Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split?

Odpowiednie izolowanie instalacji klimatyzacyjnych jest kluczem do zwiększenia ich wydajności i trwałości. Oszczędności, które płyną z doboru właściwych wyrobów wynikają zarówno z ograniczonych do minimum strat energii, jak i mniejszej częstotliwości remontów instalacji w trakcie jej użytkowania. W tym roku rekordy popularności biją systemy Tubolit Split, czyli preizolowane rury przeznaczone specjalnie do przydomowych klimatyzatorów.

 

Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split?
Armacell Poland Elastyczne izolacje techniczne
Dane kontaktowe:
71 317 29 99/71 396 88 00
Targowa 2 55-300 Środa Śląska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

O możliwościach, jakie dają tego rodzaju rozwiązania, mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. Ucieczka energii z instalacji klimatyzacyjnych to bolączka wielu właścicieli domów i mieszkań. Czasem zdarza się, że w gorące letnie dni wahamy przed włączeniem urządzenia chłodzącego nasze pomieszczenia, mając na uwadze koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego już w trakcie montażu nowego klimatyzatora zadbać musimy o właściwe zabezpieczenie przed obniżeniem jego wydajności.

 

W przypadku nieskomplikowanych, domowych instalacji typu split, dobrze zadbać o właściwą izolację już podczas wyboru komponentów. Istotne jest bowiem, aby tak skonstruować system, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych napraw czy poprawek” – tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell. „Właśnie na tym początkowym etapie będziemy mogli użyć preizolowanych systemów takich, jak np. Tubolit Split. Otulina fabrycznie nałożona na miedziane rury zdecydowanie ułatwia montaż i eliminuje konieczność żmudnego dopasowywania ich do przewodu” – dodaje ekspert.

Tubolit Split to bezszwowa miedziana rura chłodnicza, zgodna z normą EN 12735-1, izolowana fabrycznie oryginalnym materiałem izolacyjnym o zamkniętej strukturze komórkowej. Jedną z głównych funkcji tego rozwiązania jest zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej, co powoduje powstawanie zacieków, grzybów i pleśni i jest zjawiskiem bardzo nieestetycznym. Tubolit Split jest również odporny na promieniowanie UV, co ma znaczenie w przypadku wieloletniej ekspozycji instalacji na działanie promieni słonecznych, które mają niszczący wpływ na materiały izolacyjne.

Dodatkowo opatentowany system warstwy klejącej umożliwia łatwe łączenie i rozłączanie rur bez dodatkowych spinek czy kleju. „Pomimo że postrzegamy siebie jako urodzonych majsterkowiczów, coraz częściej zauważyć można trend ku gotowym rozwiązaniom ułatwiającym montaż instalacji. Wynika to zwykle z braku czasu, który wolimy inwestować w inne prace czy odpoczynek. To samo dotyczy profesjonalnych instalatorów, którzy dzięki preizolowanym systemom mogą zdecydowanie przyspieszyć pracę. Stąd obserwowana przez nas zwiększająca się popularność rur Tubolit Split, które w tym roku cieszą się wyjątkową popularnością” – wyjaśnia Maria Witkowska.

W przypadku małej, przydomowej instalacji klimatyzacyjnej tupu split, wybór odpowiedniego materiału jest kluczową kwestią. Z jednej strony izolacja powinna cechować się dobrymi parametrami izolacyjnymi, które zapewnią optymalne działanie instalacji, a z drugiej musi być łatwa w montażu. Pozwoli to skrócić czas prowadzonych prac oraz zmniejszy ich koszt, zapewniając przy okazji również bardzo dobre dopasowanie izolacji do instalacji, co istotnie wpływa na późniejsze działanie i sprawność sytemu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza izolacja nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania jeśli zostanie położona wadliwie” – podsumowuje Maria Witkowska.

Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split? Tubolit Split, dane techniczne: maksymalna temperatura czynnika wynosi +95°C, minimalna -50°C. Przewodność cieplna λ wg EN ISO 8497 to 0,035 W/(m∙K) (w temperaturze 0°C) i 0,040 W/(m∙K) (w temperaturze 40°C). Współczynnik oporu przeciwko dyfuzji pary wodnej μ = 5000. System Tubolit dostępny jest również w wersji DuoSplit, składającej się z dwóch równoległych preizolowanych rur.

Źródło: Armacell

Więcej