Okna i drzwi tarasowe. Jakie wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna i drzwi tarasowe. Jakie wybrać?

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie nowe budynki muszą odpowiadać surowym kryteriom energooszczędności. Ich realizacja wymaga zastosowania m.in. odpowiedniej stolarki, która spełnia surowe kryteria izolacyjności cieplnej. Nowoczesne systemy okienno-drzwiowe z aluminium i PVC oferują znacznie więcej, gdyż łączą doskonałe parametry z modnym, wielkoformatowym designem.

aktualizacja: 2022-12-12 11:01:49

Wszystkie nowo powstające budynki jednorodzinne mają się cechować niewielkim rocznym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji na maksymalnym poziomie zaledwie 70 kWh/m2. W przypadku budynków wielorodzinnych wymaganie to jest jeszcze ostrzejsze. Ponadto stosowane okna i drzwi tarasowe muszą być bardzo ciepłe i posiadać współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/m2K. Takie rozwiązania można znaleźć w ofertach wielu firm, jednak mogą się one od siebie różnić pod względem odporności na upływ czasu, trwałości, wygody obsługi i funkcjonalności. Do najbardziej trwałych, praktycznych i ponadczasowych należą okna i drzwi z aluminium i PVC

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?

Doświadczeni producenci oferujący energooszczędną stolarkę w klasie Premium podkreślają, że inwestorzy już od jakiegoś czasu wybierają okna nawet o lepszych właściwościach cieplnych niż przewiduje prawo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, takie rozwiązanie spłaca się, jednak tylko pod warunkiem, że nie straci szybko swoich właściwości.

W energooszczędnych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zapewniają trwałość właściwości użytkowych przez lata. Dzięki temu trwale chronią przed przeciągami, chłodem, wilgocią i hałasem.

Siedmiokomorowe okna z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą osiągać nawet współczynnik Uw ≤ 0,8 W/m2K, który odpowiada standardowi domów pasywnych.

Zobacz właściwości okien Schüco LivIng z PVC-U, film Schüco

Jeszcze lepsze efekty zapewnia okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zamiast stalowych wzmocnień zastosowano trwale łączone z profilem, płaskie aluminiowe wzmocnienia. Pozwala to dodatkowo zmniejszyć straty cieplne nawet o 90% poprzez redukcję mostków termicznych i efekt odbicia energii cieplnej.

Zwiększone ryzyko strat energii zachodzi w przypadku zastosowania tak obecnie modnych, dużych drzwi tarasowych. Dlatego powinny one odpowiadać równie surowym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.

W nagrodzonych Złotym Laurem Konsumenta energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują elastyczność także w narożach wewnętrznych, gwarantując maksymalną ochronę również w tej newralgicznej strefie. Nowa wersja panoramiczna ze skrzydłami o ekstremalnie wąskich ramach oferuje większą transparentność, zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze. 

Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą zapobiega kondensacji wody i przeciągom. Drzwi tarasowe LivIngSlide z ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy niż wymaga prawo.

Zalety i funkcje drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC Schüco LivIngSlide, film Schüco

Aluminiowe okna i drzwi tarasowe.
Komfort i energooszczędność w dużej skali

W nowoczesnej architekturze stosuje się wielkoformatowe okna i drzwi aluminiowe z dużymi przeszkleniami, które nadają jej otwarty charakter. Również tego typu stolarka może spełniać z nawiązką obecne, surowe wymagania. Na przykład w systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna, których skrzydła osiągają wysokość nawet 2500 mm.

Maksymalną transparentność zapewnia wersja panoramiczna Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Profesjonalni wykonawcy mogą realizować w tym systemie skrzydła rozwierno-uchylne o wysokości nawet 2500 mm. Takie okna z ciepłym pakietem szybowym mogą także osiągnąć współczynnik przenikania ciepła poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Zalety okien panoramicznych Schüco AWS 75 PD.SI, film Schüco

Wybierając dom na kolejne dekady, inwestorzy coraz częściej myślą nie tylko o aktualnych potrzebach związanych z komfortem mieszkania, ale również o przyszłości, w której dzieci wyprowadzą się z domu rodzinnego. Najlepiej, by był on jak najbezpieczniejszy, a zastosowane w nim rozwiązania komunikacji maksymalnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Harmonijnym uzupełnieniem nowoczesnej architektury są bezprogowe drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras lub balkon.

Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest tak łatwa, że może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia oraz zoptymalizowane strefy izolacji pozwoliły zapewnić doskonałą wodoszczelność drzwi balkonowych aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjność cieplną nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Rozwiązanie jest dostępne także w zwiększonej głębokości zabudowy 90 mm, która zapewnia jeszcze lepszą ochronę cieplną. Wraz z odpowiadającymi jej oknami AWS 90.SI+ stanowi idealną propozycję dla domów wysoko energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Zalety okien i drzwi balkonowych Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, film Schüco

We współczesnej architekturze natura coraz częściej wypełnia wnętrza i je przenika. Takiego efektu nie sposób osiągnąć przy zastosowaniu tradycyjnych okien. Pozwalają na to spektakularne przeszklenia w systemie Schüco FWS 60 CV, który łączy design przeszklonej fasady z typowymi dla okien funkcjami otwierania. W systemie Schüco FWS 60 CV można realizować transparentne ściany z oknami rozwierno-uchylnymi całkowicie ukrytymi w wąskim słupie o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra. Od zewnątrz nie można rozróżnić kwater stałych od otwieranych, a od wewnątrz wyróżnia je tylko wąski rowek i ewentualnie klamka… Przykładowy moduł przeszklonej fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.

Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Zalety i możliwości systemu fasadowego Schüco FWS 60 CV, film Schüco

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem są, nagrodzone Złotym Laurem Konsumenta aluminiowe drzwi tarasowe: przesuwne i podnoszono-przesuwne Schüco ASE 80.HI. Skrzydła o wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany, gdyż widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K.

Zobacz zalety drzwi przesuwnych Schüco ASE 80.HI, film Schüco

Mega-okna i inteligentny dom

Stolarka aluminiowa może zwiększyć oszczędność energii nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom, lecz także inteligentnym funkcjom. W połączeniu z inteligentnymi okuciami i siecią czujników realizuje np. zadania nocnego schładzania pomieszczeń latem czy krótkotrwałego wietrzenia zimą. Czujniki temperatury i dwutlenku węgla monitorują temperaturę, wilgotność i jakość powietrza, a w razie potrzeby dają elektroniczny impuls do zamknięcia lub otwarcia okien i drzwi tarasowych. Skrzydło może zamykać się także w razie pogorszenia pogody, np. silnego wiatru czy opadów deszczu. Stolarkę z mechatronicznymi okuciami można obsługiwać zdalnie, np. za pomocą smartfonu lub polecenia głosowego, a także manualnie – używając przycisku umieszczonego na klamce okna lub na skrzydle drzwi przesuwnych.

Drzwiami można sterować nawet za pomocą komend głosowych w systemie Alexa, fot. Schüco
Drzwiami można sterować nawet za pomocą komend głosowych w systemie Alexa, fot. Schüco

Inteligentne opcje obsługi oferują także drzwi wejściowe Schüco AD UP z ukrytym modułem BlueCon. Dzięki niemu skrzydło może otwierać się automatycznie po otrzymaniu sygnału Bluetooth ze znajdującego się w jego zasięgu smartfonu.

Zalety drzwi wejściowych drzwi Schüco AD UP, film Schüco
 

Logo Schüco

www.schueco.pl

Polub Schüco na FaceBook'u
Firma powiązana:
Schüco International Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego