Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okucia budowlane

QDS24: Jak zamontować drzwi podnoszono-przesuwne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Sukces drzwi przesuwnych składa się w 50% z wysokiej jakości produktu oraz w 50% z profesjonalnego montażu. Jednak równie ważne jest odpowiednie osadzenie tak wymagających konstrukcji. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż tego typu stolarki? Opowiada ekspert QDS24.

Firma Quality Door System 24 to producent drzwi podnoszono-przesuwnych HS, który dzięki wiedzy i doświadczeniu, potrafi doskonale dopasować produkty do wysokich wymagań użytkowników. Drzwi przesuwne oferowane przez QDS24 poddawane są szczegółowej kontroli jakości na każdym etapie produkcji – rozbudowany park maszynowy oraz zastosowanie najnowszych dostępnych technologii pozwoliły na stworzenie solidnych rozwiązań wysokiej jakości, komfortowych w codziennej eksploatacji.

Osadzenie drzwi

Kilka prostych zasad dotyczących montażu drzwi podnoszono-przesuwnych

- Po pierwsze, bardzo ważne jest miejsce osadzenia drzwi HS. Należy tu w pierwszym rzędzie uwzględnić odległość pomiędzy konstrukcją HS a ścianą. Jest to istotny aspekt ze względu na rozszerzalność termiczną profili PCW oraz elementów ściany. Drzwi HS należy montować odpowiednio w pionie oraz poziomie, a podczas mocowania ościeżnicy oraz progu należy przestrzegać kilku wskazówek. Istotną rzeczą przy osadzaniu drzwi HS jest stabilne i pewne mocowanie progu. Należy pamiętać, że punkty podparcia progu nie mogą być oddalone o więcej niż 300 mm od siebie, a pierwsze podparcie powinno być umiejscowione maksymalnie 150 mm od brzegu. Należy również pamiętać o tym, by odpowiednio wyprzeć ramę, tak ażeby podczas otwierania nie gubiła swojej geometrii – ze szczególnym uwzględnieniem przekątnej. Drzwi HS muszą także pozostać w szczelinie montażowej, aby trwale przenosić obciążenie. Dobre wypoziomowanie progu sprawi, że będzie on stabilny oraz zapobiegnie niedomykaniu się drzwi, co jest szczególnie widoczne przy dużych gabarytach konstrukcji. Odpowiednie wypoziomowanie progu jest najważniejszą czynnością, którą należy wykonać podczas montażu drzwi HS. Jest to realizowane za pomocą belek montażowych lub konsol – mówi Marcin Sroka, ekspert QDS24.

Środki mocujące

Natomiast sam wybór odpowiednich środków mocujących zależny jest od rodzaju ściany, miejsca osadzenia i rodzaju obciążenia.

- W użyciu dostępne są różnego rodzaju środki mocujące m.in.: dyble, kotwy, kątowniki, belki czy konsole. Przy mocowaniu należy pamiętać o zachowaniu stopni swobody – ze względu na rozszerzalność termiczną profili, która jest szczególnie istotna w przypadku dużych konstrukcji. Należy pamiętać o tym, że przy dużych drzwiach o szerokości 4-5 m należy zostawić szczelinę pomiędzy ścianą a HS ok. 2,5-3,5 cm na jedna stronę – tłumaczy ekspert z QDS24.

Co więcej, w przypadku zastosowania poszerzeń o wysokości przekraczającej 100 mm, mocowanie do muru za pomocą dybli, kotew lub śrub nie jest wystarczające – należy użyć również kątowników.

Uszczelnienie szczeliny złącza drzwi

Szczelność najważniejsza w drzwiach podnoszono-przesuwnych

- Właściwe uszczelnienie szczeliny złącza drzwi HS z konstrukcją budynku zapewnia ich funkcjonalność oraz użyteczność. Uszczelnienie wpływa na rozdział klimatu wewnętrznego oraz zewnętrznego, ochronę akustyczną oraz cieplną, a także blokadę przed wodą opadową. W przypadku zwykłego wykonania uszczelnienia szczelina musi być chroniona przed wilgocią od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W przypadku nieodpowiedniego uszczelnienia może dojść do szkód budowlanych. Można je uszczelnić za pomocą odpowiednich folii lub impregnowanych taśm. Należy pamiętać, że połączenie musi być bardziej szczelne od strony wewnętrznej niż od strony zewnętrznej, po to, aby wilgoć zgromadzona w strefie docieplenia mogła zostać odprowadzona na stronę zewnętrzną budynku – mówi ekspert z QDS24.

Montaż drzwi HST w pigułce

- Reasumując – w pierwszym rzędzie należy solidnie i stabilnie wypoziomować próg. Następnie należy pamiętać o odpowiednim zamocowaniu mechanicznym za pomocą dybli, kotew, kątowników i innych, przy jednoczesnym zachowaniu szczeliny dylatacyjnej - miedzy 2 a 3,5 cm w zależności od gabarytu (na stronę). Osadzone drzwi przesuwne powinny być również dobrze zaizolowane, z jednoczesnym zabezpieczeniem strefy montażu - poprzez szczelne połączenie - podsumowuje Marcin Sroka z QDS24

Stabilnie wypoziomowwany próg

Według Marcina Sroki drzwi podnoszono-przesuwne zdobywają w Polsce coraz szerszą rzeszę zwolenników, którzy jednak do tematu podchodzą wyjątkowo ostrożnie:

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- Jest to związane między innymi z obawą przed montażem i transportem wielkogabarytowych konstrukcji. Firma QDS24 zachęca partnerów do wyjścia ze strefy komfortu, organizując szkolenia lub bezpośrednio wspierając montaż u klienta z udziałem najlepszych specjalistów. Dzięki temu drzwi HS mogą być montowane bez obaw, a klienci będą mogli wybierać między wieloma wariantami tego typu konstrukcji.

Dla wszystkich, którzy pragną wpuścić do swego domu nieco światła oraz wizualnie powiększyć wnętrze, firma QDS24 przygotowała różne modele najcieplejszych na rynku drzwi podnoszono-przesuwnych HS. Każdy z nich sprawdzi się nie tylko w roli energooszczędnego rozwiązania na lata, ale również będzie zachwycało swoim wyglądem, a przy prawidłowym montażu – bezproblemowym użytkowaniem.

źródło i zdjęcia: QDS24

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum