Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

ATLAS partnerem akcji "Ocieplam dom i walczę ze smogiem"

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-03-01

Energooszczędność obecna jest już w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Wybierając żarówki czy odkurzacz o mniejszej mocy, przyczyniamy się do ograniczenia pobieranej energii, a co za tym idzie do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dzięki efektywnym ociepleniom budynków zredukowane zostają także opłaty za ogrzewanie. Termomodernizacja budynków ma też inny wymiar - jest szczególnie ważna w walce ze smogiem.

Wg danych Eurostat, aż 67% wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych jest przeznaczane na ogrzewanie budynków. Realne oszczędności w tym zakresie wymagają dbałości o każdy z elementów systemu obiegu ciepła: instalację grzewczą, wentylację, stolarkę otworową czy izolację dachu. Najistotniejsza jest jednak skuteczna izolacja ścian, które są źródłem największych strat ciepła, szacowanych na 30-40% całkowitych utrat energii. Wnioskiem, jaki wynika z dokładnej analizy powyższych aspektów, jest to, że tylko izolacja cieplna ścian ETICS gwarantować może zmniejszenie energochłonności zarówno nowego, jak i poddawanego termomodernizacji obiektu. ETICS istotnie przyczynia się nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego zimą, ale stanowi również barierę zabezpieczającą przed przegrzewaniem przegród latem. Zmniejsza tym samym wydatki związane z chłodzeniem.

ETICS = obniżenie kosztów

Koszt poprawnie wykonanej izolacji, redukującej opłaty za ogrzewanie i chłodzenie obiektu, może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną kwotę ma przede wszystkim wielkość budynku i rodzaj instalacji grzewczej. Warto podkreślić jednak, że niejednokrotnie wartość tej inwestycji zwraca się w czasie krótszym niż 5 lat! Efektywność ETICS, łatwość montażu, szerokie spectrum dostępnych materiałów i stosunkowo niewielki koszt sprawiają, że jest to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian.

Zmniejszenie kosztów ogrzewania o 53%

Zmniejszenie kosztów ogrzewania o 32%

ETICS = ciepło, komfort i trwałość

Zadaniem zewnętrznej warstwy termoizolacji jest nie tylko ochrona budynku przed panującą na zewnątrz temperaturą, ale również zatrzymywanie ciepła w przegrodzie. Jego przepływ odbywa się bowiem w kierunku obszarów o niższej temperaturze - zimą ciepło ucieka, latem napływa do obiektów. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych, "ucieczka" zostaje zatrzymana, a energia cieplna zmagazynowana w warstwie izolacji. Znacząco podnosi to komfort życia, a dzięki  utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ocieplenie ścian zewnętrznych ETICS chroni również przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Minimalizuje korozję przegród, zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni, a także dzięki specjalnym dodatkom hydrofobizującym gwarantuje, że elewacja jest czysta i estetyczna przez długie lata.

Zużycie energii w pojedynczym budynku w Europie - "Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki systemom ociepleń ETICS, przekłada się na ograniczenie zużycia energii. To z kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarniach, w szczególności CO2. Popularne w Polsce węgiel kamienny i brunatny, wykorzystując proces spalania, są głównym źródłem uzyskiwania energii. Odpowiadają jednocześnie za największą emisję szkodliwego CO2 i pyłów do atmosfery oraz znacząco wpływają na pogorszenie jakości powietrza - popularny smog."

- "Informacje te znajdują swoje uzasadnienie w raportach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który wskazuje, że głównym źródłem emisji pyłów (aż 83%) są spalane w gospodarstwach domowych paliwa stałe. Dlatego stosowanie w zakresie termoizolacji rozwiązań systemowych, takich jak ATLAS ETICS jest niezwykle ważne" - mówi Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Atlas.

Dlaczego warto ocieplać?

Niewystarczająca izolacja budynku skutkuje większym zużyciem opału. Niejednokrotnie zmusza ich właścicieli do szukania oszczędności poprzez zakup tańszych, gorszej jakości paliw. Działania podnoszące termoizolacyjność, wraz z tymi mającymi na celu modernizację systemu ogrzewania (wymiana kotła czy zakup wysokiej klasy paliw), przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i redukcji zjawiska powstawania smogu. Wpływają także na oszczędności w zakresie kosztów ponoszonych na zakup paliw do ogrzewania.

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Narastający z roku na rok problem emisji trujących pyłów (smogu) i jego przeciwdziałanie wymusza na producentach systemów dociepleń skutecznie działania. Zaangażowany w nie jest również ATLAS, producent systemów ATLAS ETICS, które innowacyjna oferta pozwala w niemal nieograniczony sposób kształtować wygląd elewacji. Włączając się w aktywności prowadzone w ramach akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem" firma dzieli się wiedzą i doświadczeniem, a także w skuteczny sposób edukuje nt. efektywnych i dobrze przeprowadzonych termomodernizacji budynków.

źródło i zdjęcia: Grupa Atlas

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum