Ściany typu „sandwich” składają się z dwóch żelbetowych warstw, które oddziela od siebie rdzeń pełniący funkcję izolacyjną – w przekroju przypomina kanapkę. Tego typu przegrody warstwowe mają za zadanie przenosić obciążenia ze stropów oraz parcie i ssanie wiatru. Zapewniają też odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.
Obecnie najważniejszą rolę spośród wszystkich wymienionych funkcji odgrywają właściwości termoizolacyjne – z uwzględnieniem przewodzenia cieplnego elementów dystansowych oraz zbrojenia. Dlatego też firma Schöck stworzyła kotwy Isolink TA-H oraz TH-D do ścian warstwowych, które gwarantują bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła, a dzięki wykorzystaniu włókien szklanych są antykorozyjne.
Rozwiązanie dla współczesnego budownictwa
Schöck Isolink typu TA-H jest zbrojeniem wykonanym z włókna szklanego - poprawia właściwości termoizolacyjne izolowanych rdzeni ścian betonowych. Kotwa jest jednocześnie elementem łączącym i dystansowym do izolowanych ścian warstwowych.
Isolink typu TA-H ma ukośnie ścięte końcówki, więc jest niewidoczna na powierzchni gotowej betonowej elewacji. Isolink TA-H sprawdzi się przy elewacjach podpartych, jak i swobodnie wiszących.
Z kolei kotwa TA-D, podobnie jak Isolink TA-H, wykonana jest z włókna szklanego i jest elementem dystansowym oraz łącznikiem w jednym. Ma równe końce.
O ile Isolink TA-H może zostać zastosowany samodzielnie, o tyle kotwa TA-D może występować tylko w połączeniu z pierwszym rozwiązaniem.
Prostota zastosowania
Kotwę Schöck Isolink typu TA-H należy umieścić poziomo w izolowanych ścianach warstwowych z podpartą ścianą elewacyjną. Dzięki cylindrycznemu kształtowi kotwa podczas montażu nie zmieni swojego położenia. Można ją połączyć również z kotwą TA-D.
W tym przypadku kotwa Isolink TA-D zostaje umieszczona ukośnie w izolowanych ścianach warstwowych ze swobodnie wiszącą ścianą elewacyjną.
Kotwy Isolink są energetyczną alternatywą dla elementów, które przeważnie stosuje się w łączeniu betonowych płyt ścian warstwowych z izolacją między nimi. Skracają też czas wykonania ścian warstwowych w porównaniu do ścian wykonywanych z zastosowaniem elementów kratownicowych.
źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o.