Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Jak przygotować dom i mieszkanie do lata? Jakie rozwiązania wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Do lata, do lata, do lata. Piechotą będę szła – brzmią słowa refrenu znanej piosenki zespołu Bajm, które idealnie odzwierciedlają tęsknotę za najcieplejszą porą roku, kojarzącą się z wypoczynkiem i wyjazdami... Każdy wyczekuje lata właściwie już od pierwszych dni jesieni, przez całe trzy sezony, zapominając, że upalne dni mogą równie mocno, a może nawet bardziej, dać się we znaki, co deszczowe i mroźne. Gdy temperatury na termometrze są bardzo wysokie, każdy szuka schronienia w domu. Co zrobić, aby stał się zieloną, dającą wytchnienie oazą na spalonej słońcem pustyni miasta?

Dla wielu lato musi być słoneczne i gorące, co z jednej strony jest niezwykle pożądane na wakacyjnym wyjeździe, a z drugiej bywa utrapieniem podczas standardowego tygodnia pracy. Upał wdziera się bowiem również do budynków, w których ludzie mieszkają i pracują.

Zimny prysznic dla ochłody nie będzie jednak konieczny, jeśli zastosowane zostaną odpowiednie rozwiązania, dzięki którym w pomieszczeniach zapanuje przyjemny mikroklimat. Nikt nie ma wpływu, jak urządzone i wyposażone są biura, ale można zadbać chociaż o domy czy mieszkania. Jak je uchronić przed upałem?

Z pewnością najbardziej efektywnym, ekonomicznym i zarazem ekologicznym rozwiązaniem będzie zamontowanie na oknach markiz, ale można wspomagać się również innymi sposobami.

Domowe sposoby na przetrwanie gorąca

Po pierwsze warto nauczyć się pożytecznego rytuału, jakim jest wietrzenie domu – najlepiej pamiętać o tej czynności w godzinach nocnych. O świcie i popołudniu otwiera się okna od strony wschodniej, a te od zachodu mogą być z kolei uchylone tylko do południa. Można ponadto tak zaplanować domowe obowiązki aby nie korzystać z urządzeń, które dodatkowo emitują ciepło, jak chociażby kuchenka.

Chwilowe wrażenie chłodu pozwoli uzyskać tradycyjny wentylator, który miesza powietrze. Można wspierać się nim doraźnie, ale nie jest zalecany dla alergików - wprawia w ruch kurz czy pyłki, czyli potencjalne alergeny.

Pomocne na pewno są też nawilżacze powietrza (wytwarzające zimną mgiełkę), ale trzeba stosować je z rozwagą – zbyt gorący i wilgotny mikroklimat wpływa bowiem niekorzystnie na zdrowie człowieka.

Technologie w służbie komfortu 

Nie każdy właściciel domu ma czas lub fundusze, aby wykonać ponownie właściwą izolację budynku – a to właśnie dobre ocieplenie ścian i dachu powoduje, że nie nagrzewa się on nadmiernie latem. Zakupione mieszkanie w nowo wybudowanym bloku zazwyczaj spełnia najwyższe standardy pod tym względem, ale już lokal z rynku wtórnego w budynku, niekoniecznie.

Markiza VMZ Solar Fakro

Dlatego też dużą popularnością cieszą się łatwo dostępne klimatyzatory, które pochłaniają niestety dużą ilość energii elektrycznej, co jest kosztowne, a także mało ekologiczne. Bez wątpienia klimatyzatory skutecznie schładzają powietrze, ale mogą również je wysuszyć i powodować z tej racji dyskomfort, np. oczu, a nawet stanowić jedną z przyczyn przeziębienia. W tym przypadku także trzeba zachować umiar.

Znacznie bardziej energooszczędnym rozwiązaniem są wszelkiego typu osłony okienne, ale z kolei nie wszystkie działają efektywnie. W walce z upałem sprawdzą się zwłaszcza te zewnętrzne.

Rolety materiałowe dobrze ograniczają dopływ intensywnego światła do pomieszczeń. Nie zapobiegną jednak wzrostowi temperatury, a dodatkowo nagrzewają się i emitują ciepło do wewnątrz. Tradycyjne rolety blokują co prawda napływ ciepła do pomieszczeń, ale powodują jego całkowite zacienienie. Co więc zrobić?

– Tylko nowoczesne markizy do okien pionowych i dachowych, wykonane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki, skutecznie zatrzymują upał za oknem, zapewniając przy tym dopływ naturalnego światła dziennego. Dzięki ich zastosowaniu temperatura we wnętrzu może być niższa nawet o 10 stopni C – tłumaczy Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu FAKRO.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Markiza VMZ Solar Fakro

Markizy dodatkowo rozpraszają światło wpadające do środka domu, a więc niwelują zjawisko męczących oczy refleksów przy oglądaniu telewizji, czy pracy na komputerze. Można też ich wygląd dostosować do własnych potrzeb, zgodnie z upodobaniami estetycznymi. Do wyboru jest kilkanaście rodzajów materiałów z różnym stopniem prześwitu, a kolor profilu można na życzenie wybrać z palety RAL.

Latem oprócz gorąca uciążliwe są również wszechobecne owady. Dlatego warto zastosować w domu rozwiązania sprytne, wielofunkcyjne, jak wspomniane wyżej markizy - sprawdzą się bowiem również doskonale w roli moskitiery.

Markiza Fakro pełniąca również rolę moskitiery

Przyjemny chłód, który markizy zapewniają w upalny dzień będzie bezcenny, a serce spokojne, że rozwiązanie jest dwa razy eko – ekonomiczne i ekologiczne.

źródło i zdjęcia: Fakro

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum