Wybór koloru w świetle dziennym
Wybór barwy powinien być dokonywany w warunkach dziennych przy świetle naturalnym, gdyż barwa wybrana w innych warunkach (np. przy sztucznym oświetleniu) może bardzo różnić się od tego samego koloru oglądanego w świetle słonecznym.
Próby kolorystyczne
Niewielka próbka koloru na wzorniku nie oddaje w pełni niuansów, jakimi charakteryzuje się elewacja. Dobrze jest zatem wykonać próby kolorystyczne na konkretnej ścianie, gdyż struktura tynku, jego uziarnienie oraz różne nasłonecznienie elewacji mogą powodować różny odbiór wizualny danej barwy.
Różne postrzeganie koloru
Na postrzeganie koloru ma wpływ pora roku, otoczenie, odległość obserwatora od budynku, nasiąkliwość podłoża oraz warunki pogodowe występujące podczas aplikacji farby.
Wybór koloru
W przypadku malowania elewacji obowiązuje zasada, że zastosowanie jasnych barw da wrażenie optycznego powiększenia. Biel jest jednym z najbardziej tradycyjnych kolorów elewacji domu. Swobodnie łączy się z wieloma innymi kolorami, którymi można wykończyć szczegóły fasady. Biała elewacja doskonale współgra z szarym lub czarnym dachem, który stanowi dla całości ciemniejszy kontrast. Jeżeli kolor biały jest zbyt surowy na elewację naszego budynku, atrakcyjną alternatywą może okazać się kolor kremowy. Elewacja w tym kolorze sprawia wrażenia przytulności i ciepła. Ciemne kolory – o niskim współczynniku odbicia światła bezpieczniej jest wykorzystywać na mniejszych płaszczyznach lub jako dodatki (na cokoły gzymsy, wnęki okienne itp.) Intensywne ciemne barwy ze względu na dużą absorpcję światła będą powodować nadmierne nagrzewanie się elewacji skutkując naprężeniami powierzchni, co w konsekwencji może doprowadzić do pęknięć - zwłaszcza tynków cienkowarstwowych stosowanych na lekkich systemach ociepleń.
źródło i zdjęcia: PPG Deco Polska