Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wymiana okien dachowych - na co zwrócic uwagę?

Okna dachowe już od wielu lat są z powodzeniem montowane w wielu domach, a obecnie stanowią niezbędny element wyposażenia każdego poddasza użytkowego. Zapewniają naturalne światło oraz dopływ świeżego powietrza, dzięki czemu podnoszą komfort mieszkania. Jednak podobnie jak tradycyjne okna, z czasem nawet najlepsze okna dachowe wymagają wymiany. W naszym kraju pierwsze okna połaciowe zaczęto montować w latach 90., co oznacza, że obecnie ich kondycja pozostawia wiele do życzenia i znaczna część z nich wymaga wymiany na nowe.

Wymiana okien dachowych - na co zwrócic uwagę?
Roto Okna Dachowe Okna dachowe, akcesoria, schody strychowe
www.roto-oknadachowe.pl
Roto Okna Dachowe Okna dachowe, akcesoria, schody strychowe
Dane kontaktowe:
505 586 438
Lubelska 104, 21-100 Lubartów
Zobacz firmę w innym dziale: Okucia budowlane

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Okna dachowe zamontowane kilkadziesiąt lat temu były produkowane w innych technologiach, z zachowaniem innych norm niż te, które mamy obecnie i nie spełniają aktualnych wymogów termoizolacyjnych. Wzrosła również nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska i ekologii.

Potrzebę wymiany potęgują również stale rosnące koszty ogrzewania i energii, które powodują, że coraz częściej myślimy o sposobach maksymalnego ograniczenia zużycie energii.

Inwestorzy, często odkładają w czasie remont poddasza w obawie przed bałaganem związanym z wymianą okien. Zupełnie nie potrzebnie. Wymiana okien dachowych na nowe wcale nie musi oznaczać konieczności naruszania wnęki okiennej i związanych z tym ogromnych prac budowlanych.

Pierwszy ze sposobów wymiany okien polega na demontażu starego okna i wstawieniu w to miejsce nowego o tych samych rozmiarach, unikając odnawiania całego poddasza. Drugą możliwością, która wybierana jest przez inwestorów najczęściej, to wymiana całej wnęki okiennej wraz z oknem.

Każdy z tych sposobów ma swoje zalety, dlatego warto rozważyć, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.

Wybierając model okna dachowego, na który chcemy wymienić starą stolarkę, należy zwrócić szczególną uwagę na jego energooszczędność. Ten parametr jest istotny, jeśli chcemy obniżyć zużycie energii a tym samym rachunki za ogrzewanie. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym za bardziej energooszczędne możemy uznać okno.

Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym za bardziej energooszczędne możemy uznać okno
Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym za bardziej energooszczędne możemy uznać okno

Roto ma w swojej ofercie okna dachowe z serii Designo i RotoQ wyposażone w pakiet 3-szybowy, Termo-blok WD oraz fartuch z folii paroizolacyjnej. Połączenie tych trzech elementów w jednej konstrukcji okna stanowi unikalny system, który łączy w sobie najwyższą jakość wykonania, atrakcyjny design, ergonomię i doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Pakiet 3-szybowy o bardzo dobrych parametrach cieplnych w połączeniu z fabrycznie zamontowanymi elementami tzw. "ciepłego montażu" stanowi idealną barierę dla zimna przenikającego do wnętrza pomieszczenia.

Montaż nowych okien dachowych niesie za sobą wiele korzyści
Montaż nowych okien dachowych niesie za sobą wiele korzyści

Decydując się na wymianę okien dachowych, warto pomyśleć o montażu akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych. Rolety wewnętrzne będą chronić pomieszczenie przed ostrym światłem, jednocześnie zdobiąc wnętrze. Rolety i markizy zewnętrzne skutecznie ochronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem, sprawiając, że poddasze stanie się bardziej komfortowe i przyjazne dla mieszkańców.

Montaż nowych okien dachowych niesie za sobą wiele korzyści, takich jak niższe rachunki za ogrzewanie, większy komfort cieplny i akustyczny, wzrost estetyki pomieszczenia oraz możliwość zintegrowania okien z systemem inteligentnego domu.

Jest to jednocześnie duża inwestycja, dlatego warto również pamiętać o możliwości skorzystania z rządowego dofinansowania wymiany okien w ramach Programu Czyste Powietrze.

Drugą możliwością jest skorzystanie z ulgi termoizolacyjnej, która umożliwia odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na termoizolację.

W przypadku wymiany okien dachowych możemy uzyskać dofinansowanie zarówno na same okna, jak i koszty związane z wykonaniem. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet okno o najlepszych parametrach, niepoprawnie zamontowane, nie spełni swojej funkcji.

Poprawny montaż wykonany przez sprawdzonych wykonawców lub dekarzy gwarantuje, że nowe okno dachowe pozostanie trwałe i będzie służyć przez wiele lat.

źródło i zdjęcia: Roto Okna Dachowe