Wyższość komina stalowego nad murowanym
Kominy ceramiczne traktowane są jako wyrób budowlany, a stalowe jako wyrób instalacyjny. W domach jednorodzinnych kominy ceramiczne łączone są w piony z kanałami wentylacyjnymi i tak umieszczane, jako element konstrukcji budynku. Zamiana na system metalowy podczas budowy, niestety nie zawsze jest możliwa, stąd nadal dość często stosuje się ceramikę, pomimo większego korzystania z kotłów kondensacyjnych do ogrzewania. Inwestorzy często nie wiedzą, że montaż systemów ceramicznych w przypadku kotłów kondensacyjnych, jeśli nie został zaprojektowany system powietrzno-spalinowy, przysporzą dodatkowych kosztów..
Systemy kominowe stalowe nie mają wad zarówno kominów murowanych, jak i ceramicznych. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, kominy stalowe wyróżnia przede wszystkim waga komina, niewielka przestrzeń, którą zajmują, szybkie nagrzewanie i wytwarzanie właściwego ciągu kominowego, a do tego także atrakcyjna cena.
Estetyczne i dekoracyjne stalowe systemy kominowe
Izolowane kominy metalowe oprócz wysokich parametrów technicznych i właściwości użytkowych charakteryzują się także nowoczesnym wyglądem. Doskonałym tego przykładem jest estetycznie wykończony i bezobejmowy system kominowy MK ZEN. Oprócz designerskiego wyglądu jego dodatkowym atutem jest prosty montaż — poszczególne elementy wystarczy wsunąć jeden w drugi, aby otrzymać idealnie gładkie i stabilne połączenie. Ponadto kominy dwuścienne, zwłaszcza w połączeniu z kominkami 360 stopni (możliwość obrotu kominka i podziwiania paleniska z każdego miejsca w domu) mogą stać się doskonałym elementem wystroju wnętrza.
Należy zwrócić szczególna uwagę, aby budowa komina lub jego modernizacja odbywała się zawsze zgodnie z prawem. Niezależnie od tego, na jaki system się decydujemy, budowa komina nie może być zrealizowana bez odpowiedniego projektu. Modernizacja, czyli wymiana starego na nowy, podlega tylko zgłoszeniu do odpowiedniej jednostki w urzędzie miasta.
źródło i zdjęcie: MK Systemy Kominowe