Budowa bez odpadów, bez błędów, bez problemów - poznaj zalety betonu komórkowego

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa bez odpadów, bez błędów, bez problemów - poznaj zalety betonu komórkowego

Duże ale lekkie bloczki o znakomitych parametrach, łatwość obróbki, szybka, czysta budowa, a do kompletu chemia budowlana oraz szereg elementów uzupełniających. Trudno się dziwić, że inwestorzy i wykonawcy lubią beton komórkowy, a projektanci chętnie wybierają ten materiał jako podstawę zdrowego i energooszczędnego domu.

aktualizacja: 2022-10-24 09:38:12

Beton komórkowy to unikatowy budulec. Jego struktura jest jednorodna, co oznacza, że niezależnie od tego, jak go wmurujemy w ścianę - poziomo, pionowo czy po skośnym docięciu - jego parametry się nie zmienią. Ściana w całym swoim przekroju będzie tak samo ciepła i mocna. Co więcej, znacząco redukujemy ilość odpadów, bo fragmenty bloczków pozostałe po cięciu można po prostu wykorzystać w dalszym etapie murowania.

Gdy przyjrzeć się z bliska, w betonie komórkowym zauważymy siateczkę bardzo drobnych otworków. To tak zwane pory. Ich obecność sprawia, że bloczki z betonu komórkowego, chociaż są duże, pozostają lekkie - to cecha, którą uwielbiają wykonawcy, bo bloczki łatwo się przenosi. Porowata budowa zapewnia też znakomitą izolacyjność termiczną oraz bardzo szybkie wysychanie ścian, nawet po mocnym zawilgoceniu. Ponadto elementy z betonu komórkowego łatwo się muruje, bo gładkie powierzchnie idealnie do siebie pasują, a potem dowolnie wykańcza. Żaden inny materiał ścienny nie jest tak przyjazny potrzebom nowoczesnego budynku.

Ciepłe bloczki z betonu komórkowego

Wachlarz wyrobów z betonu komórkowego jest szeroki, ale sercem systemu są oczywiście bloczki. Bloczki SOLBET mają długość 59 cm i wysokość 24 cm oraz szerokość od 10 do 42 cm. Dostępne są w kilku odmianach, określanych na podstawie gęstości: 350, 500, 600 lub 700 kg/m3. Bloczki odmiany najniższej, czyli 350, to SOLBET Ideal. Przeznaczone są na ściany jednowarstwowe, a więc takie, których z zewnątrz już nie musimy ocieplać. Współczynnik przenikania wykonanego z nich muru wynosi 0,20 W/(m²⋅K), co spełnia wymogi normy dotyczące przegród zewnętrznych, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac ociepleniowych. Na ściany zewnętrzne przeznaczone do ocieplenia wełną lub styropianem optymalnym wyborem będą bloczki SOLBET Optimal odmiany 500 lub 600. Ich izolacyjność cieplna wynosi 0,135-0,170 W/(m⋅K). Najmocniejsze z bloczków, czyli odmiany 700, wykorzystuje się na ściany wewnętrzne. Ich duża gęstość zapewnia odpowiednie parametry akustyczne.

Na ściany zewnętrzne przeznaczone do ocieplenia najczęściej wykorzystuje się bloczki SOLBET Optimal o szerokości 24 lub 30 cm. Na ściany jednowarstwowe nadają się bloczki SOLBET Ideal o szerokości 42 cm. Do wewnątrz wybiera się zazwyczaj najwęższe bloczki - 12 lub 18 cm (fot. SOLBET)

Oprócz odmiany, poszczególne bloczki różnią się budową. Ich boczne powierzchnie, te, które stykają się ze sobą po wymurowaniu, mogą być gładkie albo profilowane: w system piór i wpustów, same wpusty lub zamki (zamki to pojedyncze wpusty i wypusty o układzie poziomym). Na ściany zewnętrzne najlepsze są bloczki profilowane w pióra i wpusty. Podczas murowania zazębiają się one ze sobą, tworząc ciepłą spoinę pionową, której nie trzeba wypełniać zaprawą murarską. W ścianach wewnątrz domu, zwłaszcza działowych, dobrze jest murować na pełne spoiny poziome i pionowe, to zapewnia optymalne parametry akustyczne. Z tego względu sprawdzą się tu bloczki bez profilowania albo z wpustami.

Jaka zaprawa do ścian z betonu komórkowego?

Bloczki są równe i gładkie. Nie trzeba niwelować ich ułożenia za pomocą grubych spoin. Dlatego najłatwiej, najszybciej i najlepiej jest murować ściany na cienkowarstwową zaprawę klejową. Zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET zapewnia właściwe przyleganie do powierzchni bloczków i współpracę między łączonymi elementami, a w rezultacie optymalne parametry wytrzymałościowe całego muru. Cienka spoina jest też praktycznie pomijalna w obliczeniach termicznych ściany. Upraszczając - nie tworzy w murze liniowych mostków termicznych, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych zapraw murarskich. Dostępna jest również zaprawa zimowa, dla tych, którzy zmuszeni są murować w mniej sprzyjających warunkach pogodowych.

Zaprawę nanosi się za pomocą specjalnej kielni z ząbkami, o szerokości dopasowanej do grubości muru
Zaprawę nanosi się za pomocą specjalnej kielni z ząbkami, o szerokości dopasowanej do grubości muru (fot. SOLBET)

Kompletny system, czyli elementy uzupełniające

Bloczki z betonu komórkowego to baza systemu SOLBET Perfekt. Oprócz nich, w skład systemu wchodzi jeszcze szereg elementów uzupełniających. Płytki N przydadzą się do obudowy wieńca w ścianach jednowarstwowych albo do wykonania obudowy wanny czy kominka, również w formie łukowej. Kształtki U to wygodny (i ciepły) szalunek tracony długich nadproży, ale też słupów żelbetowych, na przykład w ścianach kolankowych. Z kolei nadproża SOLBET to zbrojone belki z betonu komórkowego, które układa się nad otworami okiennymi i drzwiowymi, otrzymując od razu gotowe, nośne przesklepienie (maksymalna szerokość otworu w świetle to 180 cm). Wszystkie elementy uzupełniające można murować na tę samą zaprawę cienkowarstwową, co bloczki.

Systemowa zaprawa klejowa nadaje się nie tylko do murowania bloczków, ale także łączenia kształtek U czy osadzania w ścianie belek nadprożowych (fot. SOLBET)

Warto wiedzieć, że w skład systemu SOLBET Perfekt, oprócz elementów z betonu komórkowego, wchodzą też wyroby chemii budowlanej, czyli zaprawy murarskie i tynkarskie oraz preparaty gruntujące, a także kompletny system ociepleń SOLBET Termo z tynkiem silikonowym lub silikonowo-silikatowym. Wszystkie opracowane są pod kątem specyfiki ścian z betonu komórkowego.

Podsumowując - beton komórkowy to zdrowy, ciepły i przyjazny na każdym etapie budowy i użytkowania materiał do wznoszenia ścian. Jego zalety w dość nietypowy sposób przedstawia miniserial "Solidni budują dom" - wszystkie odcinki dostępne są na kanale YouTube SOLBET.

Karolina Matysiak-Rakoczy

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania