Okna i drzwi przesuwne - sposób na duże przeszklenia w domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna i drzwi przesuwne - sposób na duże przeszklenia w domu

Okna i drzwi tarasowe o dużych przeszkleniach stały się nieodzownym elementem współczesnych budynków, zarówno nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze. Jak wybrać duże okna oraz drzwi prowadzące na taras, aby pomimo znacznych rozmiarów były funkcjonalne, łatwe w obsłudze i jednocześnie chroniły przed stratami ciepła z budynku?

aktualizacja: 2022-07-04 04:15:48

Zastosowanie w domu stolarki o dużych przeszkleniach niesie ze sobą wiele korzyści, które wpływają na odbiór budynku, jego wnętrz, a także na komfort życia domowników:

 • duże okna oraz drzwi tarasowe sprawiają, że domy, zwłaszcza te o nowoczesnej, prostej i masywnej bryle wizualnie zyskują na atrakcyjności;
 • wielkoformatowe przeszklenia otwierają budynek na otaczającą go naturę, co działa kojąco na domowników;
 • duże drzwi prowadzące na taras lub do ogrodu ułatwiają także komunikację między wnętrzem budynku a jego otoczeniem;
 • okna o dużych rozmiarach pozwalają uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni w pomieszczeniach. Dzięki nim nawet niewielkie wnętrza wydają się być większe i bardziej przestronne;
 • okna oraz drzwi tarasowe w rozmiarach XL zacierają granicę wnętrza domu z jego otoczeniem - efektownie kadrują widoki zewnętrzne i sprawiają, że otaczająca budynek natura staje się niemal częścią aranżacji wnętrz;
 • duże przeszklenia to również bardzo dobre doświetlenie wnętrz domu światłem naturalnym. Duży dostęp do światła dziennego wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie domowników;
 • duże przeszklenia oraz znaczna ilość światła naturalnego docierającego do wnętrz domu pozwalają też ograniczyć wydatki ponoszone na oświetlenie elektryczne oraz ogrzewanie pomieszczeń (wpadające przez okna promienie słoneczne to dodatkowa energia cieplna).
Fot.: REHAU
Fot.: REHAU

Swobodna komunikacja i aranżacja wnętrz

Wielkoformatowe drzwi tarasowe prezentują się bardzo efektownie. Aby były nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne, ich otwarte skrzydło nie powinno zakłócać komunikacji wewnątrz pomieszczenia ani na tarasie. Zapewniają to drzwi przesuwne. Podczas otwierania ich skrzydło przemieszcza się równolegle do ściany, nie zajmując przestrzeni wokół. Otwarte nie utrudnia więc komunikacji i pozwala domownikom swobodnie przemieszczać się nawet bezpośrednio przy przeszkleniach. Przesuwne drzwi tarasowe REHAU SYNEGO SLIDE, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli ze skrzydłami otwieranymi do środka pomieszczenia, zapewniają również oszczędność miejsca i swobodną aranżację wnętrz. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni we wnętrzu i na tarasie poprzez praktycznie dowolne rozmieszczenie mebli - również w niewielkiej odległości od przeszkleń.

Fot.: REHAU
Fot.: REHAU

Zalety okien przesuwnych

Profile przesuwne REHAU SYNEGO SLIDE to sprawdzone rozwiązanie nie tylko w przypadku drzwi, ale także okien. Dlaczego?

 • Okna przesuwne, podobnie jak drzwi zapewniają całkowitą swobodę aranżacji pomieszczenia i możliwość wykorzystania każdego centymetra przestrzeni, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w niedużych domach. Otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu można wykorzystać je w pełni ustawiając meble praktycznie w dowolnej odległości od przeszkleń.
 • Okna przesuwne są dobrym rozwiązaniem m.in., gdy chcemy zlokalizować przestrzeń roboczą w kuchni z widokiem na otoczenie domu. Umieszczając blat kuchenny czy zlew tuż przy oknie przesuwnym nie musimy obawiać się ograniczeń podczas jego otwierania czy uchylania.
 • Okna przesuwne to także komfort otwierania i zamykania skrzydeł bez konieczności zdejmowania roślin lub innych dekoracji z parapetów.
 • Okna przesuwne są dobrą alternatywą dla okien nieotwieranych, tzw. fixów - pozwalają bowiem realizować duże przeszklenia w domu bez konieczności rezygnowania z możliwości ich otwierania czy uchylania.
SYNEGO SLIDE - poznaj nową lekkość otwierania

Komfortowa obsługa drzwi tarasowych

Decydując się na drzwi z dużymi przeszkleniami szczególną uwagę warto zwrócić na łatwość i lekkość ich otwierania. Skrzydło takich drzwi tarasowych, pomimo dużego ciężaru, powinno otwierać się i zamykać w kilku prostych ruchach i co najważniejsze - przy użyciu minimalnej siły. Stosowane w modelach przesuwnych REHAU SYNEGO SLIDE rozwiązania sprawiają, że nawet bardzo duże przeszklenia charakteryzują się płynnym działaniem i lekkością otwierania. To bardzo istotna cecha, ponieważ zapewnia komfortową, bezproblemową obsługę skrzydeł wszystkim domownikom. Co ważne, wysoki komfort obsługi, znany dotychczas z droższych rozwiązań HST, w przypadku drzwi przesuwnych REHAU SYNEGO SLIDE jest standardem.

Fot.: REHAU
Fot.: REHAU

Duże okna ciepłe i ciche

Obecnie produkowane nowoczesne, duże okna i drzwi tarasowe pomimo przeszkleń o znacznej powierzchni mogą wyróżniać się wysoką izolacyjnością termiczną. Decydując się na dom otwarty na otoczenie, nie musimy więc obawiać się znacznych strat ciepła przez stolarkę. Okna i drzwi przesuwne REHAU SYNEGO SLIDE charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła Uf do 1,3 W/(m²K). Dzięki temu straty energii uciekającej na zewnątrz są zminimalizowane, a ciepło pozostaje w pomieszczeniach. Wysoki stopień szczelności zapewnia oknom i drzwiom przesuwnym REHAU SYNEGO SLIDE specjalny mechanizm zamykający wraz z umieszczoną na całym obwodzie uszczelką. Dzięki temu element przesuwny jest dociskany równomiernie do ramy, co gwarantuje wysoką szczelność, nawet w przypadku silnych opadów. Okna i drzwi przesuwne REHAU SYNEGO SLIDE zapewniają również wysoką izolacyjność akustyczną. Tłumią dźwięki nawet o 43 dB, co oznacza niemal 20-krotną redukcję hałasu z zewnątrz.

Fot.: REHAU
Fot.: REHAU

Wygląd bez kompromisów

 • Nowoczesne, duże okna oraz drzwi tarasowe z PVC mogą przybierać praktycznie dowolne kolory i faktury, w tym inne od strony elewacji i inne wewnątrz domu. Pozwala to realizować koncepcję budynku i wnętrz zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.
 • Profile okien i drzwi przesuwnych REHAU SYNEGO SLIDE są całkowicie okleinowane folią dekoracyjną. Dzięki temu wyróżniają się jednolitym wyglądem, bez odznaczającego się kolorystycznie środkowego wrębu. Takie rozwiązanie sprawia, że okna i drzwi przesuwne prezentują się równie efektownie zarówno przy zamkniętych, jak i otwartych skrzydłach.
 • Profile przesuwne mogą też łączyć estetykę okien drewnianych lub aluminiowych z technicznymi zaletami okien PVC. Za sprawą nowoczesnych oklein REHAU KALEIDO WOODEC, ze strukturą drewna okna z tworzywa są nie do odróżnienia od drewnianych, nie tylko z wyglądu, ale również w dotyku.
 • Dzięki nakładkom aluminiowym REHAU KALEIDO COVER okna PVC mogą stanowić również ekonomiczną i efektowną alternatywę dla tych aluminiowych.

Decydując się na nowoczesne okna i drzwi przesuwne zyskamy pewność, że będą stanowiły nie tylko atrakcyjny elementem budynku, ale przede wszystkim zapewnią domownikom wysoki komfort mieszkania.

Więcej o systemach okiennych REHAU: https://bit.ly/3L9Hctw
Firma powiązana:
Rehau

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego