Po nałożeniu i wyschnięciu tynk wygląda jak naturalny kamień. Jest wytrzymały, elastyczny i odporny na uszkodzenia. MOZATYNK-S 051 NATURAL to produkt do przygotowania w miejscu zakupu lub na budowie. Składa się z 4 worków z drobnoziarnistą mieszaniną barwionego piasku oraz wiadra z żywicą. Do dyspozycji jest kilkanaście gotowych miksów.
1. Gruntowanie
Pracę na ścianie rozpoczyna się od zagruntowania TYNKOLITEM-T 330 lub TYNKOLITEM-U 340. Stworzy on idealnie sczepną powierzchnię dla tynku. W przypadku ciemnych kolorów zalecamy podbarwienie gruntu pod kolor masy tynkarskiej.
2. Przygotowanie produktu
Do wiadra (Baza I), które zawiera żywicę należy wsypać wybrany miks, a następnie zmieszać do uzyskania jednorodnej masy. Teraz tynk mozaikowy jest gotowy do nakładania.
3. Wykonanie
Tynk nakłada się na podłoże pacą metalową, a następnie wygładza. Do tej ostatniej czynności można użyć większej pacy. Jeśli po wyschnięciu pierwszej warstwy widoczne są niedokładności strukturalne, można przykryć całość drugą warstwą tynku.
4. Alternatywa to nakładanie mechaniczne
Tynk można też nałożyć mechanicznie przy użyciu pistoletu do tynków strukturalnych (nadaje się do tego zwykły pistolet z koszem i kompresor). Żeby to wykonać, tynk należy nieznacznie rozcieńczyć wodą. Sam natrysk nie jest trudny, ale wymaga wprawy, tak aby struktura tynku była jednolita. Dzięki natryskowi możemy zmniejszyć zużycie tynku.
W trakcie wykonywania prac oraz wysychania tynk nie powinien być narażony na działanie opadów, mgły, oraz temperatur niższych niż 5°C i wyższych niż 25°C.