PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Kominki gazowe - wygodna alternatywa dla tradycyjnych palenisk

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Posiadanie kominka zawsze było i nadal jest wyznacznikiem splendoru. Kiedyś jednak spędzanie romantycznych bądź rodzinnych chwil w blasku ognia możliwe było jedynie wtedy, gdy poświęciliśmy czas i energię na przygotowanie drewna i paleniska. Dziś, alternatywą dla tradycyjnych kominków są proste w obsłudze kominki gazowe, które mają obecnie szerokie zastosowanie, również w budownictwie wielorodzinnym, a także w hotelarstwie i restauracjach.

Wygodne w użytkowaniu

O hipnotyzujących właściwościach tańczącego w kominku ognia nie trzeba nikomu opowiadać. Należy jednak pamiętać, że użytkowanie tradycyjnych kominków, choć niezaprzeczalnie pełnych uroku, wiąże się z dużym nakładem pracy. Trzeba zakupić drewno, czasem je porąbać na mniejsze polana, znaleźć suche miejsce jego magazynowania, a potem dokładać do ognia, by nie zgasł. Konieczne też jest utrzymywanie paleniska i komina w czystości, a zatem usuwanie sadzy i popiołu.Pracy jest zatem sporo, choć z pewnością w parze z nią idzie satysfakcja, jaką daje przyjemność patrzenia w płomienie.

Nie każdy ma czas na wykonanie takiej pracy, nie wszyscy też ją lubią. Jest jednak sposób, by w znacznie prostszy sposób cieszyć się domowym ogniskiem. Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych kominków są kominki gazowe. Ich zastosowanie niweluje konieczność przechowywania zasilającego je paliwa, pilnowania trwałości ognia czy czyszczenia komina, a jednocześnie pozwala użytkownikom cieszyć się ciepłem i pięknem ognia. Tego typu instalacje mogą się pojawić w każdym domu i w większości mieszkań.

Bezpieczne i proste w obsłudze

Decydując się na instalację kominka gazowego musimy pamiętać, że planując jego lokalizację w naszym domu lub mieszkaniu, musimy wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia do niego paliwa (gazu ziemnego lub LPG) i odprowadzenia spalin. W poszukiwaniu bezpiecznego i prostego w obsłudze systemu powietrzno-spalinowego warto przyjrzeć się systemowi Gasfire firmy MK Systemy Kominowe, dedykowanemu właśnie kominkom gazowym i wkładom kominkowym na gaz.

System Gasfire daje możliwość zbudowania komina w wielu konfiguracjach bez konieczności dokonywania prac wyburzeniowych i poważnych prac budowlanych. Elementy systemu posiadają koncentryczną budowę, oznacza to że elementy składają się z dwóch kanałów – z czego wewnętrzny odprowadza spaliny, a zewnętrzny pobiera powietrze do spalania.

Rozwiązanie to producent oferuje w dwóch rozmiarach średnicy rury odprowadzającej spaliny – 100-150 oraz 130-200 w komplecie z obejmą spinającą. System Gasfire pracuje w podciśnieniu (bez uszczelki), a zatem ma zastosowanie w przypadku kotłów atmosferycznych i kominów podciśnieniowych. Produkt  jest bezpieczny, czego gwarantem są przyznane mu certyfikaty spełnienia norm dotyczących wymagań i metod badań kanałów spalinowych i odprowadzających powietrze w kotłach bądź kominkach z zamkniętą komorą spalania. Producent daje na niego 25 lat gwarancji.

Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom
Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom

Design w parze z wydajnością

Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom, dzięki czemu na rynku znaleźć można zarówno typowe sześcienne formy, jak i takie, których kształt ograniczony jest jedynie wyobraźnią. Z pewnością każdy, niezależnie od preferowanego stylu, znajdzie w tej ofercie coś dla siebie. Popularność kominków gazowych związana jest nie tylko z ich wygodą, dostępnością i designem, ale także z wydajnością. Szacuje się, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kominkach gazowych pozwalają na ogrzanie nawet 100-120 m2.

Systemy kominowe MK - zobacz całą ofertę

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w odróżnieniu od kominków tradycyjnych, w tym przypadku na rozpalenie i efektywne grzanie nie trzeba czekać. Ciepło uzyskujemy w chwili uruchomienia za pomocą pilota bądź specjalnej zapalniczki. Prawidłowo zainstalowany kominek gazowy, z bezpiecznym i funkcjonalnym systemem powietrzno-spalinowym pozwoli nam cieszyć się jesiennymi i zimowymi wieczorami spędzonymi wraz z bliskimi w ciepłej atmosferze i w miłym dla oka blasku ognia.

źródło i zdjęcia: MK Systemy Kominowe

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum