Uwaga na wysokie temperatury podczas prac termomodernizacyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uwaga na wysokie temperatury podczas prac termomodernizacyjnych

Systemy ociepleń ETICS w znacznym stopniu wpływają na zwiększenie energooszczędności budynku. Wysokie zapotrzebowanie na prace elewacyjne, brak wolnych terminów realizacji oraz ludzi do pracy powoduje, że prace termomodernizacyjne wykonywane są przez cały rok, także w okresie letnim.

aktualizacja: 2022-07-27 06:45:47

Optymalna temperatura podczas prac

Prowadząc prace elewacyjne w miesiącach letnich należy pamiętać o przestrzeganiu wytycznych producenta systemu ociepleń. Optymalna temperatura powietrza i podłoża w trakcie i po zakończeniu prac (aż do całkowitego związania materiałów) wynosi od +4 do +25°C. W zależności od zastosowanego produktu wymagania te mogą się nieco różnić. Warto rozplanować czas pracy poświęconej na wykonywanie systemów ociepleń tak, aby unikać godzin z wysoką temperaturą i bezpośrednim nasłonecznieniem.

Konsekwencje zbyt szybkiego wiązania kleju

Przy aplikacji kolejnych warstw systemu ociepleń bardzo istotna jest temperatura podłoża, którą można kontrolować przy użyciu odpowiednich narzędzi pomiarowych (termometrów stykowych lub na podczerwień). W przypadku klejenia płyt styropianowych na silnie nasłonecznionej elewacji, pod wpływem wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza, może wystąpić negatywne zjawisko chłonięcia wody z zaprawy klejowej, co w konsekwencji skutkuje zbyt szybkim wiązaniem kleju mineralnego i brakiem wystarczającej przyczepności do podłoża. Przy przygotowaniu kleju niezbędne może okazać się dodanie większej ilości wody zarobowej lub zwilżenie podłoża w celu obniżenia jego temperatury.

Zabezpieczenie elewacji

Ocieplając budynek styropianem grafitowym musimy pamiętać zarówno o jego prawidłowym zabezpieczeniu przy przechowywaniu na placu budowy, jak i podczas montażu. Ze względu na szary kolor płyty styropianu grafitowego nagrzewają się szybciej niż klasyczny EPS biały. Prowadząc prace elewacyjne w miesiącach letnich niezwykle istotne jest stosowanie osłon w postaci siatek rusztowaniowych. Siatki pozwalają na obniżenie temperatury powierzchni podłoża oraz płyt termoizolacyjnych.

Zabezpieczenie opakowań z materiałami

Wysokiej jakości tynki i farby Dryvit, stosowane są na elewacjach budynków zlokalizowanych m.in. w Grecji czy w Katarze i mogą być z powodzeniem aplikowane w wyższych temperaturach. Jednak nawet wysokiej jakości, trwałe materiały powinny być odpowiednio zabezpieczone na elewacji i placu budowy. Należy też zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę przechowywania wypraw tynkarskich, która nie powinna przekraczać 38°C. Wystawienie pojemników tynku na placu budowy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może doprowadzić do przegrzania masy i uszkodzenia surowców. Dlatego najlepiej przetrzymywać materiały w pomieszczeniu.

Podsumowując, najlepiej unikać prac w wysokich temperaturach, a jeśli nie jest to możliwe, należy planować prace w godzinach, w których temperatury są niższe. Należy bezwzględnie chronić elewację przed nagrzaniem przed rozpoczęciem prac, w trakcie prac i po nałożeniu materiału. Wszystkie te zabiegi przyczyniają się do prawidłowego wykonania systemu ociepleń i zapewnienia jego trwałości w użytkowaniu przez lata.

Marta Wysocka,
Product & Specification Manager w firmie Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!