Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Kominki gazowe - wygodna alternatywa dla tradycyjnych palenisk

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Posiadanie kominka zawsze było i nadal jest wyznacznikiem splendoru. Kiedyś jednak spędzanie romantycznych bądź rodzinnych chwil w blasku ognia możliwe było jedynie wtedy, gdy poświęciliśmy czas i energię na przygotowanie drewna i paleniska. Dziś, alternatywą dla tradycyjnych kominków są proste w obsłudze kominki gazowe, które mają obecnie szerokie zastosowanie, również w budownictwie wielorodzinnym, a także w hotelarstwie i restauracjach.

Wygodne w użytkowaniu

O hipnotyzujących właściwościach tańczącego w kominku ognia nie trzeba nikomu opowiadać. Należy jednak pamiętać, że użytkowanie tradycyjnych kominków, choć niezaprzeczalnie pełnych uroku, wiąże się z dużym nakładem pracy. Trzeba zakupić drewno, czasem je porąbać na mniejsze polana, znaleźć suche miejsce jego magazynowania, a potem dokładać do ognia, by nie zgasł. Konieczne też jest utrzymywanie paleniska i komina w czystości, a zatem usuwanie sadzy i popiołu.Pracy jest zatem sporo, choć z pewnością w parze z nią idzie satysfakcja, jaką daje przyjemność patrzenia w płomienie.

Nie każdy ma czas na wykonanie takiej pracy, nie wszyscy też ją lubią. Jest jednak sposób, by w znacznie prostszy sposób cieszyć się domowym ogniskiem. Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych kominków są kominki gazowe. Ich zastosowanie niweluje konieczność przechowywania zasilającego je paliwa, pilnowania trwałości ognia czy czyszczenia komina, a jednocześnie pozwala użytkownikom cieszyć się ciepłem i pięknem ognia. Tego typu instalacje mogą się pojawić w każdym domu i w większości mieszkań.

Bezpieczne i proste w obsłudze

Decydując się na instalację kominka gazowego musimy pamiętać, że planując jego lokalizację w naszym domu lub mieszkaniu, musimy wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia do niego paliwa (gazu ziemnego lub LPG) i odprowadzenia spalin. W poszukiwaniu bezpiecznego i prostego w obsłudze systemu powietrzno-spalinowego warto przyjrzeć się systemowi Gasfire firmy MK Systemy Kominowe, dedykowanemu właśnie kominkom gazowym i wkładom kominkowym na gaz.

System Gasfire daje możliwość zbudowania komina w wielu konfiguracjach bez konieczności dokonywania prac wyburzeniowych i poważnych prac budowlanych. Elementy systemu posiadają koncentryczną budowę, oznacza to że elementy składają się z dwóch kanałów – z czego wewnętrzny odprowadza spaliny, a zewnętrzny pobiera powietrze do spalania.

Rozwiązanie to producent oferuje w dwóch rozmiarach średnicy rury odprowadzającej spaliny – 100-150 oraz 130-200 w komplecie z obejmą spinającą. System Gasfire pracuje w podciśnieniu (bez uszczelki), a zatem ma zastosowanie w przypadku kotłów atmosferycznych i kominów podciśnieniowych. Produkt  jest bezpieczny, czego gwarantem są przyznane mu certyfikaty spełnienia norm dotyczących wymagań i metod badań kanałów spalinowych i odprowadzających powietrze w kotłach bądź kominkach z zamkniętą komorą spalania. Producent daje na niego 25 lat gwarancji.

Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom
Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom

Design w parze z wydajnością

Kominki gazowe dają duże pole do popisu projektantom, dzięki czemu na rynku znaleźć można zarówno typowe sześcienne formy, jak i takie, których kształt ograniczony jest jedynie wyobraźnią. Z pewnością każdy, niezależnie od preferowanego stylu, znajdzie w tej ofercie coś dla siebie. Popularność kominków gazowych związana jest nie tylko z ich wygodą, dostępnością i designem, ale także z wydajnością. Szacuje się, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kominkach gazowych pozwalają na ogrzanie nawet 100-120 m2.

Systemy kominowe MK - zobacz całą ofertę

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w odróżnieniu od kominków tradycyjnych, w tym przypadku na rozpalenie i efektywne grzanie nie trzeba czekać. Ciepło uzyskujemy w chwili uruchomienia za pomocą pilota bądź specjalnej zapalniczki. Prawidłowo zainstalowany kominek gazowy, z bezpiecznym i funkcjonalnym systemem powietrzno-spalinowym pozwoli nam cieszyć się jesiennymi i zimowymi wieczorami spędzonymi wraz z bliskimi w ciepłej atmosferze i w miłym dla oka blasku ognia.

źródło i zdjęcia: MK Systemy Kominowe

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum