Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

4 sposoby na wybór odpowiedniego koloru dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-01-28

Dach nie tylko pełni funkcję ochrona, ale jest także dopełnieniem całego budynku.

Jak wybrać odpowiedni kolor dachu?

1. Stylowy dom w odpowiedniej kolorystyce

Wybór właściwej kolorystyki dachu uzależniony jest niewątpliwie od tego w jakim stylu utrzymany jest cały budynek. Jeśli jest on budowany według określonego architektonicznego stylu, to wybór tradycyjnej palety kolorów powiązanej z nim, będzie z reguły najlepszym wyborem.

Nowoczesny wygląd wymaga nieco innego wyboru niż tradycyjny lub śródziemnomorski budynek. Grafitowy, czarny lub ciemnoszary najlepiej pasują do domów we współczesnym stylu, w zależności oczywiście od koloru okien, drzwi oraz ścian.

Czerwone dachy świetnie współgrają z tradycyjnym oraz śródziemnomorskim stylem. Według ekspertów niewskazane jest mieszanie tych stylów, ponieważ efektem może być nieharmonijnie wyglądający dom.

2. Trwałość koloru

Przy wyborze koloru należy zwrócić uwagę na gwarancję produktu oraz jego trwałość. Niektóre produkty dachowe nie radzą sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami w lecie, promieniowaniem UV, zimowym mrozem, lodem oraz gradem.

Tylko po 10-15 latach piękno kolorów przemija i dach nadaje się do wymiany. GERARD oferuje długotrwałe piękno, które utrzymuje się ze względu na naturalne, wulkaniczne pokrycia kamienne, które zostały wybrane z powodu ich odporności na wodę, promieniowanie UV oraz kwaśne deszcze.

Sprawdź ofertę blachy dachowej GERARD

3. Pozwolenie lokalnych władz

Niestety nie zawsze mamy swobodny wybór koloru dla naszego dachu. Przed wyborem dachu należy sprawdzić pozwolenie na budowę i wybierać kolor zgodny z lokalnym ustawodawstwem.

Nie dostosowanie się do zasad może skutkować grzywnom lub innym negatywnym konsekwencjom. Warto zatem zadbać o dobrą komunikację między architektem a lokalnymi władzami podczas wyboru koloru.

4. Wydajność energetyczna

Ważne jest, aby rozważyć wydajność energetyczną dachu, zwłaszcza jeśli według projektu, poddasze będzie zagospodarowane pod pomieszczenia mieszkalne z sypialniami na poddaszu. Jaśniejsze kolory będą odbijały promieniowanie, poprawiając warunki do życia na poddaszu.

Ciemniejsze kolory będą bardziej się nagrzewały, zwiększając temperaturę na poddaszu podczas długich i gorących okresów letnich. Czarne dachówki są o 10 stopni cieplejsze niż białe, jednak między odcieniami szarego oraz brązowego odnotowano niewielką różnicę.

źródło i zdjęcie: GERARD® ROOFS

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum