PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Panele

Czym różnią się sposoby montażu paneli podłogowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Poznaj techniki montowania paneli podłogowych i dopasuj je do pomieszczenia, w którym je wykorzystasz. Możesz zamontować panele na klej, na click i w wariancie Multi-Layer. Sprawdź, czym różnią się sposoby montażu paneli.

Nowoczesne winylowe panele podłogowe mogą być montowane zarówno przy użyciu kleju, jak i metodą bezklejową. Każdy ze sposobów ma zalety, a technikę warto dostosować do specyfiki pomieszczenia. Kolekcja wineo 400 jest dostępna w trzech praktycznych wersjach, przeznaczonych do klejenia, montażu na click lub w wariancie Multi-Layer.

Winylowa podłoga klejona to rozwiązanie rekomendowane do pomieszczeń o dużym metrażu oraz takich, w których niepożądane jest zachowanie listew dylatacyjnych. Mogą to być m.in. lokale o przeznaczeniu komercyjnym, takie jak przestrzenie biurowe, sklepy czy restauracje, domowe pralnie, piwnice czy łazienki.

Z kolei montaż na click umożliwia samodzielny montaż wykładziny oraz zdemontowanie jej i wygodne przeniesienie, np. w przypadku przeprowadzki.

Kolekcja paneli wineo 400 stone
Kolekcja paneli wineo 400 stone

Montaż paneli winylowych na klej

Przy montażu elastycznej podłogi winylowej pierwszym etapem jest oczyszczenie i wyrównanie podłoża oraz aklimatyzacja materiałów. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 18°C do 26°C, a temperatura podłogi - od 15°C do 25°C. Wilgotność względna powietrza powinna oscylować w przedziale 55-65%.

Odpowiednie warunki powinny być utrzymane przez co najmniej 72 godziny przed klejeniem wykładziny, w trakcie jej montażu i po klejeniu. Po równomiernym nałożeniu kleju na przygotowane wcześniej podłoże, poszczególne elementy należy układać szczelnie i bez naprężeń, a następnie dociskać na całej powierzchni za pomocą wałka lub płytki dociskowej.

W kolejnym etapie trzeba równomiernie i powoli rozwalcować wykładzinę za pomocą walca segmentowego. W obszarze krawędzi zaleca się użycie ręcznej rolki dociskowej.

Panele należy układać szczelnie i bez naprężeń, następnie dociskać je na całej powierzchni, a w obszarze krawędzi dociskać panele za pomocą ręcznej rolki dociskowej

Montaż na click i w wariancie Multi-Layer

Podłogi wineo 400 na click mogą być układane w sposób pływający na różnych rodzajach powierzchni, takich jak jastrychy, deski drewniane, płyty wiórowe, PCV, wykładziny z tworzyw sztucznych oraz podłogi kamienne, ceramiczne i marmurowe.

Krótsze krawędzie paneli należy skierować w stronę głównego źródła światła w pomieszczeniu i układać je od lewej strony pomieszczenia do prawej. Minimalna szerokość dylatacji przy ścianach wynosi 10 mm - dotyczy to również odległości od stałych elementów w pomieszczeniu, takich jak rury, ościeżnice czy elementy zabudowy.

Warto pamiętać, że szczeliny dylatacyjnej nie można wypełniać silikonem ani kablami elektrycznymi. Podłogi wineo 400 w wersji Multi-Layer na click mają aż 9 milimetrów wysokości, co zapewnia lepsze wyrównanie niewielkich niedoskonałości podłoża i sprawia, że są to panelami przeznaczonymi do pomieszczeń wymagających renowacji.

Bezklejowy montaż na click pozwala na szybkie przeprowadzenie metamorfozy wnętrza.

Krótsze krawędzie paneli należy skierować w stronę głównego źródła światła w pomieszczeniu i układać je od lewej strony pomieszczenia do prawej

Panele wineo 400 - bogaty wybór dekorów i różne sposoby montażu

W gamie propozycji wineo 400 znajdują się dekory, które można montować zarówno na klej, jak i na click (również w wersji Multi-Layer). Produkty zostały podzielone na 3 czytelne kategorie: wood, wood XL oraz stone.

Wineo 400 wood to 18 nowoczesnych dekorów drewnianych o wytrzymałej i łatwej w czyszczeniu powierzchni, która jest cicha, miękka i ciepła w dotyku. Panele mogą być montowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, co pozwala na uzyskanie spójnego efektu w całym mieszkaniu.

Do optycznego powiększenia przestrzeni doskonałym rozwiązaniem jest wineo wood XL, czyli panele przypominające wymiarem duże deski. Dzięki powierzchni synchronicznej każdy dekor wygląda jak prawdziwe drewno, a impregnowana powierzchnia podłogi wytrzymuje podwyższone obciążenia.

Z kolei wineo 400 stone to propozycja dla osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Do wyboru jest aż 10 dekorów imitujących kamień - na przykład lofowy Fairytale Stone Pale lub Fortune Stone Rusty o wyglądzie postarzanego metalu.

Panele laminowane wineo 400 cechuje nie tylko wygoda montażu, ale też funkcjonalność i nowoczesny design, umożliwiający realizację różnorodnych pomysłów aranżacyjnych.

 

Źródło i zdjęcia: Windmöller Polska Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum