Boczna brama segmentowa na dwa wjazdy to świetny pomysł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Boczna brama segmentowa na dwa wjazdy to świetny pomysł!

Wybór bramy scedowałam na męża. To on zdecydował, że jest ona z drewna i otwiera się na boczną ścianę. Była między nami rozmowa o napędzie, lecz szczerze mówiąc, wydawało mi się to ekstrawagancją. Wychodzę z założenia, że trzeba ćwiczyć mięśnie, gdzie tylko się da - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która boczną segmentową bramę garażową użytkuje od 2000 r.

Garaż z dwoma otworami wjazdowymi
Garaż ma 2 otwory wjazdowe o wymiarach 2400 x 2250 mm, przedzielone słupem

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 50 m2; ogrzewany.

 

Bramy garażowe: segmentowa, boczna, z desek sosnowych o gr. 4 cm, zaimpregnowanych przemysłowo i pomalowanych ręcznie na kolor meranti (jak okna); wymiary 5500 x 2250 mm. Obsługa ręczna. Brama kupiona z usługą monterską.

 

Decyzja: podczas projektowania domu z architektką, zaplanowałyśmy 2 otwory wjazdowe o wymiarach 2400 x 2250 mm, przegrodzone słupem. Moim zdaniem, duży garaż wygląda z nimi proporcjonalnie, wtedy chyba najważniejsze dla mnie były względy estetyczne. Pod względem konstrukcyjnym, takie rozwiązanie ułatwiało pokrycie dachu ciężką dachówką ceramiczną.

 

Wybór bramy scedowałam na męża. To on zdecydował, że jest ona z drewna i otwiera się na boczną ścianę. Była między nami rozmowa o napędzie, lecz szczerze mówiąc, wydawało mi się to ekstrawagancją. O ile widziałam zasadność, ze względów wygody i bezpieczeństwa, zastosowania elektrycznego otwierania w bramie wjazdowej na posesję, to nie widziałam tego odnośnie wjazdu do garażu. Wychodzę z założenia, że trzeba ćwiczyć mięśnie, gdzie tylko się da. Nie mam nabożeństwa do pełnej automatyzacji domu.

 

Mimo upływu szesnastu lat, ciągle tak uważam i nadal obsługuję bramę ręcznie. Bez problemu robią to również moi rodzice. Nikomu nie przychodzi do głowy, że jest to problem.

Boczna segmentowa brama garażowa
Dwa otwory wjazdowe zamyka jedna boczna segmentowa brama

Brama segmentowa boczna - rady i przestrogi:

Na początku wielu sąsiadów oglądało moją bramę, bo podobało im się takie rozwiązanie. Jedni z nich założyli nawet podobną. Mnie nadal ona odpowiada, bo główną zaletą jest to, że można ją częściowo otworzyć, wyjść do ogrodu lub napełnić wodą miskę psa z kranu w garażu. Jednak bez napędu ktoś, kto parkuje u nas na lewym stanowisku, przesuwa tylko połowę skrzydła, a parkujący na prawym – całe. Długie skrzydło zajmuje całą boczną ścianę. Nie mam z tym kłopotu, bo garaż jest duży.

 

Grube drewniane wrota oraz uszczelki chronią wnętrze od wiatru, mrozu i gorąca, chociaż w szynie przy posadzce prześwituje punktowo światło. Jeszcze ani razu nie serwisowałam bramy, bo wciąż lekko jeździ. Drewna też nie odnawiałam, ale zrobię to, bo przytarło się o środkowy słup. Deski ciągle pracują przy zmianach pogody!

 

Żeby uniknąć obcierania, nakleiłam na słupie kawałki filcu, jednak odpadły. Ojciec co jakiś czas wymiata piasek z dolnej szyny. Gdybym budowała drugi dom, pewnie zastosowałabym jedną szeroką bramę. Nie ukrywam, że wąskie otwory wymagają wzmożonej uwagi podczas manewrowania samochodami. Z drugiej strony, taki układ bardziej dyscyplinuje i wyznacza miejsca postojowe. Nie wymaga również otwierania zawsze całych wrót.

Co jest najważniejsze przy wyborze bramy garażowej? 😁
0:30
Zamek w bramie segmentowej bocznej
Wrota zamyka się od wewnątrz i od zewnątrz na klucz

Brama segmentowa boczna - koszty:

  • brama z montażem 3500 zł.

Przeczytaj historię budowy tego domu: "Dom zainspirowany włoską kamienicą"

 

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość luczywo

25 Maj 2017, 14:13

Brama segmentowa boczna to idealne rozwiązanie - naprawdę w wielu przypadkach.  Wygoda wygoda i jeszcze raz wygoda. Przy okazji boczny sposób otwierania umożliwi dostęp do stropu garażu w nieograniczonym stopniu oraz swobodne używanie przestrzeni pod stropem. Wszyscy wiemy, że tam, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny