Cegły klinkierowe i ręcznie formowane różnią się miedzy sobą wieloma elementami, m.in. sposobem produkcji, temperaturą suszenia i wypalania, właściwościami technicznymi oraz wyglądem. Nasiąkliwość elementu murowego jest jedną z ważniejszych cech, która ma szczególnie duży wpływ na dobór zaprawy do murowania. Cegły klinkierowe są o wiele mniej nasiąkliwe niż ręcznie formowane czy silikatowe. Ich nasiąkliwość wynosi mniej niż 6%, podczas gdy nasiąkliwość cegieł ręcznie formowanych może wynosić nawet powyżej 20%, a silikatowych około 14%.
Firma ALPOL GIPS zadbała o to, by wykonawca miał zapewniony dostęp do zapraw, które mogą być używane przy jednym bądź drugim typie cegieł.
Do szeroko znanej już na europejskim rynku Nanozaprawy do klinkieru ALPOL AZ 120-126, która wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana jako innowacyjny produkt, dołączyła niedawno Nanozaprawa do cegieł ręcznie formowanych o dużej nasiąkliwości ALPOL AZ 160÷166. Obydwie te zaprawy są produktami, które skupiają w sobie najlepsze cechy zapraw dostępnych na rynku. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nanododatków likwidują przyczyny, a nie skutki powstawania wykwitów na ścianach, murach i kominach z cegieł, do których są dedykowane. To jedyne tego typu na europejskim rynku opatentowane zaprawy, dostępne w siedmiu kolorach: grafitowym, szarym, brązowym, czerwonym, jasnoszarym, czarnym, piaskowym.
Nanozaparwy do klinkieru AZ 120-126 są przeznaczone do wznoszenia murów, ścian konstrukcyjnych, kominów, ogrodzeń, fundamentów i studzienek z cegieł licowych i klinkierowych (o nasiąkliwości ≤ 6%) natomiast Nanozaprawy ALPOL AZ 160÷166 są przeznaczone do wznoszenia murów, elementów o dużych obciążeniach, kominów, ogrodzeń i podobnych obiektów z cegieł ręcznie formowanych, licowych, klinkierowych, silikatowych i innych o dużej nasiąkliwości (od 6 do nawet ponad 17%).
Nanozaprawami można również wypełniać fugi o szerokości do 30 mm między cegłami i płytkami elewacyjnymi. Nadają się one do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
źródło i zdjęcia: Alpol