Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wykonanie efektu odciskanej deski elewacyjnej w siedmiu krokach

Wyprawa tynkarska imitująca odciskaną deskę to znakomity sposób na elewację, która przykuje wzrok sąsiadów i przechodniów. Desę odciskaną bardzo łatwo wykonać przy użyciu drobnoziarnistych tynków KREISEL takich jak: ROLTYNK 070, BETON ARCHITEKTONICZNY 055 czy też NANOTYNK 031 w uziarnieniu 0,5 mm oraz takich elementów jak matryca, środek antyadhezyjny oraz listewki CLS. Do wybarwienia odcisku deski polecamy LAZUR AKRYLOWY 1003. Oto 7 kroków do uzyskania efektu odciskanej deski na elewacji.

KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
www.kreisel.pl
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26, 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1. Guntowanie podłoża

Prace rozpoczynamy od przygotowania podłoża, wykonujemy to za pomącą TYNKOLITU-T 330 lub TYNKOLITU-U 340. Zawiera on kruszywo kwarcowe i po wyschnięciu stanowi wysoce przyczepne podłoże pod tynki, a także kleje.

2. Rozplanowanie ułożenia imitacji drewna

Po wyschnięciu gruntu na powierzchni elewacji należy wyznaczyć miejsca gdzie będziemy wykonywać odcisk. Do tego celu na pewno przyda się poziomnica.

3. Przyklejanie listew pomocniczych CLS

Poszczególne poziomy desek oraz spoinę między deskami wyznaczymy przy użyciu listewek CLS. Dostępne są w różnych szerokościach oraz grubościach. Każda ma 1 m długości i można je w prosty sposób docinać. Dzięki ich użyciu grubość nakładanego tynku będzie równa, co zdecydowanie ułatwi prace. Tynk będzie równomiernie wysychać.

4. Nałożenie tynku

Do tego celu polecamy ROLTYNK 070 – jest to produkt mineralny, w którym łatwo odcisnąć strukturę. Inna opcja to użycie BETONU ARCHITEKTONICZNEGO 055 albo tynku dekoracyjnego drobnoziarnistego takiego jak NANOTYNK 031 w uziarnieniu 0,5 mm.

5. Odcisk deski

Wykonać go należy za pomocą matrycy z elastomeru. Dostępne są one w 4 szerokościach: 17, 19, 21 i 23 cm, a każda ma długość 200cm. Przed jej użyciem należy ją dokładnie pokryć środkiem antyadhezyjnym, na przykład za pomocą pędzla. Dzięki tej czynności tynk nie przywiera do matrycy. Czynność tą należy co kilka odbić powtarzać. Odcisk wykonujmy, gdy powierzchnia tynku nie klei się do palca. W każdym przypadku trzeba to wyznaczyć indywidualnie. Matrycę należy przyłożyć, rozwinąć i dokładnie przycisnąć. Przyciskanie można wykonać wałkiem do tapet.

6. Przygotowanie do malowania

Po wykonaniu odpowiedniego fragmentu usuwa się listewki prowadzące, odsłania się wtedy spoina między poszczególnymi deskami. W przypadku stosowania tynku mineralnego takiego jak ROLTYNK 070, podczas wysokich temperatur można go dodatkowo zagruntować GRUNTOLITEM-W 301, dzięki temu malowanie lazurem będzie zdecydowanie łatwiejsze.

7. Malowanie

Po wyschnięciu można przystąpić do malowania powierzchni na wybrany kolor LAZUREM 1003. Do dyspozycji jest 12 różnych barw. Pracę należy wykonywać tak jak malowanie prawdziwych desek, a więc wzdłuż słojów. W celu uwydatnienia efektu, świeżo pomalowaną deskę należy przetrzeć gąbką. Wtedy to nadmiar lazuru ściąga się z uwypukleń. Jeśli jest taka potrzeba, można deskę pomalować dwukrotnie. Ostateczny efekt zależy od pomysłu oraz od wyboru odpowiedniego koloru.