Komfortowa i oszczędna cyrkulacja ciepłej wody. Nowe pompy Grundfos COMFORT
Komfortowa i oszczędna cyrkulacja ciepłej wody. Nowe pompy Grundfos COMFORT
Instalacja cyrkulacji ciepłej wody użytkowej ma za zadanie przede wszystkim zapewnić użytkownikom komfort dostępu do ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu, bez czekania aż nagromadzona w rurach zimna woda spłynie i zostanie zastąpiona przez nowo podgrzaną. Instalacja cyrkulacji ciepłej wody pozwala także zapobiegać marnowaniu setek litrów wody pitnej. Jej użytkowanie wiąże się jednak z dodatkowym zużyciem energii, co może przekładać się na wysokość rachunków za prąd.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-02-14
Data aktualizacji: 2025-02-14
Co więc zrobić, by cieszyć się wygodą dostępu do ciepłej wody bez czekania, jednocześnie minimalizując ilość zużywanej energii? Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniej pompy cyrkulacyjnej, która dzięki swojej konstrukcji i rozbudowanym możliwościom regulacji zapewni komfort korzystania z ciepłej wody w bezpieczny i oszczędny sposób.
Przykładem energooszczędnych i niezawodnych pomp cyrkulacyjnych przeznaczonych do użytku przede wszystkich w domach jedno- i dwurodzinnych są pompy Grundfos COMFORT.
Grundfos COMFORT - energooszczędne i bezpieczne
Nowy typoszereg obejmuje 4 urządzenia o różnych trybach sterowania, łatwo więc znaleźć pompę idealnie dopasowaną do konkretnych oczekiwań i potrzeb.
Każda z nich wyposażona jest w wysokowydajny silnik z magnesami trwałymi, o poborze mocy wynoszącym zaledwie od 5 do 7 W. Materiał wirnika, jak i sposób osadzenia go na trzpieniu kulkowym, zapewnia dużą odporność na blokowanie się pompy. W efekcie, nie ma ograniczeń w zakresie twardości wody w instalacji. Wszystkie pompy COMFORT posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem. Są wyposażone w okładziny termoizolacyjne, co ogranicza straty energii cieplnej. Dzięki unikalnej konstrukcji, pompy pracują bardzo cicho.
Grundfos COMFORT: Nowy typoszereg pomp do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej
Klucz do oszczędności - odpowiednia regulacja
Nowa, rozszerzona gama pomp COMFORT to odpowiedź na zapotrzebowanie na pompy dostosowane do różnych zwyczajów i oczekiwań użytkowników w zakresie korzystania z ciepłej wody. W ofercie znajdują się 4 typy pomp. Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom i przeznaczeniu.
Wersja podstawowa COMFORT to pompy przeznaczone są do instalacji wymagających pracy ciągłej lub do instalacji, w których pompa będzie sterowana przez zewnętrzny programator czasowy, sterownik kotła lub pompy ciepła.
Pompy COMFORT T pracują w trybie regulacji temperaturowej, tzn. załączają się, gdy temperatura wody wewnątrz pompy spadnie poniżej określonej wartości i wyłączają się, gdy temperatura ta osiągnie wartość określoną w danej instalacji za maksymalną. Pozwala to zaoszczędzić do 25% energii cieplnej zużywanej na potrzeby instalacji c.w.u. w porównaniu z instalacją, wyposażoną w pompę pracującą w trybie ciągłym. Pompy te przeznaczone są przede wszystkim do instalacji w domach, w których mieszkańcy nie mają określonego planu dnia, a oprócz komfortu natychmiastowego dostępu do ciepłej wody, chcą również oszczędzać energię.
COMFORT TDT to pompy sterowane zegarem cyfrowym i trybem regulacji temperaturowej, przeznaczone przede wszystkim do instalacji w domach, w którym mieszkańcy mają stały rytm dobowy i chcą uzyskać większe oszczędności energii cieplnej i elektrycznej. Pompy te pracują tylko w ustawionych na zegarze przedziałach czasowych. Po aktywacji trybu regulacji temperaturowej, pompy mogą w ponadto załączać się i wyłączać w zależności od zmierzonej temperatury wody. Pozwala to zaoszczędzić nawet 56% energii cieplnej, zużywanej na potrzeby instalacji c.w.u. w porównaniu z instalacją wyposażoną w pompę cyrkulacyjną pracującą w trybie ciągłym.
Pompy COMFORT TA wyposażone są w najbardziej zaawansowany tryb sterowania - AUTOADAPT, dzięki któremu użytkownicy mogą zaoszczędzić nawet do 67% energii cieplnej zużywanej na potrzeby instalacji c.w.u. w porównaniu do instalacji wyposażonej w pompę cyrkulacyjną działającą w trybie ciągłym. Jak to możliwe? Przez pierwsze dwa tygodnie po zamontowaniu pompy, pracuje ona w trybie temperaturowym i rejestruje zdarzenia rozbioru wody. Na tej zgromadzonych danych, sterownik pompy ustala wzorzec rozbioru wody dla danej instalacji. W kolejnych tygodniach pompa załącza się tylko w przewidywanych godzinach rozbioru, rozróżniając dni powszednie, weekendy oraz okresy bez rozbioru wody, np. podczas urlopu. Dodatkowo, po ośmiu godzinach braku rozbioru, następuje płukanie instalacji, a raz w tygodniu na 15 minut uruchamiana jest procedura dezynfekcji instalacji. Te czynności mają na celu głównie usunięcie osadów z instalacji oraz zapobieganie namnażaniu się bakterii legionella.
Ważnym usprawnieniem przy wymianie starej pompy cyrkulacyjnej na nową, energooszczędną pompę COMFORT jest to, że głowica każdej z nich pasuje do mosiężnych korpusów pomp wielu innych marek. Łatwo jest więc wymienić pompę innych producentów na pompę COMFORT bez konieczności demontażu całego korpusu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych pompach COMFORT i oszczędnościach w instalacjach cieplej wody użytkowej? Zajrzyj na stronę grundfos.pl.