Systemy przesuwne - więcej światła i przestrzeni w Twoim domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Systemy przesuwne - więcej światła i przestrzeni w Twoim domu

Odkryj przestrzeń bez granic z nowoczesnymi systemami przesuwnymi do drzwi tarasowych, które łączą w sobie elegancję, funkcjonalność i najnowocześniejsze technologie. Te innowacyjne rozwiązania redefiniują pojęcie otwartego przestrzennego życia, oferując płynne przejście między wnętrzem a światem zewnętrznym bez kompromisów na rzecz komfortu czy bezpieczeństwa.

aktualizacja: 2024-03-20 07:59:58

Od systemów HS zapewniających szczelność dzięki uszczelkom szczotkowym, przez podnoszono-przesuwne HST umożliwiające łatwe i lekkie przesuwanie nawet największych skrzydeł, po składano-przesuwne tworzące efekt harmonijkowego otwarcia.

Wszystkie te technologie oferują szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych i estetycznych, pozwalając na stworzenie niemal niewidzialnych barier między wnętrzem a otoczeniem. Poznaj świat, w którym drzwi tarasowe nie tylko otwierają dom na ogród, ale także wprowadzają element luksusu i nowoczesności do każdej przestrzeni.

Nowoczesne drzwi przesuwne

Alternatywą okuć rowierano-uchylnych są przeróżne systemy przesuwne. Korzystanie z nich jest wygodniejsze, bo po otwarciu ruchome skrzydła zachodzą na sąsiednie, nie zabierając miejsca w pokoju. Najtańsze są systemy przesuwne oznaczone symbolem HS. Zamontowanie w nich uszczelek szczotkowych gwarantuje ich szczelność, a systemu okuć - sprawną pracę drzwi o wysokości nawet 250 cm i szerokości do ok. 300 cm.

Dwa ruchome skrzydła mogą mieć łączną szerokość 6 m. Najbardziej popularne są natomiast systemy podnoszono-przesuwne HST. Przekręcenie klamki w dół, z pozycji zamknięcia, powoduje uniesienie skrzydła o kilka milimetrów, zwolnienie docisku uszczelek i możliwość swobodnego przesuwania tych elementów. Kiedy klamka znajduje się w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i się rygluje. Poruszanie tak szerokich skrzydeł odbywa się przy użyciu minimalnej siły. 

Takie ruchome drzwi mogą mieć do 320 cm szerokości i do 270 cm wysokości. Umożliwiają uzyskanie przeszklenia o bardzo dużej powierzchni - z podziałem na skrzydła, nawet 12 m. Najpopularniejsze drzwi HST to warianty 2-kwaterowe - z jednym lub oboma skrzydłami ruchomymi albo 4-kwaterowe - z dwoma środkowymi lub wszystkimi skrzydłami ruchomymi. Odpowiednią szczelność zapewnia układ nakładających się na siebie zaczepów, wyposażonych w komplet uszczelek przylgowych.

Producenci oferują też systemy uchylno-przesuwne PSK. Podczas otwierania, skrzydło najpierw się uchyla i odsuwa od progu, a następnie przesuwa po szynie, znajdującej się w prowadnicy w dolnej części ościeżnicy. Skrzydło można pozostawić w położeniu uchylonym w taki sam sposób, jak w oknach fasadowych. System umożliwia konstruowanie okien o szerokości przekraczającej 3 m i powierzchni do 8 m2.

Na rynku dostępne są także systemy składano-przesuwne, które po otwarciu składają się w harmonijkę. Duże wózki jezdne z łożyskami kulkowymi, wykonanymi ze specjalnego tworzywa, gwarantują komfortowe użytkowanie konstrukcji. Dzięki nim skrzydła poruszają się płynnie, ich składanie nie wymaga dużego wysiłku. Drzwi harmonijkowe mogą być otwierane zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz budynku, i mieć dowolną konfigurację skrzydeł. Przy przestrzeganiu zakresu dopuszczalnych gabarytów konstrukcji, możliwa jest realizacja drzwi o wysokości skrzydeł do 270 cm oraz szerokości do 100 cm.

