PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie schodów strychowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Są ważnym elementem strychu, decydującym o wygodzie jego użytkowania - schody strychowe, bo o nich mowa, powinny mieć kilka elementów, które ułatwią nam korzystanie z dodatkowej przestrzeni w naszym domu. Podpowiadamy, o jakich kwestiach powinniśmy pamiętać przy ich zakupie.

Jeśli stoisz przed wyborem schodów strychowych, w pierwszej kolejności musisz zmierzyć powierzchnię strychu po to, żeby sprawdzić, jakich konkretnie schodów potrzebujesz, i jakie powinny mieć wymiary. Wykonanie prawidłowych pomiarów jest kluczowe.

Oprócz tego musisz ustalić, czy potrzebujesz schodów 3- czy 4-segmentowych - ten aspekt również zależy od powierzchni strychu.

Kolejną kwestią do rozważenia jest łatwość montażu schodów. Im wyższej jakości jest ich konstrukcja, tym łatwiejszy i szybszy jest montaż. Łatwiejszy montaż przekłada się na oszczędność czasu montera oraz mniejsze koszty ponoszone przez właściciela domu. 

Schody strychowe

Istotnym aspektem użytkowania schodów strychowych jest także bezpieczeństwo. Mimo że to pozornie oczywista kwestia, często jest pomijana.

Trzeba pamiętać o tym, że produkty zapewniają różny stopień bezpieczeństwa, dlatego należy zwrócić uwagę na:

  • stopnie antypoślizgowe - zwiększają stabilność i bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia,
  • wpuszczany zamek - gwarantuje, że po otwarciu włazu schody nie spadną Ci na głowę - pozostają zabezpieczone aż do zwolnienia zamka,
  • poręcz montowaną fabrycznie - spróbuj znaleźć schody strychowe z poręczą, która doda Ci pewności siebie przy wchodzeniu na strych i schodzeniu z niego,
  • efektywność energetyczną - prawdopodobnie nie jest to czynnik, który byłby brany przez Ciebie pod uwagę przy wyborze tego typu produktu, jednak według organizacji NIA średnio 25% wszystkich strat ciepła w domu jest związanych ze strychem (NIA).
Schody na strych
Zwróć uwagę na to, czy schody strychowe mają stopnie antypoślizgowe, poręcz montowaną fabrycznie, jaki jest ich efektywność energetyczna i czy mają wpuszczany zamek

Poszukaj schodów o jak najwyższej efektywności energetycznej, ponieważ dzięki temu zmniejszysz koszty zużycia energii - powinny mieć w pełni izolowany właz o niskim współczynniku U i dodatkowe uszczelnienie wokół klapy, które poprawia izolację.

Źródło i zdjęcia: KEYLITE RW POLSKA Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum