Z jakimi urządzeniami mogą współpracować podgrzewacze pojemnościowe?

Są to urządzenia współpracujące z kotłami c.o., kominkami z płaszczem wodnym, pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi, w których c.w.u. ogrzewana jest cieczą (wodą, glikolem) znajdującą się w odrębnej instalacji grzewczej.

Z jakimi urządzeniami mogą współpracować podgrzewacze pojemnościowe?
Galmet Pompy ciepła do co i cwu
Dane kontaktowe:
77 403 45 00, 77 403 45 60
Raciborska 36 48-100 Głubczyce

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W urządzeniach tych woda może być ogrzewana za pomocą:

  • wężownicy o dużej powierzchni grzewczej, która zanurzona jest w zbiorniku podgrzewacza. Płynąca nią gorąca woda oczywiście ogrzewa napływającą w.u.,
  • płaszcza wodnego (konstrukcja typu pudełko w pudełku), w którym czynnik grzewczy (woda) znajduje się pomiędzy ściankami zbiornika wewnętrznego (zawierającego c.w.u.) i zewnętrznego stanowiącego obudowę podgrzewacza. Oczywiście takie podgrzewacze mogą być połączone jedną obudową z kotłem c.o.

Warto pamiętać, że zbiorniki współpracujące z kolektorami słonecznymi muszą mieć drugie alternatywne źródło ciepła (grzałkę elektryczną lub wężownicę połączoną z kotłem, kominkiem itp.). Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie ciepłej wody również w okresie jesienno-zimowym. Przy standardowych rozwiązaniach wielkość zasobnika powinna być przynajmniej 1,5 razy większa od dziennego zapotrzebowania na c.w.u.

Powoduje to znaczny wzrost bezwładności termicznej, czyli wolniejsze oddawanie nagromadzonej energii cieplnej. W połączeniu z kolektorem słonecznym korzystne jest stosowanie tzw. zasobnika warstwowego podwyższającego sprawność całego układu. Po prostu woda podgrzana w kolektorze dostarczana jest do dolnych, chłodnych warstw zasobnika, gdzie wskutek większej różnicy temperatur efektywniej przekazuje zgromadzone ciepło. Zastosowanie kolektorów słonecznych zmniejsza wydatki na ogrzewanie wody w okresie od kwietnia do października.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Galmet