Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Narzędzia, które trzeba mieć, by złożyć meble

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-06-11

Samodzielne złożenie mebli nie jest zadaniem skomplikowanym. Każdy robił to przynajmniej raz. Niektórzy decydują się na to zawsze, bo to ich odpręża i daje satysfakcję. Ważne, aby mieć przygotowany zestaw odpowiednich do tego narzędzi.

Wzorem potentatów kolejne firmy decyduje się na sprzedaż zestawów meblowych przeznaczonych do samodzielnego montażu. Można oczywiście wynająć fachowców, którzy zrobią to za nas. Ale próba samodzielnego montażu nie jest wyczynem ponad siły początkującego majsterkowicza, ale warto się do tego solidnie przygotować.

Zrozumienie instrukcji, przeliczenie elementów

Najważniejsze to zrozumieć instrukcję obsługi. W wielu przypadkach oznacza to co najmniej połowę sukcesu. Kolejnym krokiem jest przeliczenie elementów, które są w paczkach – liczba śrub, wkrętów, gwoździ, nakrętek, podkładek, bolców i wszystkich innych detali musi się zgadzać z tym, co napisano. Wszystko to zapobiegnie niepotrzebnemu zdenerwowaniu.

Zostaje jeszcze jedno – przygotowanie odpowiednich narzędzi.

Trwałe materiały i ergonomiczne wykonanie

Niektórzy producenci dołączają do zestawu część prostych narzędzi, np. klucze czy wkrętaki. Bezpieczniej jednak zaopatrzyć się we własne, solidne narzędzia, które ułatwią montaż, pozwalając uniknąć uszkodzeń delikatnych elementów i zmęczenia montażysty.

Co więc powinno się znaleźć w skrzynce narzędziowej domowego montera mebli? Na pewno muszą tam być:

 • zestaw wkrętaków (płaskich i krzyżakowych),
 • klucze oczkowe i nasadowe,
 • klucze imbusowe,
 • kombinerki,
 • poziomnica,
 • wkrętarka (jeśli mamy do złożenia zestaw z dużą liczbą śrub i wkrętów),
 • miarka (np. 5-metrowa),
 • młotek.

Na co zwrócić uwagę? - Głównie na to, by wszystko było solidnie wykonane, bo taki zestaw montażowy ma nam służyć latami. Ważne więc, by części robocze zostały zrobione z mocnej, narzędziowej stali. Dzięki temu w czasie pracy klucze czy wkrętaki nie zdeformują się, przy okazji niszcząc skręcane meble - podpowiada Michał Ostrowski, ekspert branży narzędzi ręcznych z firmy Lange Łukaszuk.

Trzeba sprawdzić też, czy metalowe części są dobrze zabezpieczone przed korozją – służą temu specjalistyczne powłoki stosowane przez topowych producentów.

Równie ważnym czynnikiem, który ułatwia pracę z meblami, są ergonomiczne, odpowiednio wyprofilowane uchwyty. One zapewniają wyższy moment obrotowy przy użyciu mniejszej siły, ograniczają ryzyko kontuzji, czy tego, że np. wkrętak wyśliźnie się nam z dłoni w czasie pracy.

Poza tym praca z takimi narzędziami jest o wiele mniej męcząca. Po jakie marki warto więc sięgnąć?

Jeśli chodzi o wkrętaki, zdecydowałbym się na te renomowanej firmy Felo, a konkretnie z linii Ergonic. Kombinerki – polecam NWS, świetne imbusy oferuje Bondhus, a jeżeli potrzebne będą klucze (nasadowe lub oczkowe), wybrałbym zestaw firmy Proxxon. Wszystkie one dają gwarancję niezrównanej solidności i wygody użytkowania – podpowiada Michał Ostrowski.

A co z poziomnicą? W tym przypadku menadżer produktu w Lange Łukaszuk radzi przyjrzeć się ofercie firmy Stabila. – Gdyby natomiast ktoś potrzebował wkrętarki, która pomoże uporać się z licznymi śrubami i wkrętami, niech rozważy nowoczesne produkty firmy Panasonic, np. model 18V/14,4V Carbon z innowacyjnym, wydajnym silnikiem bezszczotkowym – dodaje Michał Ostrowski.

Najpierw wyciąć, potem poskładać

Jeśli ktoś polubi taki montaż, może spróbować samemu wykonać meble, a dopiero potem je zmontować. Będzie to oczywiście wymagało więcej wysiłku oraz zestawu dodatkowych narzędzi. Z całą pewnością trzeba zacząć od porządnego, dobrze obliczonego projektu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym meble mają się znaleźć, spisać wymiary na kartce i narysować projekt. Pomocne będą programy komputerowe, ale nauczenie się ich wymaga czasu. Wystarczy na pewno staranny rysunek na papierze.

Potem należy kupić odpowiednie materiały, a więc płyty drewniane bądź wiórowe i okleiny – najlepiej wytrzymałe z PCV. Potrzebne będą też zawiasy, kołki, zaślepki (w kolorze takim, jak okleiny) i fronty. To wszystko na pewno kupimy w najbliższej hurtowni, a nawet w większości marketów budowlanych.

Przydadzą się też dodatkowe narzędzia:

 • pilarka tarczowa,
 • wyrzynarka,
 • frezarka,
 • strug,
 • komplet ścisków,
 • zestaw przymiarów/szablonów (pozwala zachować stosowne kąty i w odpowiednich miejscach wywiercić otwory).

Jeśli nie wiemy, czy to hobby na dłuższy czas, można niektóre pożyczyć, a dopiero potem zaopatrzyć się we własne. – Świetne pilarki oferuje niemiecka firma Scheppach, akumulatorowa wyrzynarka od Panasonica też nie zawiedzie nikogo. Generalnie lepiej wydać nieco więcej i zainwestować w solidne elektronarzędzia, niż kupić tańsze i martwić się, jak długo wytrzymają – radzi Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum