Postaw (na) ciepłe ściany z betonu komórkowego

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Postaw (na) ciepłe ściany z betonu komórkowego

Pełne drobnych pęcherzyków powietrza bloczki z betonu komórkowego to mistrzowie energooszczędności. Żaden inny materiał murowy nie jest w stanie zapewnić ścianom domu tak korzystnych parametrów cieplnych.

aktualizacja: 2022-10-24 10:04:08

O tym, że dobra izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych istotnie wpływa na bilans energetyczny budynku, nikogo przekonywać nie trzeba. Im cieplejsze ściany, okna i dach, tym mniejsze straty energii, a co za tym idzie - niższe rachunki za ogrzewanie i jednocześnie większy komfort domowników. Utarło się przekonanie, że najważniejsze są parametry materiału ociepleniowego, a nie muru. Nie do końca słusznie. Odpowiednio projektując ściany domu i murując je z elementów o niskiej przewodności cieplnej możemy znacząco poprawić ich całkowity współczynnik U lub - zachowując go na tym samym poziomie - zredukować grubość zewnętrznej termoizolacji, a nawet ją wyeliminować. Przy dzisiejszych cenach materiałów i usług to kwestia niebagatelna.

Parametry cieplne bloczków z ABK

Beton komórkowy to "najcieplejszy" materiał ścienny. Jeśli mówimy o ścianach dwuwarstwowych, czyli z zewnętrznym ociepleniem z wełny mineralnej lub styropianu, to na warstwę konstrukcyjną zazwyczaj wybiera się bloczki odmiany 500 o szerokości 24 cm. W ofercie SOLBET ich współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,135 W/(m⋅K). Zakładając, że do ocieplenia ścian wybierzemy dobrej jakości styropian o przewodności cieplnej λ = 0,035 W/(m⋅K), wystarczy 15 cm, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła przegrody U = 0,16 W/(m²⋅K). Przy 20 cm styropianu osiągamy już U = 0,13 W/(m²⋅K). To znacznie mniej, niż wymagane normą U = 0,20 W/(m²⋅K). Bilans energetyczny budynku jest więc bardzo korzystny dla portfela inwestora, a co więcej - dzieje się tak bez żadnych dodatkowych zabiegów ani kosztów! To po prostu efekt specyfiki materiału ściennego, jakim jest beton komórkowy. Dla porównania, mury z silikatów wymagają ocieplenia co najmniej 20 cm (takim samym styropianem jak wyżej), aby w ogóle spełnić wymagania normowe.

Ściany z betonu komórkowego mają znakomite parametry cieplne. Zawdzięczają je porowatej strukturze bloczków i łatwej technice murowania
Ściany z betonu komórkowego mają znakomite parametry cieplne. Zawdzięczają je porowatej strukturze bloczków i łatwej technice murowania (fot. SOLBET)

Jeszcze lepszymi parametrami wyróżniają się bloczki przeznaczone na ściany jednowarstwowe SOLBET Ideal odmiany 350. Ich współczynnik λ = 0,085 W/(m⋅K), co przy szerokości elementów 42 cm zapewnia przegrodzie U = 0,20 W/(m²⋅K) bez potrzeby wykonywania zewnętrznego ocieplenia.

Jednorodne ściany pozbawione mostków termicznych

Na nic zdałyby się nawet najlepsze parametry bloczków ściennych, gdyby ciepło mogło uciekać przez puste przestrzenie pomiędzy nimi. W przypadku ścian z betonu komórkowego nie ma takiej obawy, bo wzdłuż spoin nie występują mostki termiczne. Powierzchnie bloczków są bardzo gładkie. Można murować je na zaprawę cienkowarstwową, na spoiny grubości 1-3 mm, które pomijalne są w obliczeniach termicznych. Co więcej, jeśli użyjemy elementów typu P+W, czyli profilowanych w pióra i wpusty, zaprawą nie trzeba wypełniać spoin pionowych, a jedynie poziome.

Dzięki wyprofilowaniu w pióra i wpusty kolejne bloczki z betonu komórkowego idealnie do siebie pasują, a styków nie trzeba wypełniać zaprawą. Obecność uchwytów montażowych ułatwia wykonawcom staranne murowanie
Dzięki wyprofilowaniu w pióra i wpusty kolejne bloczki z betonu komórkowego idealnie do siebie pasują, a styków nie trzeba wypełniać zaprawą. Obecność uchwytów montażowych ułatwia wykonawcom staranne murowanie (fot. SOLBET)

Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od ścian murowanych z innych materiałów, przy betonie komórkowym mostki termiczne nie występują również w miejscach wymagających docinania bloczków: przy podmurówkach, w ościeżach albo uzupełnieniach w murze. Dlaczego tak się dzieje? Beton komórkowy ma jednorodną strukturę. Nieważne, w jakim kierunku wmurujemy bloczek w ścianę i z której strony go przytniemy, zawsze zachowa niezmienne parametry wytrzymałościowe i termiczne.

Nadproża też mogą być ciepłe!

Strefa nadokienna zawsze jest chłodniejsza niż reszta ściany. Jeśli jednak przesklepimy otwór systemowym nadprożem z betonu komórkowego zamiast tradycyjnym "lanym", zaoszczędzimy sporo cennej energii. Stosując nadproża SOLBET, przy grubości muru 24 cm, w przekroju przez nadproże (bez zewnętrznego ocieplenia) osiągamy współczynnik U około 0,7 W/(m⋅K). Dla żelbetu U = 3,2 W/(m⋅K). Po dołożeniu 15 cm styropianu o λ = 0,035 W/(m⋅K) uzyskujemy odpowiednio U na poziomie 0,17 W/(m²⋅K) - z "ciepłym" nadprożem z betonu komórkowego - wobec sporo wyższego U = 0,22 W/(m²⋅K) przy żelbecie. Warto projektować to rozwiązanie wszędzie tam, gdzie rozpiętości otworów na to pozwalają.

Belki nadprożowe SOLBET mają współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,190 W/(m⋅K), podczas gdy tradycyjne nadproża żelbetowe ok. 1,700 W/(m⋅K). To znacząca różnica - stosując ciepłe nadproża istotnie redukujemy straty energii przez strefę nadokienną
Belki nadprożowe SOLBET mają współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,190 W/(m⋅K), podczas gdy tradycyjne nadproża żelbetowe ok. 1,700 W/(m⋅K). To znacząca różnica - stosując "ciepłe" nadproża istotnie redukujemy straty energii przez strefę nadokienną (fot. SOLBET)

Odrębną kwestią pozostaje prawidłowy montaż stolarki otworowej. Aby na styku ramy okiennej czy drzwiowej z murem nie tworzyły się mostki termiczne, należy zadbać o właściwe zamocowanie i uszczelnienie przestrzeni wokółokiennej, a potem poprawne ocieplenie elewacji.

Pamiętajmy też, że aby termoizolacja była efektywna, trwała i bezpieczna, komponenty systemu ociepleń muszą być dobrej jakości. SOLBET Gabit TERMO to zestaw produktów chemii budowlanej przeznaczony do termoizolacji ze styropianu, opracowany specjalnie pod kątem specyfiki betonu komórkowego.

Karolina Matysiak-Rakoczy

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania