Trzy kroki do ciepłego i energooszczędnego domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Trzy kroki do ciepłego i energooszczędnego domu

Zrównoważone budownictwo to nie tylko kwestia dostosowania się do rygorystycznych wymogów unijnych, ale przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska naturalnego. Także w Polsce ze względu na rosnące ceny prądu, gazu i węgla inwestorzy coraz częściej decydują się na energooszczędne rozwiązania. Mimo, iż na rynku od lat pojawiają się nowe technologie pozwalające na ograniczenie strat ciepła w domu, obecnie staje się to absolutnym "must have" dla planujących budowę.

aktualizacja: 2022-10-03 08:51:39

Warto pamiętać, że dobry kocioł, pompa ciepła i instalacja grzewcza w domu to dopiero początek. Znacznie bardziej istotne są miejsca takie jak fundamenty, ściany, dach czy okna i drzwi przez które ciepło może uciekać z domu. Są jednak rozwiązania, które skutecznie eliminują tą możliwość i podwyższają parametry energooszczędne budynku. Poniżej przedstawiamy trzy kluczowe rozwiązania.

Dane pokazują jednoznacznie - najważniejszy jest wybór odpowiedniej technologii już na etapie planowania budowy. Dlaczego? Nieodpowiednio ocieplony dach może generować nawet 30% strat ciepła, ściany 25%, a okna i drzwi ok. 20%. Dlatego po pierwsze bardzo ważne są materiały budowlane o jak najlepszych parametrach związanych z energooszczędnością, a po drugie - odpowiedni ich montaż.

O ile w pierwszym przypadku większość inwestorów ma świadomość, że docieplenie ścian i fundamentów czy okna czy drzwi o lepszych parametrach związanych z energooszczędnością są bardzo istotne, o tyle w drugim przypadku często zdają się na przypadek lub podejmują decyzję biorąc pod uwagę najniższą cenę czy dostępność rozwiązania. A jest to błąd, który w przyszłości może ich bardzo dużo kosztować. Nawet najlepsze materiały z "najwyższej półki" nie spełnią swojej roli jeżeli nie zostaną odpowiednio zainstalowane czy zamontowane.

"Firma Soudal od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne mające na celu uświadomienie inwestorów jak ważny jest sam montaż, który często decyduje o tym czy w przyszłości pojawią się straty ciepła w budynku. Wiedza na ten temat dociera do coraz szerszego grona w całej Polsce. Ale nie tylko. Ważne są dla nas także korzyści dla profesjonalistów, którzy stosują nowoczesne rozwiązania, takie jak wprowadzony przez nas na polski rynek "ciepły montaż", którego celem jest maksymalne zredukowanie strat ciepła w przypadku okien i drzwi. Zależy nam na tym, aby był on dla nich prosty i szybki, dlatego stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami.

Na przykład dotychczas "ciepły" montaż, opierający się na trzech warstwach, stosowany był dotychczas głównie w przypadku nowych inwestycji. Zmieniło się to w momencie kiedy firma Soudal wprowadziła na rynek rozwiązania, które szczególnie rekomendujemy w przypadku wymiany stolarki otworowej. Ale nie tylko. Jako lider rynkowy stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i innowacjami, które ograniczają straty ciepła we wszystkich newralgicznych miejscach w domu, a dzięki temu maksymalnie podwyższają jego parametry związane z energooszczędnością" - mówi Michał Sawicki, kierownik działu technicznego w firmie Soudal.

Krok pierwszy - ciepłe fundamenty i ściany

O tym wie większość inwestorów - im lepsze ocieplenie ścian, tym wyższe parametry domu związane z energooszczędnością. Ale niekoniecznie już zwracają oni uwagę na wybór sposobu montażu. Decydując się na wybór energooszczędnych materiałów, warto zapoznać się z innowacyjnymi technologiami, które maksymalnie eliminują straty ciepła.

W portfolio produktów marki Soudal znajdziemy innowacyjną pianę zamkniętokomórkową Soudafoam SPF W2H do ocieplania fundamentów, ścian i dachów metodą natryskową. Metoda ta umożliwia bardzo szybkie wykonanie pełnej i bezszwowej izolacji termicznej, która maksymalnie redukuje straty ciepła. Po montażu pianę zabezpiecza się dodatkową powłoką przeciw promieniowaniu UV. Po natryskowym nałożeniu wytwarza ciągłą, bezspoinową warstwę izolacyjną, która szczelnie przylega do podłoża i trwale wypełnia nawet trudnodostępne przestrzenie. Dlaczego jej skuteczność jest tak wysoka?

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa Soudafoam SPF W2H posiada w swojej strukturze ponad 90% komórek zamkniętych, co powoduje bardzo dobre właściwości izolacyjne i wytrzymałościowe oraz wysoką stabilność wymiarową. Jest ona wodoszczelna, ale… umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia. Doskonale nadaje się do termo- i hydroizoalcji fundamentów - pianka dociera w każdą nierówność fundamentu tworząc jednolitą warstwę izolacji. Dodatkowo natrysk pianki na fundamenty o dużych powierzchniach znacznie skraca czas budowy i gwarantuje szczelność izolacji.

Drugie, uzupełniające system rozwiązanie jakie proponuje producent to natryskowa poliuretanowa pianka Soudafoam SPF otwartokomórkowa, która doskonale sprawdzi się z kolei do ociepleń wewnątrz budynków. Jak nazwa wskazuje piana posiada w swojej budowie przeważającą liczbę komórek otwartych, dzięki czemu jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu (będąca wynikiem złej wentylacji) nie skrapla się na powierzchni ścian i nie powoduje powstania pleśni.

System izolacji dachów płaskich Soudatherm Roof
System izolacji dachów płaskich Soudatherm Roof

Pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka, nie obciąża konstrukcji, a sztywniejąc dodatkowo ją wzmacnia. Nakładana jest przez natrysk ciśnieniowy, a dzięki temu dokładnie wypełnia wszystkie trudnodostępne miejsca i przestrzenie, tworząc ciągłą warstwę izolacji o doskonałym współczynniku przenikania ciepła i oporu dyfuzyjnego. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa nie jest przeznaczona do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak wytrzymałości na ściskanie).

Izolacja natryskowa Soudafoam SPF

Krok drugi - szczelna izolacja dachu

Konstrukcja dachu zamyka stan surowy zamknięty, ale ze względu na parametry związane z energooszczędnością domu jest ona niezwykle istotna. Jeżeli nie zadbamy o prawidłową izolację przez dach może "uciekać" aż 30% ciepła z domu. Dlatego warto poświęcić uwagę na wybór najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Firma Soudal wprowadziła na rynek innowacyjne technologie, które gwarantują szczelność i wytrzymałość mechaniczną dachów na długie lata.

Pianka Soudafoam SPF otwartokomórkowa
Pianka Soudafoam SPF otwartokomórkowa

Soudatherm Roof to niezawodny system izolacji dachów płaskich, opracowany przez ekspertów Soudal we współpracy z architektami oraz profesjonalnymi ekipami dekarskimi. System ten jest odpowiedni dla każdego typu pokrycia dachowego i z powodzeniem można wykorzystać go zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i renowacji starych dachów. Głównymi komponentami Soudatherm Roof są wysokowydajne, bezpieczne w aplikacji kleje poliuretanowe, które zapewniają szybkie i trwałe mocowanie materiałów izolacyjnych. Co istotne, ograniczają one konieczność łączeń mechanicznych, a w konsekwencji nie dopuszczają do powstawania mostków termicznych oraz kondensacji wilgoci w konstrukcji dachu.

Soudatherm Roof 330 jest klejem poliuretanowym w ekonomicznej butli ciśnieniowej. Rozprężając się podczas utwardzania, perfekcyjnie wypełnia nierówności podłoża i eliminuje pustki powietrzne. Znajduje powszechne zastosowanie przy montażu płyt izolacyjnych ze sztywnych pianek PUR i PIR (wykończonych włókniną mineralną lub folią ALU), polistyrenu (EPS), sztywnych pianek fenolowych, a także spienionych materiałów mineralnych typu perlit czy multipol. O ile Soudatherm Roof 330 jest najlepszym rozwiązaniem przy realizacji dużych projektów, o tyle na mniejszych powierzchniach doskonale sprawdzi się Soudatherm Roof 250. Z kolei Soudatherm Roof 170 zalecany jest w szczególności do montażu wełny mineralnej.

Do uszczelniania dachu od środka powszechnie stosowane są paroizolacyjne membrany. Jednak właściwą izolację mogą one zapewnić tylko w momencie ich szczelnego sklejenia. Do tego celu należy zastosować produkty pozwalające na połączenie membran przy zachowaniu najwyższych parametrów paroszczelności. W tym zadaniu pomóc mogą jednostronnie klejące taśmy Soudatape Connect i Soudatape Flex (klej akrylowy) oraz klej uszczelniacz Vapourseal, gdzie wysokie parametry Sd, duża elastyczność oraz wytrzymałość na zerwanie gwarantują wieloletnią trwałość połączenia.

Przy zewnętrznym uszczelnianiu dachu stosuje się natomiast membrany paroprzepuszczalne. Podobnie jak w przypadku membran paroszczelnych, tu także należy zwrócić szczególną uwagę na ich połączenie. Każda nieszczelność może bowiem prowadzić do zawilgocenia warstwy izolacji termicznej. Do prawidłowego uszczelnienia i hermetycznego sklejenia wszelkiego rodzaju membran paroprzepuszczalnych dedykowana jest taśma paroprzepuszczalna Soudatape Facade (klej akrylowy).

Duża wytrzymałość i elastyczność taśmy gwarantuje szczelne spojenie i skuteczne działanie membrany nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz podczas ujemnych temperatur. Zapewnienie właściwej termoizolacji dachu, wymaga także prawidłowego uszczelnienia jego pokrycia, czyli miejsc, w których występuje połączenie z kominem, wyłazem czy oknem dachowym.

Tu sprawdzą się elastyczny i bardzo wytrzymały klej-uszczelniacz Colozinc oraz aluminiowa taśma uszczelniająca z klejem butylowym Butylband. Oba produkty obok doskonałych parametrów uszczelniających, charakteryzują się przyjaznymi dla środowiska właściwościami - niska emisyjność LZO umożliwia ich zastosowanie w budynkach ekologicznych np. z certyfikatem LEED.

Jak szybko i szczelnie uszczelnić przeciekający dach

Krok trzeci - "ciepły montaż" okien i drzwi

Jaki jest jeden z najczęściej popełnianych błędów przez inwestorów? Wybór okien i drzwi o najlepszych parametrach związanych z energooszczędnością i nie zadbanie o ich odpowiedni montaż. A niestety w tym przypadku bardzo łatwo o powstanie tzw. mostków termicznych, które powodują, że ciepło będzie uciekać z domu. Co więcej - znalezienie takich miejsc na etapie późniejszej eksploatacji domu jest możliwe tylko za pomocą skomplikowanych badań za pomocą np. kamer termowizyjnych.

Dlatego warto zapoznać się z technologiami, które maksymalnie redukują możliwość powstania mostków termicznych i strat ciepła przez okna i drzwi. Innowacyjne rozwiązanie jakim jest Soudal Window System to trójwarstwowy montaż stolarki okiennej, który pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii w domu. System ten polega na zastosowaniu trzech stref o ściśle określonych właściwościach.

Soudal Window System
Soudal Window System

Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Szczelnie wypełnia ona wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi. Jednak tylko sucha warstwa pianki nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałą ochronę przed zimnem. Brak jej prawidłowego zabezpieczenia to niedostateczna ochrona termiczna i ryzyko pojawienia się pleśni. Dlatego do prawidłowego montażu niezbędna jest ochrona warstwy środkowej przed zawilgoceniem. Rolę ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne. Taśma paroprzepuszczalna tworzy wierzchnią warstwę i chroni piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku, taśma paroszczelna zabezpiecza natomiast przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu.

Połączenie trzech warstw - taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej, odnosi się do zasady "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz". Co oznacza, że to pianka montażowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców podczas codziennych czynności domowych. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną.

Chroni ona jednocześnie przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku. Tylko trójwarstwowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych wokół okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Więcej informacji na temat Soudal Window System na stronie - https://www.soudal.pl/cieply-montaz-okien-sws

Jak wykonać montaż okien za pomocą Soudal Window System?

  1. Jak wykonać montaż okien za pomocą Soudal Window System? - YouTube
  2. Jak wykonać krok po kroku ciepły montaż okien? - YouTube
  3. Montowanie okien z Soudal Window System - YouTube

"Ciepła" wymiana stolarki

A jeśli już doszło do błędów na etapie montażu i ciepło ucieka z domu lub chcemy wymienić stolarkę na znacznie bardziej energooszczędną? Na to także jest rozwiązanie! W odpowiedzi na potrzeby profesjonalistów gamę produktów Soudal do wykonywania uszczelnień styku okna z murem uzupełniły niedawno płynne membrany, zalecane zwłaszcza podczas wymiany stolarki okiennej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie warstwowego montażu w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie można było wykorzystać tej metody. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych.

Płynne masy Soudatight są wygodne i proste w aplikacji. Łatwo nakłada się również na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej w starych, a nawet zabytkowych budynkach, podczas ich gruntownej renowacji. Stosując płynne membrany Soudatight przy wymianie okien i drzwi wykonawcy są w stanie szybko wykonać prace bez znacznego nakładu czasowego. A dodatkowo - koszty dla inwestora są naprawdę niewielkie.

Co ważne w przypadku trudnych podłoży - powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach. Ich dodatkową zaletą jest również bardzo niski stopień emisji substancji lotnych - posiadają znak EC1PLUS. W skład systemu Soudal Window System wchodzą cztery różne membrany, które są obecnie dostępne na polskim rynku.

Soudatight LQ to wzmocniona włóknami membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych zbrojonych włóknem do zastosowań wewnętrznych, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim. Soudatight Hybrid przeznaczona jest do zastosowań zewnętrznych, a nakłada się ją odpowiednim pistoletem. Natomiast Soudatight SP oraz Soudatight SP Gun są membranami do natrysku. Pierwszą aplikuje się za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania, drugą - za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego.

Zastosowanie płynnych membran

Więcej informacji na temat energooszczędnych rozwiązań na stronach: www.soudal.pl oraz www.domszczelny.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania