O czym należy pamiętać wybierając bramę do garażu w bryle domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym należy pamiętać wybierając bramę do garażu w bryle domu?

Garaż w bryle domu to popularne i funkcjonalne rozwiązanie. Jaką bramę należy wybrać i jakimi parametrami powinna się charakteryzować, aby być pewnym dobrego wyboru na lata?

Podejmując decyzję o zakupie bramy garażowej, inwestorzy zwracają uwagę na jej estetykę, własności użytkowe, wygodę użytkowania, energooszczędność oraz zabezpieczenia na wypadek włamania. Brama garażowa jest dużym elementem, który może sprzyjać utracie ciepła. Nie jest to istotny aspekt w przypadku garażu wolnostojącego, jednak gdy jest on usytuowany w bryle budynku jedną z istotniejszych kwestii jest izolacyjność termiczna. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie garażu przed utratą cennego ciepła z budynku.

Niekwestionowanym liderem wśród bram garażowych są bramy segmentowe - mają doskonałe właściwości izolacyjne, są komfortowe w obsłudze i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz i przed garażem.

Segmenty wypełnione są pianką poliuretanową, która stanowi doskonały izolator. W najcieplejszych modelach bram grubość segmentu może wynosić nawet 60 mm. Dodatkowo ciepła brama ma podwójne uszczelnienie dolnego panelu oraz uszczelnienia międzysekcyjne. Ponadto można doposażyć ją w system ciepłego montażu, który wraz z dodatkową uszczelką obwodową, w jeszcze większym stopniu niwelują mostki termiczne między ścianą a kątownikami. Taka budowa umożliwia osiągnięcie jeszcze lepszego współczynnika przenikalności cieplnej.

Segmentowe bramy mają również pewne wymagania, o których należy pamiętać przed dokonaniem zakupu. Należy zwrócić uwagę na właściwe warunki zabudowy - wysokość nadproża, szerokość węgarka oraz głębokość wbudowania, tak aby późniejszy montaż nie przysporzył niepotrzebnych komplikacji. Również sufi t i ściany garażu nie mogą zawierać elementów uniemożliwiających montaż prowadzenia bramy, np. belek konstrukcyjnych, okien na wysokości prowadnic, czy rur.

Brama garażowa ze względu na sporą powierzchnię wyróżnia się na tle elewacji. Aby zachować pełną spójność estetyczną, podczas jej wyboru należy kierować się wyglądem fasady budynku. Zgodnie z obowiązującym trendem kolorystyka bramy powinna tworzyć harmonijną całość z pozostałymi elementami stolarki. W odpowiedzi na oczekiwania klientów, producenci coraz częściej oferują komplet stolarki do domu, w którym poszczególne elementy są w pełni spójne kolorystycznie. W zależności od upodobań, kolor bramy garażowej może być taki sam jak elewacji lub przeciwnie - może zostać dobrany na zasadzie kontrastu. W ofercie dekorów można znaleźć wiele atrakcyjnych i modnych propozycji.

Tomasz Nadolny
Kierownik Działu Badań i Rozwoju
KRISPOL
Na zdjęciu otwierającym: Rodzaj i kolor powłoki wykończeniowej bramy garażowej dobiera się do okien i drzwi zewnętrznych, dachu i elewacji. (fot. Krispol)

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje