PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do płytek ceramicznych

Jakie kleje najlepiej stosować podczas remontu mieszkania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Przy budowlanych pracach wykończeniowych dotyczących ścian i podłóg mogą być stosowane bardzo różne materiały i technologie, które zapewniają im odpowiedni wygląd oraz właściwe dla nich cechy techniczno-użytkowe.

Okładziny kamienne lub ceramiczne w miejscach intensywnie eksploatowanych

W miejscach, w których wymagana jest wysoka trwałość eksploatowanych powierzchni, odporność na obciążenia użytkowe i/lub zawilgocenia, możliwość łatwego utrzymania w czystości, a przy tym wysokie walory estetyczne, najczęściej do tego celu wybierane są okładziny ceramiczne lub kamienne. Czynnikiem sprzyjającym temu wyborowi jest dostępna na rynku szeroka gama wielkości, kolorów, faktur i rodzajów okładzin jak również materiałów, które umożliwiają ich prawidłowy montaż.

Sprawdzone kleje do okładzin kamiennych i ceramicznych

Podstawowe znaczenie wśród tych materiałów mają kleje. Muszą one być odpowiednio dobrane do płytek nie tylko pod kątem materiału, z którego zostały wykonane i ich wielkości ale również rodzaju podłoża, na którym mają zostać zamontowane. Nie bez znaczenia jest również samo miejsce ich montażu oraz warunki późniejszej eksploatacji. Użycie do mocowania okładzin klejów o odpowiednich własnościach jest warunkiem, aby przez długie lata cieszyć się zarówno eleganckim wyglądem wykończonych nimi powierzchni, jak również ich bezproblemową eksploatacją.

Szczególnej uwagi i zastosowania klejów o wysokich parametrach wytrzymałościowych wymagają okładziny wielkoformatowe, o niskich nasiąkliwościach, przyklejane na podłożach, które najczęściej są określane jako tzw. krytyczne (odkształcalne, podgrzewane/z ogrzewaniem, na tarasach i balkonach, schodach wewnętrznych i zewnętrznych, fasadach budynków) oraz w miejscach intensywnie użytkowanych i mocno obciążonych.

Ich własności umożliwiają przenoszenie naprężeń mechanicznych (wynikających z obciążeń eksploatacyjnych np. przemieszczania się ludzi, ruchu urządzeń i pojazdów, ciśnienia hydrostatycznego), termicznych (spowodowanych różną rozszerzalnością cieplną materiałów np. podkładu cementowego, zaprawy wodoszczelnej, płytki) oraz wynikających z odmiennych własności fizyko-chemicznych łączonych materiałów.

Klej odkształcalny AK 515

Jednym z klejów o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu jest AK 515 - Klej do płytek ODKSZTAŁCALNY S1 (klasy C2TES1). Jest to produkt przeznaczony do przyklejenia płytek ceramicznych każdego rodzaju (gresowych, glazurowanych, terakotowych, kamionkowych, klinkierowych), kamiennych (niewrażliwych na przebarwienia), betonowych, cementowych, mozaiki ceramicznej (z wyłączeniem szklanej transparentnej i wrażliwej na przebarwienia/odbarwienia) oraz innych płytek o różnej wielkości, w tym wielkoformatowych.

Klej do płytek AK 515 odkształcalny S1

Klej AK 515 zawiera w swoim składzie włókna polimerowe, które na zasadzie równomiernie rozmieszczonego zbrojenia wzmacniają jego strukturę oraz poprawiają własności (zwiększają elastyczność i wytrzymałość na zginanie, ograniczają skurcz).

Wysoka jakość kleju AK 515 i jego parametry wytrzymałościowe sprawiają, że może być stosowany w wymienionych wcześniej miejscach krytycznych i innych intensywnie użytkowanych i mocno obciążonych takich jak obiekty SPA, hale wystawowe, galerie handlowe, magazyny, warsztaty i inne.

Klej AK 515 nadaje się do mocowania płytek nie tylko na standardowych podłożach budowlanych (jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, podłoża betonowe, posadzki cementowe, mury z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych i bloczków z betonu komórkowego), ale również na tynkach gipsowych, posadzkach kamiennych, lastrykowych, anhydrytowych, bloczkach ściennych gipsowych i na podłożach bardziej wymagających jak: płyty gipsowo-kartonowe, płyty włóknowo-cementowe i włókowo-gipsowe, stara glazura, terakota i gres, dobrze przylegające, nośne i stabilne powłoki malarskie, stabilnie zamocowane płyty OSB, warstwy zbrojące w systemach ETICS, warstwy hydroizolacji z płynnych folii polimerowych i polimerowo-cementowych zapraw uszczelniających.

Klej odkształcalny AK 514

Podobnym klejem tej samej klasy o nawet szerszym zastosowaniu jest AK 514 - BIAŁY klej do płytek ODKSZTAŁCANY S1. To produkt który oprócz możliwości wymienionych dla poprzedniego kleju, nadaje się do przyklejenia okładzin z kamienia naturalnego wrażliwego i nie wrażliwego na przebarwienia (marmuru, trawertynu, granitu, piaskowca i innych), z kamienia sztucznego oraz do montażu pustaków szklanych i luksferów.

Klej do płytek AK 514 BIAŁY odkształcalny S1

Klej AK 514 zawiera w swym składzie dodatkowo włókna celulozowe, które poprawiają właściwości zaprawy klejowej (przenoszenie naprężeń i lepkość), zagęszczają jego strukturę oraz zapobiegają nadmiernemu odciąganiu wody z produktu, co zapewnia prawidłowy przebieg procesu wiązania.

Klej odkształcalny AK 512

W przypadkach gdzie oprócz szerokiego zakresu zastosowań niezbędny jest szybki postęp prac oraz skrócenie do minimum czasu pomiędzy przyklejaniem okładzin a ich spoinowaniem i następnie użytkowaniem, znakomicie sprawdzi się AK 512 - BIAŁY klej do płytek SZYBKOWIĄŻĄCY ODKSZTAŁCALNY S1 (klasy C2FTS1).

AK 512 - BIAŁY klej do płytek SZYBKOWIĄŻCY ODKSZTAŁCALNY S1

Klej żelowy AK 520 GELOSIL

Możliwości przyklejania płytek różnej wielkości (w tym wielkoformatowych) na rożnego rodzaju podłożach zapewniają również istniejące na rynku od kilku lat tzw. kleje żelowe. Przykładem takiego produktu jest AK 520 GELOSIL - Klej żelowy elastyczny (klasy C2TE), który jest przeznaczony do przyklejania płytek o rożnej nasiąkliwości. Charakterystyczna dla klejów żelowych zdolność akumulacji wody, zapewnia produktowi specjalne własności. Miedzy innymi pozwala na szeroki - dostosowany do aktualnych potrzeb wykonawcy – zakres regulacji konsystencji roboczej, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów i komfortu aplikacji.

Klej żelowy elastyczny AK 520 GELOSIL

W zależności od zastosowanej ilości wody zarobowej i grubości warstwy klej żelowy AK 520 GELOSIL może być stasowany jako klej tiksotropowy do bezspływowego przyklejania okładzin na płaszczyznach pionowych lub jako klej upłynniony do całopowierzchniowego ich mocowania na płaszczyznach poziomych. Nie bez znaczenia są również inne cechy produktu: trzymanie się kielni podczas nanoszenia, łatwość rozprowadzania kleju, możliwość jednoczesnego wyrównywania podłoża w warstwie od 2 do 15 mm i przyklejania płytek.

źródło i zdjęcia: Piotrowice II, marka ALPOL

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum