Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Zamiast bać się smogu zmodernizuj system ogrzewania
W polskich mediach często podnoszony jest temat smogu, który zatruwa mieszkańców Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska czy Mazowsza. Oczywiste jest, palenie węglem, wilgotnym drewnem i śmieciami sprawia, że nad naszymi głowami zawisła potężna, trująca chmura. Modernizacja systemu ogrzewania w domu to jeden ze sposobów na zmniejszenie zagrożenia smogiem. Skąd wziąć na to pieniądze, gdzie udać się po dofinansowanie? Samorządy mają tu dużo do zaoferowania.

Na czym polega komfort w użytkowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego?
Ogrzewane powietrze w pomieszczeniu unosi się zawsze do góry. W tradycyjnym systemie ogrzewania z wykorzystaniem grzejników ściennych powietrze ogrzane dostaje się do pomieszczenia powyżej 1-1,5 m od podłogi, powodując jego silną cyrkulację w kierunku sufitu.

Jaka jest przewaga podłogówki nad grzejnikami?
Ciepłe powietrze emitowane przez źródło ciepła (matę grzejną lub przewód grzejny pojawia się na nawierzchni podłogi i równomiernie unosi do góry. To definicja komfortu.

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?
Nawet najpiękniej urządzone wnętrze nie będzie prawdziwie komfortowe, jeżeli nie zadbamy w nim o odpowiednią temperaturę. Wybierając źródło ciepła dla naszego salonu czy sypialni, nie zapominajmy, że obok mocy grzejników, pod uwagę należy wziąć także ich rozmieszczenie.

Rozważania na temat wydajności i opłacalności pomp ciepła powietrze-woda
Wybierając odpowiedni model pompy, musimy sprawdzić, dla jakich parametrów podano jej moc grzewczą. Następnie powinniśmy zapoznać się z tak zwanymi charakterystykami pompy (krzywymi mocy cieplnej dla różnych temperatur górnego źródła i krzywymi dla zmiennej temperatury powietrza atmosferycznego) Taka krzywa da nam odpowiedź na pytanie, czy wybrany model pompy dostarczy odpowiednią (zgodną z bilansem cieplnym domu) ilość ciepła w warunkach skrajnych, ujemnych temperatur w okresie zimy.

De Dietrich: Co sprawia, że kotły kondensacyjne charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością od innych urządzeń grzewczych?
Dane techniczne, jakie znajdziemy w katalogach producentów kotłów kondensacyjnych, wskazują na sprawność około 92% dla nowoczesnych kotłów atmosferycznych, oraz do 109% dla kotłów kondensacyjnych. Ta 17%-owa różnica wynika głównie ze sposobu wykorzystania energii zawartej w gazie ziemnym oraz z zasady funkcjonowania tych kotłów. W tym przypadku ograniczymy się wyłącznie do omówienia kotłów kondensacyjnych gazowych, ponieważ ich efekty oszczędnościowe są o kilka % wyższe, niż w przypadku kotłów olejowych.

6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawiamy 6 powodów, które wykażą dlaczego warto postawić na własny prąd ze Słońca.

Finansowanie i dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w Polsce – potwierdzają to statystyki, według których na koniec 2016 roku łączna moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 190 MWp (dla porównania w 2014 roku wartość ta wyniosła 21 MWp). Duży wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce mają różnego rodzaju systemy dotacyjne oraz atrakcyjne formy finansowania dostępne na rynku.

Czym jest pellet?
Pellet to materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów. Produkowany w postaci granulatu w kształcie walców o średnicy 6-8 mm i długości do kilku centymetrów, bez dodatków chemicznych i zanieczyszczeń.

Taktowanie źródła ciepła, a rodzaj zastosowanych grzejników
W ciepłym domu coraz częstsze i coraz dłuższe są sytuacje, gdy zapotrzebowanie na ciepło oscyluje w przedziale od 0-4 kW. Ogrzewanie podłogowe postrzegane jako zabezpieczenie źródła ciepła przed taktowaniem to błąd. Co prawda źródło ciepła pracować będzie w każdym cyklu długo, natomiast ilość wyprodukowanego i wpompowanego w posadzkę ciepła może być znacznie wyższa niż aktualne zapotrzebowanie.

Jak zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniu o każdej porze roku?
Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego, nadszedł czas na liftingi wnętrz i generalne remonty. Jeżeli mamy w planach wymianę grzejników, warto zastanowić się nad rozwiązaniem gwarantującym komfort cieplny zarówno w chłodne, jak i gorące dni. Klimakonwektor VIDO z portfolio Purmo to propozycja, dzięki której zadbamy o optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych przez cały rok.

De Dietrich: Pompy ciepła jako nowoczesny i ekologiczny system grzewczy
Firma De Dietrich podejmuje ciągłe działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i oszczędności energii, przyjmując je jako dwa podstawowe priorytety w procesie swojego rozwoju.

Thermoval: Co powinieneś wiedzieć o matach grzejnych?
Maty grzejne mogą służyć jako podstawowy system ogrzewania lub stanowić uzupełnienie układu już istniejącego. Przyklejone bezpośrednio do podłoża i pokryte 5–10-milimetrową warstwą wyrównawczą przekazują bardzo szybko ciepło posadzce, zapewniając jej odpowiednią temperaturę.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?
Świadomość ograniczonych zasobów źródeł energii, a co za tym idzie wciąż wzrastające ceny paliw takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz, skłaniają ludzkość do zwrócenia większej uwagi na odnawialne źródła. Nowością ostatnich lat jest wykorzystywanie energii geotermalnej, czyli zgromadzonej w ziemi, do ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych. W tym przypadku mamy do czynienia z pewnego rodzaju przełomem.

Biomasa Partner: Dlaczego warto stosować pellet z Certyfikatem Din Plus/ EN Plus A1?
Posiadanie Certyfikatu DIN Plus/ENPlus A1 jest synonimem wysokiej jakości produkowanego pelletu i gwarantuje wymierne korzyści dla użytkownika. Klient otrzymuje wysoką, powtarzalną jakość i bezpieczeństwo eksploatacji kotła. Jakość jest gwarantowana uzyskanymi wynikami badań mieszczących się w danej normie, dodatkowo producent podlega procedurze sprawdzania jakości.