Protokół szczelności instalacji gazowej - najważniejsze informacje

Posiadając i użytkując instalację gazową, dla własnego bezpieczeństwa należy przestrzegać zasad określonych w przepisach. Dotyczy to w równym stopniu sprawdzenia poprawności działania instalacji po jej zamontowaniu, jak i w czasie eksploatacji, zwłaszcza jeśli dokonane zostały jakiekolwiek zmiany lub jeśli przez dłuższy czas instalacja nie była używana.

Protokół szczelności instalacji gazowej - najważniejsze informacje
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
Dane kontaktowe:
(32) 330-33-55
Szałsza, ul. Kościelna 7 42-677 Czekanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Protokół szczelności instalacji gazowej

Protokół szczelności instalacji gazowej powinien zostać wykonany po zakończeniu montażu instalacji gazowej lub po przeprowadzeniu jakichkolwiek istotnych prac z nią związanych.

Dokument ten potwierdza prawidłowe wykonanie instalacji, co jest niezbędne dla jej bezpiecznego funkcjonowania. We wszystkich tych sytuacjach należy przeprowadzić odpowiednie testy, aby upewnić się, że instalacja jest gotowa do podłączenia i że zapewnione jest bezpieczeństwo użytkowników.

Przyczynkiem do wykonania testów i potwierdzenia ich protokołem szczelności są także wyłączenia instalacji gazowej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy, nienapełnienie gazem instalacji gazowej po upływie sześciu miesięcy od wykonania głównej próby szczelności oraz pomiary ciśnienia.

Koszt protokołu szczelności instalacji gazowej

Koszt wykonania usługi różni się w zależności od umiejscowienia instalacji gazowej (wewnątrz lub na zewnątrz, sposobu pomiaru (za pomocą detektora lub próby ciśnieniowej) oraz oczywiście od cennika firmy, która wykonuje zlecenie. Widełki cenowe są dość spore. Wykonanie testów i potwierdzenie ich protokołem może kosztować od 160 do 450 zł.

Jak odbywa się wystawianie protokołu szczelności instalacji gazowej

Próba szczelności instalacji gazowej jest przeprowadzana przez wykonawcę tej instalacji, przy czym musi być przy niej obecny dostawca gazu.
Warto także wiedzieć, co powinien zawierać tego typu protokół. Otóż powinny się w nim znajdować informacje na temat materiału, z jakiego zostały wykonane rury, ich średnica oraz sposób łączenia.

W dokumencie powinno także zostać wskazane miejsce, w którym znajduje się gazomierz, a także opisane przyrządy pomiarowe oraz ostateczne wyniki. Kluczowe parametry to medium próbne, poziom ciśnienia odnotowany podczas próby, a także czas wykonywania próby. Dokument powinien zostać zakończony wynikiem, z którego będzie wynikało,  czy doszło czy nie doszło do spadku ciśnienia.

Próba szczelności instalacji gazowej

Istotne jest, aby próbę szczelności instalacji gazowej przeprowadzić osobno dla części przed gazomierzem i dla pozostałej części bez gazomierza. Instalacja musi posiadać zabezpieczenia antykorozyjne, musi być czysta, mieć zaślepione końcówki, otwarte kurki, odłączone być muszą odbiorniki gazu. Korzystny wynik jest wtedy, jeśli w czasie od pół godziny do godziny od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego, nie dojdzie do spadku ciśnienia.

Wykonanie próby powinny poprzedzać pewne czynności wstępne, takie jak sprawdzenie zgodności z projektem ułożenia przewodów gazowych i rur spalinowych, sprawdzenie materiałów użytych do budowy instalacji gazu oraz jakości połączeń skręcanych, spawanych i zaprasowywanych.

Urządzeniem do wykonywania pomiarów instalacji gazowej jest manometr (powinien spełniać wymagania klasy 0,6). Jeśli instalacja gazowa lub jej część znajdują się w mieszkaniu lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem, ciśnienie czynnika próbnego powinno wynosić 0,1 MPa, natomiast w przypadku instalacji wykonanej w ziemi ciśnienie powinno wynosić 0,21 MPa.

Nieszczelna instalacja

Instalację uznaje się za nieszczelną, jeśli przeciek gazu przekracza 1dm3/h, przy czym od 1,0 do 5,0 dm3/h oznacza obniżoną szczelność i należy ją przywrócić w czasie nie dłuższym niż cztery tygodnie, a powyżej 5 dm3/h oznacza brak szczelności i w trybie natychmiastowym konieczne jest wyłączenie instalacji z użytkowania.

źródło i zdjęcie: Afriso