Jakie są skutki niewłaściwego montażu rekuperacji?

Niewłaściwy montaż rekuperacji skutkuje problemami obniżającymi efektywność systemu, komfort użytkowania. Niepoprawny montaż to także wyższe koszty eksploatacji systemu czy skrócenie żywotności urządzenia.

Jakie są skutki niewłaściwego montażu rekuperacji?
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlatego ważne jest, aby montaż rekuperacji był wykonany zgodnie z projektem rekuperacji, przez doświadczonych specjalistów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać instalację  także samodzielnie, ale należy się do tego solidnie przygotować, mieć chociażby podstawową wiedzę z zakresu wentylacji, hydrauliki i elektryki, aby wykonać to zgodnie ze sztuką i nie popełnić podstawowych błędów, które niestety mogą negatywnie wpłynąć na efektywności systemu i energooszczędności dla domu.

Poniżej, w skrócie przedstawiamy jakie mogą być skutki niewłaściwego montażu rekuperacji:

Straty ciepła i wyższe koszty energii cieplnej są spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji cieplnej kanałów. Niewłaściwie zaizolowane kanały zmniejszają efektywność całego systemu i zwiększają tym samym rachunki za ogrzewanie. Kanały powinny być dobrze zaizolowane i szczelnie połączone z rekuperatorem.

Wyższe koszty za energię elektryczną - nie tylko właściwa termoizolacja kanałów jest ważna, ale także ich rodzaj. Nie powinno stosować się miękkich przewodów typu flex, które zwiększają opory powietrza. Im większe opory, tym wentylatory muszą pracować z większą mocą dla utrzymania odpowiedniego przepływ powietrza, co skutkuje większym zużyciem energii elektrycznej. Aby zmniejszyć opory powietrza należy więc stosować sztywne stalowe przewody - rury spiro albo także dostępne w aeroVent przewody wentylacyjne z wysokiej jakości polietylenu HDPE z dodatkiem środka bakteriostatycznego. Ponadto przy montażu należy wybrać kanały wentylacyjne o odpowiedniej średnicę (np. popularna i optymalna średnica: 75 mm jest często stosowana w domach jednorodzinnych) minimalizując ich długość i liczbę zakrętów.

Długie kanały wentylacyjne powodują większe opory przepływu powietrza, natomiast każdy zakręt w instalacji zwiększa turbulencje i opory. Mniejsze opory w instalacji przekładają się na niższe zużycie energii przez wentylatory rekuperatora. Dlatego dobór odpowiedniej średnicy kanałów i staranne zaprojektowanie trasy przewodów są podstawą energooszczędnej pracy systemu.

Głośna praca instalacji – brak izolacji akustycznej, niewłaściwy dobór i montaż tłumików, anemostatów oraz zbyt bliska lokalizacja czerpni i wyrzutni generują hałas i drgania. Także nieprawidłowy dobór średnicy kanałów (o zbyt małej lub zbyt dużej średnicy) i nadmierna liczba zakrętów mogą powodować nadmierny hałas. Rekuperatory Reversus i Flat posiadają unikalna wielowarstwową, dźwiękochłonną obudowę w technologii PML, która bardzo dobrze wycisza pracę rekuperatora.

Niska jakość powietrza jest związana z błędami w rozmieszczeniu elementów, np. niewłaściwe rozmieszczenie i ilość punktów nawiewnych i wywiewnych, niewłaściwy dobór rekuperatora lub zanieczyszczone filtry ograniczają dopływ świeżego powietrza, kumulują nieprzyjemne zapachy, wywołują zaduch, a nawet pogorszenia zdrowia mieszkańców.

Skraplanie się pary wodnej na kanałach to oznaka złej izolacji cieplnej, co może prowadzić do zawilgocenia i uszkodzeń instalacji. Także brak spadków i odprowadzenia skroplin powoduje skraplanie się wody. System musi być zaprojektowany z odpowiednim spadkiem i punktami spustowymi dla skutecznego odprowadzania skroplin.
Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej kanałów i elementów systemu, zwłaszcza czerpni powietrza, wykluczy a na pewno zminimalizuje występowanie wody w kanałach.

Niewłaściwe umiejscowienie centrali – montaż w pomieszczeniu o zbyt niskiej temperaturze lub w miejscu wilgotnym może powodować awarie i obniżać poziom odzysku ciepła. Właściwa lokalizacja rekuperatora to pomieszczenie o dodatnich temperaturach bez dużej wilgotności. Ponadto usytuowanie centrali powinno zapewniać swobodny dostęp do podzespołów urządzenia w celu czyszczenia i wymiany filtrów. Rekuperatory aeroVent są co prawda przystosowane do łatwej wymiany filtrów bez otwierania urządzenia, ale mimo to, musimy mieć możliwość otwarcia jednostki w każdej chwili.

Problemy z cyrkulacją powietrza – zbyt mała średnica kanałów, miękkie przewody typu flex, źle zaprojektowane i wykonane trasy przewodów zwiększają opory przepływu powietrza ograniczając dobrą wentylację.

Mieszanie się powietrza zużytego ze świeżym – nieprzestrzeganie minimalnych odległości między czerpnią a wyrzutnią powoduje recyrkulację zanieczyszczonego powietrza. Ta odległość powinna wynosić co najmniej 3 metry.  

Ostatnim elementem po montażu instalacji rekuperacji jest brak lub niewłaściwa regulacja systemu, która prowadzi do nieoptymalnej pracy, zwiększonego zużycia energii i dyskomfortu użytkowników. Regulację systemu powinien przeprowadzić instalator, korzystając z anemometru, czyli urządzenia do sprawdzania wielkości przepływu powietrza. Regulacja całego systemu polega na dostosowaniu przepływu powietrza w poszczególnych pomieszczeniach do obliczonych parametrów w projekcie rekuperacji.

źródło i zdjęcie: aeroVent

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna
Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.