PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do płytek ceramicznych

Płytki wielkoformatowe. Jak je kłaść oraz w których pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Duże płytki ceramiczne na ścianach i podłogach to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Przy odrobinie wiedzy oraz umiejętności, możesz bez większych problemów położyć je samemu. Jak kłaść wielkoformatowe płytki, jaki klej wybrać i na co zwracać szczególną uwagę? Sprawdź porady ekspertów Kreisel!

Płytki wielkoformatowe, czyli sposób na nowoczesne wnętrze

Moda na kafle w dużych rozmiarach od paru lat nie słabnie. Klienci wybierają je zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i do obiektów firmowych czy usługowych, tworząc nowoczesne i bardzo estetyczne aranżacje.

Płytki wielkoformatowe ułożone w łazience na ścianach i podłodze. fot. KREISEL
Płytki wielkoformatowe ułożone w łazience na ścianach i podłodze. fot. KREISEL

Zaletą wielkoformatowych płytek jest to, że doskonale komponują się z minimalistycznymi aranżacjami, świetnie prezentując się na posadzkach oraz ścianach pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym, industrialnym, ale także rustykalnym czy skandynawskim.

Ważne jest również to, że zastosowanie gresu o dużych rozmiarach pozwala zminimalizować liczbę fug oraz łączeń, co z kolei sprzyja optycznemu powiększaniu pomieszczeń. Uniwersalny charakter i bogata gama wzorów oraz kolorów pomagają w tworzeniu ciekawych i unikatowych dekoracji. Jak należy zaplanować i wykonać ich montaż, aby cieszyć się modnym efektem przez długie lata?

Montaż płytek wielkoformatowych

Odpowiedź na pytanie o to, jak prawidłowo kłaść płytki wielkoformatowe, wymaga zadbania o kilka aspektów. Do Twoich podstawowych obowiązków należeć będą:

  • odpowiednie rozplanowanie układu płytek w pomieszczeniu,
  • właściwe przygotowanie podłoża,
  • wybór dobrego kleju do tego rodzaju glazury.

Zanim zaczniesz montować gres na podłodze, rozplanuj jego ułożenie „na sucho”, tak by ewentualne docinki płytek umiejscowić po bokach. W przypadku ścian zacznij układać gres od góry, a na docinki przeznacz najniżej położony rząd, w miejscu styku ściany z podłogą.

Pamiętaj, że podłoże pod wielkoformatowe płytki ceramiczne musi być odpowiednio suche – jego wilgotność nie powinna przekraczać 2%. Starannie usuń wszelkie zabrudzenia, w szczególności ślady po tłuszczach i środkach chemicznych. Ewentualne nierówności oraz ubytki zniweluj za pomocą specjalnej masy szpachlowej lub wylewki samopoziomującej.

Dobry klej do płytek wielkoformatowych to podstawa!

Czas sprawdzić, jaki klej do płytek wielkoformatowych najlepiej zdaje egzamin. Gres, ze względu na swoją nasiąkliwość powinien być mocowany z użyciem odpowiednio silnych klejów o klasie C2 lub wyższej. Doskonale sprawdzi się tu zaprawa EXPERT 2 czyli elastyczny klej do gresu.

Jest to rozwiązanie także do płytek o dużych formatach. Z kolei w przypadku podłoży podatnych na odkształcenia, narażonych na silne działanie promieni słonecznych (balkony, tarasy) czy posadzek z ogrzewaniem podłogowym dobrym wyborem będzie odkształcalny klej do płytek EXPERT 3, zalecany podczas stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jego właściwości powodują, że pracuje wraz z płytką, dzięki czemu nasza okładzina będzie trwała przez kolejne lata użytkowania.

Płytki wielkoformatowe w kuchni i łazience

Zastanawiasz się, gdzie warto postawić na aranżacje z płytek wielkoformatowych? Jednym z pomieszczeń, w których wielkoformatowy gres sprawdza się doskonale, jest kuchnia. Warto dodać, że kafle możesz położyć nie tylko na ścianach i podłogach, ale również stworzyć z nich efektowny blat, obłożyć wyspę kuchenną lub zagospodarować przestrzeń pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. Drobne i rzadko występujące fugi sprawią, że Twoja kuchnia stanie się nie tylko nowocześniejsza, ale także optycznie większa.

Płytki wielkoformatowe w luksusowym salonie łazienkowym. fot. KREISEL
Płytki wielkoformatowe w luksusowym salonie łazienkowym. fot. KREISEL

Innym przykładem na zastosowanie gresu o wielkim formacie jest aranżacja łazienki. Z dużymi płytkami imitującymi beton architektoniczny można stworzyć nowoczesny wystrój w stylu loftowym lub industrialnym, a wybierając kafle w pastelowych kolorach, nadasz pomieszczeniu przytulnego, ciepłego charakteru.

Należy pamietać, że do montażu gresu w pomieszczeniach „mokrych” potrzebna jest specjalna zaprawa. W tym przypadku proponujemy żelowy klej do płytek z nanocząsteczkami, przeznaczony do miejsc o podwyższonej wilgotności jak łazienki, baseny, pralnie czy kuchnie.

Odmień swoje wnętrze z produktami Kreisel!

Nic nie wskazuje na to, by moda na wielkoformatowe płytki ceramiczne miała szybko przeminąć. Z bogatą gamą produktów Kreisel, takich jak kleje żelowe, uniwersalne zaprawy czy fugi, stworzysz estetyczne, funkcjonalne i odporne na trwałe uszkodzenia wnętrza.

Już dziś odwiedź sklep internetowy KREISEL i postaw na profesjonalną chemię budowlaną w rozsądnych cenach

źródło i zdjęcia: Kreisel

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum