Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak ustawić termostat w grzejniku elektrycznym?

Jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy za oknem panuje temperatura „w kratkę”, utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach może przysparzać dużo problemów. Zbyt częste wahania nastręczają spore problemy z dostosowaniem mocy grzania do aktualnych warunków. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup dodatkowego termostatu grzejnikowego. W tym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jego ustawianiu.

Jak ustawić termostat w grzejniku elektrycznym?
Bursa Grzejniki elektryczne
www.bursa.pl
Bursa Grzejniki elektryczne
Dane kontaktowe:
58 622 14 44
Chopina 3, 81-407 Gdynia
Zobacz firmę w innym dziale: Rekuperatory

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Optymalna temperatura grzejnika elektrycznego

Nowoczesne termostaty w grzejnikach elektrycznych pozwalają na wygodne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, dostarczając szeregu gotowych, zautomatyzowanych rozwiązań. To spore ułatwienie dla użytkowników, a do tego niższe koszty i wyższy komfort cieplny.

Grzejnik elektryczny sterowany zdalnie CAMPAVER ULTIMATE 3.0 WiFi. fot. BURSA
Grzejnik elektryczny w salonie sterowany zdalnie CAMPAVER ULTIMATE 3.0 WiFi. fot. BURSA

Grzejniki sterowane termostatem lub/i zdalnie

Dobrej jakości termostat pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, a co za tym idzie - pieniądze, ale także skraca czas potrzebny do nagrzania pomieszczeń. Termostat należy zaprogramować tak, aby osiągnąć oczekiwaną temperaturę.

Łazienkowy grzejnik elektryczny sterowany zdalnie CAMPAVER BAINS SELECT 3.0 WiFi. fot. BURSA
Łazienkowy grzejnik elektryczny sterowany zdalnie CAMPAVER BAINS SELECT 3.0 WiFi. fot. BURSA

Z chwilą jej osiągnięcia, grzejnik elektryczny wyłączy się i będzie utrzymywać ciepło na zadanym poziomie. W efekcie urządzenie będzie pobierać tylko tyle energii, ile jest konieczne do osiągnięcia temperatury i jej podtrzymania.

Nowoczesne grzejniki elektryczne mogą również współpracować z domową siecią WiFi, być sterowane zdalnie - np. z wykorzystaniem smartfona z dedykowaną aplikacją.

Od trybu KOMFORT do trybu ECO?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby grzejnik znajdował się na równej powierzchni. Dobrą lokalizacją będzie centralna strefa pomieszczenia, oddalona od mebli lub innych przedmiotów, którym nie służy emitowane ciepło. Ważne jest także, aby grzejnik znajdował się w odległości co najmniej pół metra od innych elementów wyposażenia pomieszczenia.

Nowoczesne termostaty wyposażone są w intuicyjny, inteligentny panel do sterowania, z wizualizacją nastawy temperatury lub trybu pracy. Regulację temperatury dokonuje się za pomocą przycisków +/-, natomiast do wyboru funkcji lub trybów urządzenia służy przycisk M (Mode).

Przykładowe tryby prześledzić można na podstawie panelu sterującego termostatem konwektora elektronicznego SPOT D, znajdującego się w ofercie firmy Bursa.

I tak, funkcja KOMFORT (na wyświetlaczu pojawia się ustawione temperatura), utrzymuje żądaną temperaturę. Przy aktywnej funkcji temperatury obniżonej ECO (EC na wyświetlaczu), termostat obniża i utrzymuje temperaturę na poziomie ekonomicznym. Zastosowanie tej funkcji zaleca się w przypadku nieobecności w czasie co najmniej 2 godzin. Obniża ona temperaturę o ok. 3 stopnie Celsjusza, w stosunku do temperatury KOMFORT.

Trzecia funkcja pozwala na ustawienie i utrzymywanie temperatury przeciwmroźnej (na wyświetlaczu wizualizowane jest HG, od HorsGel). Jest ona zalecana w przypadku długotrwałej nieobecności (powyżej doby) i skutkuje utrzymaniem temperatury na poziomie około 7°C w pomieszczeniu. Daje to maksymalne oszczędności, a jednocześnie chroni wodę w rurach wodociągowych przez zamarznięciem. Możliwe jest także wyłączenie ogrzewania i włączenie trybu programowania.

Elektryczny grzejnik sterowany zdalnie, imitujący grzejnik wodny BELADOO SMART WiFi. fot. BURSA
Elektryczny grzejnik na poddaszu sterowany zdalnie, imitujący grzejnik wodny BELADOO SMART WiFi. fot. BURSA

Ustawienie temperatury komfortowej (oczekiwanej) wykonuje się poprzez naciskanie przycisków +/-. Podwyższają lub obniżają one zadaną temperaturę w krokach co 1 stopnień Celsjusza. Po zadaniu nastawy należy zamknąć drzwi pomieszczenia i poczekać kilka godzin, aż temperatura w nim ustabilizuje się na nastawionej wartości. Wtedy można dokonać oceny, czy jest to temperatura rzeczywiście spełniająca nasze oczekiwania. Jeśli nie -za pomocą przycisków +/- można dokonać jej korekty.

Funkcja Otwarte Okno

Funkcja Otwarte Okno to stosunkowo nowe rozwiązanie, w efekcie którego ogrzewanie wyłącza się automatycznie, z chwilą wykrycia nagłego spadku temperatury w pomieszczeniu, wynikającego właśnie z otwartego okna lub drzwi. W przypadku wspomnianego sterownika termostatu, gdy jest wyłączona na wyświetlaczu pojawia się F0, a F1, gdy jest włączona.

Gdy urządzenie wyłączy się po wykryciu nagłego spadku temperatury, na wyświetlaczu migać będzie "FE". Aby ponownie włączyć funkcję i włączyć urządzenie, należy nacisnąć przycisk MODE.

Źródło i zdjęcia: Bursa