Rozwiązaniem dla wyjątkowo wymagających klientów jest zastosowanie systemów z ukrytą ramą, wąskim słupkiem i płytką ościeżnicą, których użycie gwarantuje efekt szklanej ściany. Profile ościeżnicy ukryte są w ścianach, suficie i podłodze, a profile skrzydła w dolnym i górnym fragmencie ramy. Widoczna szerokość połączenia skrzydeł drzwi to zaledwie 25 mm. System umożliwia wykonanie konstrukcji narożnych z ruchomym słupkiem. Okno wykonane w tej technologii może mieć nawet 4 m wysokości, a ruchome skrzydło ważyć 1200 kg. W takich wyrobach, standardem jest napęd i centrala sterująca, schowana w profilach ościeżnicy.

Nowością są też systemy, w których otwarte drzwi przesuwne chowają się w ścianie, gwarantując swobodny dostęp do otwartej przestrzeni tarasu lub ogrodu. Takie skrzydła mogą mieć 260 cm wysokości i 180 cm szerokości.

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania wielkogabarytowych systemów przesuwnych zależą od ich dodatkowego wyposażenia, dobrze jest zatem poznać jego zalety:

  • listwa mikrowentylacyjna - wysuwa się z ramy przy zamkniętych drzwiach tarasowych i pozwala na wietrzenie pomieszczeń (np. w nocy). Spełnia wymogi odporności antywłamaniowej RC2;
  • mechanizm amortyzujący - wyhamowuje skrzydło kilka centymetrów przed pozycją krańcową i automatycznie łagodnie je domyka. Zmniejsza to ryzyko przytrzaśnięcia palców i zapobiega powstawaniu uszkodzeń, spowodowanych uderzeniem skrzydła o ramę.
  • niski próg - zapobiega potykaniu się i ułatwia wychodzenie na taras osobom o mniejszej sprawności ruchowej. Standardowa jego wysokość to 7 cm, w niskiej wersji ok. 2 cm. Taki próg zrobiony jest z profili aluminiowych lub z PVC, które mają tak wyprofilowany spadek, że płynnie łączą się z posadzką tarasu;
  • próg zlicowany z posadzką - na powierzchni posadzki jest jedynie uszczelka, która podnosi się bądź opuszcza przy ruchu drzwi. Próg jest ukryty w warstwach podłogi. Po zamknięciu skrzydła, uszczelka dopasowuje się do dolnego jego elementu, co zapewnia szczelność, natomiast przy otwartym przejściu element nie wystaje. Taki wariant dostępny jest tylko w systemach HST.

ZDANIEM EKSPERTA: Czym się różnią przesuwne systemy drzwi tarasowych?

Inwestorzy coraz większą wagę przywiązują do funkcjonalnych rozwiązań. Dlatego decydując się na duże drzwi tarasowe, dobrze jest zwrócić uwagę na ich sposób otwierania oraz wysokość progu. To te dwa czynniki będą miały wpływ na to, czy wyjście na taras i do ogrodu będzie komfortowe.

Istnieje wiele systemów drzwi tarasowych: rozwierane, dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem i kilka rozwiązań jezdnych np. przesuwne, uchylno- -przesuwne lub podnoszono-przesuwne.

Drzwi uchylno-przesuwne PSK. W tym systemie skrzydło ruchome za pomocą ruchu klamki najpierw się uchyla, a następnie przesuwa po prowadnicy, znajdującej się w dolnej części konstrukcji (w ościeżnicy).

Drzwi podnoszono-przesuwne HST. Systemy te pozwalają na zastosowanie większych przeszkleń niż systemy PSK oraz na zastosowanie bezprogowego przejścia, a to bardzo duże udogodnienie, gdy wśród domowników są osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci. Najczęściej drzwi skonstruowane są z części stałej oraz skrzydła ruchomego, które porusza się po torze równoległym. Możliwe do wykonania są także inne schematy otwierania, np. z dwoma środkowymi częściami rozsuwanymi na boki, gdzie zewnętrzne elementy są szkleniami stałymi albo z dwoma częściami ruchomymi, przesuwającymi się po równoległych torach.

Skyline. To najbardziej luksusowe rozwiązanie. Aluminiowe drzwi przesuwne dyskretnie łączą wnętrze z ogrodem. Profile ościeżnicy ukryte są w ścianach, sufi cie oraz podłodze, a profile skrzydła w dolnym i górnym fragmencie ramy. Widoku nie przesłania także słupek, ponieważ jego szerokość wynosi zaledwie 25 mm.

Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA

Dowiedz się więcej o drzwiach przesuwnych ➡️ Jakie drzwi przesuwne wybrać na taras?

Redakcja BD
fot. otwierająca: SIEGENIA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!