W dobrej jakości pompach ciepła, o odpowiedniej mocy i wydajności, praca grzałek elektrycznych nie stanowi problemu. W ciągu roku użytkowania urządzenia ich działanie może nawet nie być konieczne lub ograniczone do maksymalnie kilkunastu godzin pracy w skali roku, co nie wpływa na znaczny wzrost kosztów eksploatacyjnych.
Na co warto zwrócić uwagę:
- Aby pompa ciepła nie generowała wysokich kosztów za energię elektryczną, należy wybierać urządzenia dobrej jakości, renomowanych producentów, których parametry potwierdzone są stosowanymi badaniami i znakami jakości.
- Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada efektywność powietrznych pomp ciepła. Urządzenia dobrej jakości, to takie, które charakteryzują się niskim spadkiem mocy i mogą wygenerować oczekiwaną temperaturę zasilania nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, bez wspomagania grzałkami elektrycznymi.
- Ważna jest również moc grzałek elektrycznych. W przypadku urządzeń słabszej jakości jest ona niska (2-3 kW). W efekcie, gdy pompa ciepła nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej mocy za pomocą sprężarki, grzałki elektryczne o niewystarczającej mocy również nie zapewnią optymalnej temperatury w budynku, generując przy tym wysokie koszty.
- W przypadku odpowiednio dobranych pomp ciepła renomowanych producentów, takich jak Viessmann, sprężarka będzie w stanie wygenerować odpowiednią moc również przy niskich temperaturach zewnętrznych. Takie urządzenia wyposażone są ponadto w grzałki charakteryzują się odpowiednio wysoką mocą, zapewniającą brakujący poziom mocy urządzenia w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło budynku.
- Grzałki w pompach ciepła renomowanych producentów charakteryzują się trzystopniowym zakresem mocy. Przykładowo w grzałkach o łącznej mocy 9 kW, najpierw załączają się z mocą 3 kW, następnie 6, a potem 9 kW, w zależności od aktualnego zapotrzebowania.
W pompach ciepła wysokiej jakości częstotliwość włączania się grzałek elektrycznych jest niska, co nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za energię elektryczną. Kluczem do optymalnej pracy pompy ciepła i zminimalizowania kosztów eksploatacyjnych jest wybór urządzenia od renomowanego producenta i jego odpowiedni dobór do potrzeb energetycznych budynku.