę ponieważ są bardzo cienkie. Dzięki temu z łatwością zmieszczą się w takich miejscach jak progi drzwiowe. Panele winylowe mają kilka milimetrów dzięki czemu nie podniosą bardzo całej posadzki do góry. Ma to znaczenie właśnie w przypadku otworów drzwiowych czy okien tarasowych.

Jeśli zależy Ci na trwałej posadzce wybierz panele winylowe z mineralnym rdzeniem. Takie panele możesz montować bezpośrednio na płytki ceramiczne bez konieczności szpachlowania fug. Dzięki zastosowanej technologii są one stabilne wymiarowo i można je układać nawet na powierzchni 200 m kw. bez konieczności stosowania dodatkowych dylatacji. Dzięki temu w progach drzwi do pomieszczeń nie będzie konieczności stosowania listew łączących.

Najlepszym wyborem do położenia na starej posadzce będą winyle montowane na click.Natomiast panele montowane na klej raczej się nie sprawdzą. Są zbyt cienkie i wymagają ultra doskonałej powierzchni. Każda nawet najmniejsza nierówność będzie na nich widoczna. Dlatego nie jest to produkt dobry, gdy nie chcemy skuwać starej podłogi i nie chcemy korzystać z pomocy fachowca.

Jak w kilu krokach ułożyć podłogę winylową na istniejącej posadzce?

Krok pierwszy - wyczyść starą podłogę i nie zapomnij o izolacji.

Przed rozpoczęciem montażu panele należy poddać 24-godzinnej aklimatyzacji w temperaturze 18-30°C, w pomieszczeniu, w którym będą montowane. W przypadku transportu lub/i przechowywania w temperaturze poniżej +5°C czas aklimatyzacji należy wydłużyć do 48 godzin.

Pomieszczenie w którym będziesz układać panele winylowe musi być czyste, dlatego zamieć z płytek wszystkie kurze i pyły. Podłoże powinno być równe, płaskie i suche. Jeśli znajdują się na nim nierówności przekraczające 1 mm, o długości większej niż 20 cm, lub 2 mm o długości większej niż 1 m należy je wyrównać. Zastosuj cementowe masy szpachlowe w miejscach fug. Jeśli podłoga jest ułożona krzywo skorzystaj z wylewki samopoziomującej. Jeśli kładziemy panele winylowe na stare płytki w łazience nie zapomnijmy o odpowiedniej izolacji. Folia w płynie sprawdzi się w tym wypadku doskonale.

Co będziesz potrzebować? Będziesz potrzebować podkład, panele oraz profile wykończeniowe i listwy przypodłogowe. Z narzędzi przyda Ci się ostry nóż, lub piła, miarka, ołówek, oraz klocki dociskowe.

Krok drugi - solidny podkład to solidny fundament podłogi

Wybór odpowiedniego podkładu to sprawa niezwykle istotna. Choć nie będziemy go widzieć to ma on olbrzymi wpływ na komfort użytkowania naszej podłogi. Dlatego nie wybieraj najtańszego rozwiązania. Wybierz podkład, który da gwarancję ciepłej i cichej podłogi. Przy samodzielnym układaniu paneli winylowych warto wybrać produkt, który łatwo się układa (np. podkład harmonijkowy lub podkład kwarcowy w rolce).

Wybierajmy podkład dedykowany pod panele winylowe, który ma zintegrowaną folię paroizolacyjną. To znacznie ułatwi nam montaż.Dzięki zastosowanej technologii zwiększa on wytrzymałość paneli winylowych oraz chroni wrażliwe zamki paneli i przedłuża żywotność podłogi. Niski opór cieplny pozwala na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego i spore oszczędności w okresie grzewczym.

Najlepszym wyborem na panele winylowe będzie podkład PUM (poliuretanowy z minerałami) często nazywany kwarcowym ponieważ ma bardzo dużą odporność na nacisk (tzw. parametr CS), przez co chroni zamki łączące panele. Jest on także dobrym wyborem gdy mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Podkład PUM ma bardzo niski współczynnik oporu cieplnego, dzięki czemu realnie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu. Taki zakup zwraca nam się już po kilku sezonach grzewczych nie wspominając o szybszym czasie nagrzewania się pomieszczenia.

Podkład pod panele winylowe Arbition

Krok trzeci - zacznij montaż paneli winylowych w odpowiednim miejscu

Jeśli mamy już odpowiednio przygotowane podłoże to właściwie najważniejsza część prac jest za nami. Układanie paneli winylowych rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Robimy to zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. A zatem tradycyjnie deski układamy prostopadle do okien. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać odpowiedni (np. 5 milimetrowy w przypadku paneli z rdzeniem mineralnym) odstęp dylatacyjny od ścian (przy powierzchni układania większej niż 200 m2 należy odstęp dylatacyjny zwiększyć do 10 mm). Aby tego dokonać, między deską a ścianą umieszczamy klocki dociskowe - możemy je kupić w każdym sklepie budowlanym.

Podłogi winylowe na click montujemyw systemie pływającym, a zatem nie potrzebujemy kleju czy gwoździ. Deski układamy rzędami. Układając panele postępujmy zgodnie z wytycznymi producenta - każdy rodzaj paneli ma dedykowane zamki które wymagaj różnych technik zapięcia. W nowoczesnych panelach nie ma konieczności używania młotka - dobijania - ponieważ zamki są precyzyjnie wyfrezowane i zamyka się je poprze odpowiednie ułożenie.

Podkład pod panele winylowe Arbition
Podkład pod panele winylowe Arbition

Krok czwarty - rząd za rzędem

Układaj kolejne rzędy docinając jeśli to konieczne ostatni panel w rzędzie. Pamiętaj o stosownym odstępie dylatacyjnym przy ścianach (minimum 5 mm). Układanie kolejnych rzędów rozpoczynamy od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Stosujemy przesunięcie deski nie mniejsze niż 30 cm.

Dobór sposobu układania paneli zależy w zasadzie od dwóch kwestii: wymiarów pomieszczenia, naszych preferencji stylistycznych i tego czy zależy nam minimalizowaniu liczby odpadów. Panele winylowe powinno układać się z regularnym przesunięciem. Standardowo można zastosować przesunięcie o 1/2 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o połowę długości deski), lub przesunięcie o 1/3 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/4 długości deski). W tym ostatnim przypadku co 3 rząd fuga jest w linii.

Podkład pod panele winylowe Arbition
Podkład pod panele winylowe Arbition

Krok piąty - dobierz dodatki

Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne - docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę.

Po ułożeniu paneli winylowych możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe. Listwy przypodłogowe dobieramy albo pod kolor podłogi, czyli odwzorowujące strukturę i rysunek drewna, lub pod kolor stolarki drzwiowej (np. białe).

Jeśli przytłacza nas mnogość rozwiązań w tym elemencie wykończeniowym wybierzmy profil 3 w 1 za pomocą którego można połączyć te same poziomy, wyrównać różne poziomy, a także wykończyć podłogę przy drzwiach. Profil ten w zależności od zapotrzebowania można przykleić do podłogi, lub trwale zamontować przy użyciu kołków montażowych.

Panel winylowy Dąb Yankee
Panel winylowy Dąb Yankee

Efekt murowany

Samodzielne układanie paneli winylowych na istniejącej posadzce nie jest takie trudne. Najważniejszym elementem jest dobre przygotowanie podłoża. Warto się do tego przyłożyć, a później już tylko cieszyć się piękną posadzką. Remont w 24h jest możliwy? Z całą pewnością tak.Mina współlokatorów, gdy wrócą do domu będzie bezcenna.


Arbiton marka firmy Decora

Arbiton marka firmy Decora
www.arbiton.com
ul. Ignacego Prądzyńskiego 24a
63-000 Środa Wielkopolska
e-mail: office@decora.pl
tel. 61 28 64 200

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje