Oba rozwiązania mogą być stosowane równocześnie nad sąsiednimi pomieszczeniami. Stropy posiadają porównywalne parametry konstrukcyjne, natomiast różnią się sposobem wykończenia sufitu. Pustaki betonowe są tynkowane, a pod panelami wykonuje się sufity podwieszane, choć jak pokazuje wiele przykładów można też pozostawić oryginalną formę rezygnując z sufitów podwieszanych.
Zalety systemów sprężonych
Belki sprężone produkowane są w długości do 10 m. Niewielka waga (15-20 kg/mb) ułatwia ręczny montaż bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu. Wysoka klasa betonu (C50/60) oraz sploty sprężające sprawiają, że stropy mogą przenosić większe obciążenia.
Podczas montażu nie trzeba wykonywać żeber rozdzielczych tak jak ma to miejsce w tradycyjnych stropach gęstożebrowych. Duża sztywność belek sprawia, że podczas montażu wystarczy użyć 1 lub 2 rzędy podpór montażowych podpartych najczęściej stemplami co 1,2 m.
Mniejsze zużycie betonu oraz stali sprawia, że rozwiązanie to jest szybkie i ekonomiczne. Dużym ułatwieniem wykonawczym jest również możliwość stosowania sprężonych nadproży PLX (do 240 cm) i podciągów PPR (do 500 cm), co znacząco skraca prace budowlane.
Stropy "szyte na miarę"
System dobierany jest indywidualnie przez projektantów RECTOR. Ewentualne szalunki stropowe ograniczone są do minimum, ponieważ elementy tradycyjnie wykonywane jako monolityczne (strefa balkonowa, strefa przy klatce schodowej czy tez żebra ukryte w grubości stropów) zastępowane są w większości przypadków przez system RECTOR.
Takie rozwiązania są możliwe za sprawą dużej nośności belek oraz pustaków, które mogą być układane w strefach obniżonych i traktowane jako szalunek tracony. Grubsza warstwa nadbetonu umożliwia lokalne dozbrojenie i przeniesienie nietypowych obciążeń jak np. obciążenia skupione od słupka więźby dachowej czy też liniowe od ciężkich ścian działowych.
System RECTOBETON
Osiąga rozpiętość nawet 10 m, a wysokość mieści się w przedziale od 16 cm do 34 cm. Pustaki występują w wysokościach 12, 16, 20 i 24 cm. Stropy najczęściej wykańczane są tynkami gipsowymi, a prawidłowo ułożony strop nie pęka nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. Wysoka jakość stropów sprawia, że system ten z powodzeniem stosowany jest również w budownictwie wielorodzinnym oraz usługowym.
System RECTOLIGHT
Drewnopodobne panele są bardzo lekkie (4,6–6,4 kg/szt.) co przekłada się na dwukrotnie szybszy montaż a na jednym transporcie można zmieścić nawet 600 m2 prefabrykatów stropowych.
Odpowiednie użebrowanie panela o grubości zaledwie 5 mm nadaje mu sztywność i sprawia, że podczas montażu można po nim chodzić. Jedna osoba jest w stanie podnieść jednorazowo panele, których powierzchnia pozwoli wykonać nawet 5 m2 stropu.
System osiąga rozpiętości dochodzące do 9 m, a wysokość mieści się w przedziale 16–30 cm. Panele występują w wysokościach 12, 16 i 20 cm. Charakterystyczne przestrzenie między belkami sprężonymi wykorzystywane są do prowadzenia instalacji w tym kanałów wentylacji mechanicznej.
źródło i zdjęcie: Rector