Kleje cementowe Alpol na podłoża krytyczne

Podłoża o dużym natężeniu ruchu, z ogrzewaniem podłogowym, balkony, tarasy, niecki basenowe, podesty, schody oraz fasady budynków to typowe dla okładzin ceramicznych podłoża krytyczne.

Kleje cementowe Alpol na podłoża krytyczne
Piotrowice Bezspoinowy system ociepleń na styropianie ALPOL EKO PLUS i na wenie ALPOL EKO PLUS WM
Dane kontaktowe:
41 372 11 10, 41 372 11 11, 41 372 11 12, 41 372 11 34, 41 372 11 44
Piotrowice 106 27-630 Zawichost

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Są one narażone na działanie niekorzystnych czynników wynikających z warunków w jakich są użytkowane co prowadzi to  do powstawania w nich różnego rodzaju naprężeń m.in.:

  • mechanicznych wynikających z obciążeń eksploatacyjnych (np. przemieszczania się ludzi, ruchu urządzeń i pojazdów, ciśnienia hydrostatycznego itp.) oraz
  • termicznych spowodowanych różną rozszerzalnością termiczną współpracujących ze sobą materiałów (np. podkładu cementowego, płytki).

Zastosowanie klejów cementowych marki Alpol

Jedną z najczęściej i najpowszechniej stosowanych metod wykończeniowych wszelkiego rodzaju podłoży, w tym również podłoży krytycznych jest mocowanie do nich okładzin przy pomocy klejów cementowych.

Aby zapewnić trwałość, bezpieczne użytkowanie oraz prawidłową współpracę wszystkich elementów składowych posadzki (pokładu, warstwy klejowej, płytki) konieczny jest m.in. prawidłowy dobór kleju do rodzaju przyklejanej płytki oraz stosowanie zapraw klejowych elastycznych o podwyższonych parametrach przyczepności. Grupa PIOTROWICE ma w swojej ofercie szereg takich produktów. Są to kleje cementowe klasy C2S1 których własności są deklarowane zgodnie z normą PN-EN 12004:2008. Są one przeznaczone do przyklejania różnego rodzaju okładzin niezależnie od ich wielkości co przedstawia tabela.

Warto nadmienić, że wszystkie przedstawione kleje (z wyłączeniem kleju upłynnionego) mają ograniczony spływ (T) wynoszący poniżej 0,5 mm, co umożliwia układanie płytek bez użycia krzyżyków dystansowych w dowolnym miejscu ściany. Niektóre z klejów mają cechy specjalne:

Kleje ALPOL AK 512 i ALPOL AK 517 są klejami szybkowiążącymi (F), umożliwiającymi szybki postęp prac oraz skrócenie czasu pomiędzy przyklejeniem okładzin, ich użytkowaniem oraz spoinowaniem. Klej ALPOL AK 517 jest produktem upłynnionym dlatego może być stosowany jedynie na powierzchniach poziomych. Dzięki półpłynnej konsystencji eliminowane są pustki powietrzne pod płytkami, co jest cechą pożądaną przy przyklejaniu płytek na zewnątrz, szczególnie w miejscach narażonych na podciekanie wody. Brak pustek powietrznych uniemożliwia penetrację wody pod przyklejonymi płytkami, jej zamarzanie i związane z tym uszkodzenia mechaniczne. Ogranicza także możliwość wypłukiwania związków soli z podłoża i zaprawy klejowej prowadzącego m.in. do tworzenia wykwitów. Wraz z przyklejaniem płytek przy użyciu kleju ALPOL AK 517 możliwe jest jednoczesne wyrównywanie podłoża w warstwie o grubości od 4 do 20 mm.

Natomiast nanoklej do klinkieru ALPOL AK 518 dzięki unikalnej recepturze i zastosowaniu nanododatków jest wysoce odporny na powstawanie wykwitów solnych.

Wszystkie wymienione kleje (poza upłynnionymi) nadają się do przyklejenia płytek do większości podłoży budowlanych: tynków cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych, podłoży betonowych, posadzek cementowych anhydrytowych i asfaltowych, murów z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych i bloczków z betonu komórkowego, starej glazury, terakoty i gresu (czyli klejenie "płytka na płytkę"), płyt gipsowo-kartonowych, warstw hydroizolacji z folii ALPOL AH 751 i zapraw wodoszczelnych: ALPOL AH 752 (na tarasy i balkony), ALPOL AH 753 (do basenów), ALPOL AH 754 (do zbiorników na wodę i ścieki).

źródło i zdjęcia: Piotrowice II