Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

System DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. A dwa - w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2007 r.

Powierzchnia: tarasu 31,3 m2, domu 110 m2, działki 3000 m2.

Taras główny:

  • Na płycie betonowej. 
  • Wykończenie - gładkie deski z drewna egzotycznego bangkirai, ułożone systemem DECK-DRY. 
  • Położenie - południe, przy tylnej elewacji, przy salonie.

Taras pod grill: ułożony metodą na sucho z elementów BDO (betonowe drewno ogrodowe), wymiary 2 x 2 m.

Główny taras wykonano z drewna bangkirai, ten pod grill - z betonowej imitacji drewna
Główny taras wykonano z drewna bangkirai, ten pod grill - z betonowej imitacji drewna.

Decyzja:

  • system DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. 
  • A dwa - w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - spływa szybko z desek przez kapinosy na betonową płytę, i nie powoduje niszczenia drewna. 
  • Trzy - deski są przytwierdzone do legarów z PVC, nie drewnianych. Deski egzotyczne zaplanowaliśmy dlatego, że taras ma południową ekspozycję, a poza tym na działce przy lesie chcieliśmy mieć naturalne drewno, tyle że dostatecznie trwałe. Nie wzięłam ryflowanych desek, bałam się, że z czasem ryfle będą się łupać i powstaną drzazgi. Na taras do grillowania użyliśmy elementów BDO.

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY - rady i przestrogi:

Monter z firmy, w której zamówiliśmy projekt i drewno, przyjechał z kilkoma gotowymi kasetonami i po półtorej godziny taras był skończony. Zaletą systemu jest to, że jeśli pod podłogą zbierze się brud, fragmenty podestu, złożone z czterech desek, można łatwo podnieść i wysprzątać betonową płytę. Do zbicia kasetonów monter użył desek o dł. 200 cm i szer. 11,8 cm. To chroni je przed paczeniem się.

Betonowe elementy na tarasie pod grill do złudzenia imitują bale dębowe
Betonowe elementy do złudzenia imitują bale dębowe.

Tylko w jednym miejscu, tam gdzie pada na nie woda ze zraszacza, deski lekko się zwichrowały, ale w zasadzie cały taras od 9 lat nie ma usterek. Jego wadą jest natomiast olejowanie. Robiliśmy to co roku, jednak ostatnio w oleju był jakiś barwnik i deski zrobiły się ciemne. Myślałam już nawet, żeby zeszlifować deski. Można to zrobić, bo nie są ryflowane! Mimo corocznego olejowania, delikatnie popękały, i gdyby miały ryfle, pewnie popękałyby bardziej. Olejowanie całego tarasu przez dwie osoby trwa jakieś 2,5 godziny. Przedtem starannie zamiatamy taras.

Ciemniejsza deska nagrzewa się mocniej, ale nadal można po niej chodzić boso, nie parzy. Nie myjemy tarasu, robi to za nas deszcz. Żeby nie rysować podłogi tarasu, kupiliśmy lekkie meble z aluminium. Pierwszy raz nie schowaliśmy ich na zimę i siatka na siedziskach zaszła czarnym osadem, może glonami. Lepiej chować meble pod dachem, niż później je myć.

Koszty tarasu z drewna egzotycznego ułożonego systemem DECK-DRY:

  • taras z drewna 18 900 zł; 
  • olejowanie raz w roku 350 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Deski mają mocowania pod spodem.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Sty 2017, 16:56

deska egzotyczna (teak, bankirai, itp) praktycznie zabezpieczenia nie potrzebuje, ale bez niego będzie szarzeć pod wpływem promieniowania uv. Więc zabezpieczenie przeprowadza się głownie by zachować kolor.

time image

Gość Hanka

12 Sty 2017, 10:08

Rozważam zakup na wiosnę desek i zastanawiam sie co wybrać. Czy takie drewno przy odpowiednim zabezpieczeniu na prawde będzie trwałe??

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje