Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Farby, emalie, systemy dekoracyjne

Z placu budowy Centrum Logistycznego Śnieżka w Zawadzie k. Dębicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-12-18

Powstający w Zawadzie obiekt o docelowej powierzchni 44 tysiące metrów kwadratowych ma zostać uruchomiony w 2022 roku i umożliwić producentowi szybsze i efektywniejsze zaopatrywanie rynku w swoje wyroby. To największa inwestycja w historii spółki, wieńcząca pięcioletni cykl rozpoczęty w 2018 roku.

Wszystko idzie zgodnie z planem

Budowa Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka SA w Zawadzie k. Dębicy (woj. podkarpackie) przebiega zgodnie z harmonogramem. Pomimo utrudnień wywołanych tegoroczną pandemią koronawirusa budowę pierwszego etapu inwestycji ukończono zgodnie z planem, czyli z końcem 2020 roku.

Obecnie Śnieżka przystępuje do realizacji kolejnego etapu prac, który obejmuje wykonanie części administracyjnej budynku, placów i dróg dojazdowych, zagospodarowanie terenu oraz wykonanie wybranych instalacji wewnętrznych (w tym elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej). Uruchomienie obiektu jest planowane na pierwsze miesiące 2022 roku.

Większa elastyczność magazynowania i produkcji

Centrum Logistyczne Śnieżki umiejscowiono na 15-hektarowej działce w pobliżu węzła Dębica Wschód przy autostradzie A4 - niecały kilometr od wjazdu. Celem inwestycji jest zwiększenie mocy logistycznych: magazynowanie w obrębie jednego obiektu większej ilości wyrobów gotowych, a także zwiększenie liczby dziennie wysyłanych wyrobów. Dzięki poprawie przepustowości magazynu możliwe będzie także obniżenie kosztów logistycznych w FFiL Śnieżka SA oraz w innych wybranych spółkach należących do grupy kapitałowej.

Plac budowy Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka SA w Zawadzie k. Dębicy. fot. FFiL Śnieżka SA
Plac budowy Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka SA w Zawadzie k. Dębicy. fot. FFiL Śnieżka SA

- Centrum logistyczne, ze względu na dużą powierzchnię magazynową oraz automatykę, pozwoli nam na zachowanie pełnej przepustowości w zaopatrywaniu rynku w naszej produkty niezależnie od aktualnych trendów sprzedażowych. Z drugiej strony umożliwi lepiej zoptymalizować i rozłożyć w czasie proces produkcji. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania będziemy stale monitorować popyt na poszczególne wyroby oraz ich stany magazynowe, aby zachowywać odpowiedni balans pomiędzy produkcją a zapasami i jak najefektywniej zarządzać kapitałem obrotowym - wyjaśnia Zdzisław Czerwiec, supply chain director FFiL Śnieżka SA.

Cała logistyka w jednym miejscu

Powstające Centrum Logistyczne w Zawadzie przejmie zadania istniejących magazynów wyrobów gotowych zlokalizowanych w Brzeźnicy, Lubzinie i Pustkowie. W tej chwili zajmowane przez Śnieżkę budynki magazynowe, produkcyjne i administracyjne we wcześniej wymienionych miejscowościach łącznie zajmują około 47 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Tymczasem nowa inwestycja odda do dyspozycji aż 34,3 tys. m kw., a przyszłości będzie możliwe zwiększenie powierzchni obiektu o kolejne 10 tys. m kw., jeśli spółka podejmie decyzję o dalszej rozbudowie.

Kolejne zdjęcie z placu budowy Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka SA w Zawadzie k. Dębicy. fot. FFiL Śnieżka SA
Widok jednej elewacji ogromnej hali Centrum Logistycznego FFiL Śnieżka SA w Zawadzie k. Dębicy. fot. FFiL Śnieżka SA

Największy ruch w centrum będzie przypadać na sezon remontowy w Polsce, czyli drugi i trzeci kwartał roku. Aby odpowiedzieć na pojawiające się wówczas wyzwania logistyczne, Śnieżka zdecydowała się na budowę obszernej, wysokiej na 19 m hali o wymiarach 192 m x 171 m. Obiekt może pomieścić prawie 50 tys. palet o wadze 1 250 kg rozlokowanych na 9 poziomach. Taka pojemność budynku pozwoli na wysyłkę nawet 1,6 tys. palet w ciągu doby. Jedną ze ścian hali magazynowej zdobi widoczny z daleka logotyp Śnieżki, mierzący 13 m w pionie i długi na 48 m.

Nakłady poniesione na budowę obiektu

Budowa Centrum Logistycznego pochłonęła większość tegorocznych wydatków Grupy Kapitałowej Śnieżka na inwestycje, które po trzech pierwszych kwartałach 2020 roku wyniosły 86 mln zł z zaplanowanych na cały rok 95 mln zł. Będzie to także najważniejsza inwestycja Śnieżki w 2021 roku.

Zgodnie z kosztorysami ofertowymi sporządzonymi przez generalnego wykonawcę, na realizację obu ogłoszonych dotychczas etapów budowy Śnieżka przeznaczy ponad 147 mln zł. Koszt samego drugiego etapu inwestycji jest szacowany na 70,75 mln zł. Kolejne nakłady zostaną poniesione na końcowe wyposażenie obiektu w nowoczesne urządzenia oraz oprogramowanie IT.

Ukończenie budowy Centrum Logistycznego w Zawadzie zwieńczy pięcioletni cykl inwestycyjny Śnieżki zaplanowany na lata 2018-2022 o łącznej wartości kilkuset milionów złotych.

źródło i zdjęcia: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum